Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Kultura

WYCIECZKA DO ŚMIEŁOWA

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

     W dniu 17 lipca 2019r. odbyła się zaplanowana na 2019 r. wycieczka seniorów do Muzeum im. Adama Mickiewicza znajdującego się w pałacyku w Śmiełowie. O godz. 9.00 podjechał autokar pod siedzibę Ośrodka, którym 40 seniorów z Klubów Młodych Duchem i Dziennego Domu Seniora Wigor wyruszyło do Śmiełowa. Humory, jak zawsze, wszystkim dopisywały. Po przyjeździe na miejsce podzielono nas na dwie grupy. Jedna grupa zwiedzała pałac, a druga szczegółowa analizowała wątki „Pana Tadeusza” związane ze Śmiełowem i Wielkopolską , potem nastąpiła zmiana grup.

     Dowiedzieliśmy się, że pałac składa się z willi w kształcie prostokąta połączonej półkolistymi galeriami z oficynami. Pierwotnie należał do rodu Gorzeńskich, a następnie do Chełkowskich, którzy zmodernizowali gospodarstwo, a w samym pałacu urządzili kolekcję pamiątek związanych z Adamem Mickiewiczem i jego trzy-tygodniowym pobytem w Śmiełowie. Od 1970 r. pałac został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przeprowadziło remont i w 1975 r. otworzyło swój oddział - Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki, dzieła wydane w różnych językach i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem.

     Osobny pokój poświęcony jest A. Mickiewiczowi , pozostałe „Panu Tadeuszowi”, „Dziadom” i rodzinie Chełkowskich. Podziwialiśmy pięknie malowane wnętrza, oryginalne 200 - letnie parkiety dębowe, rzeźbione i inkrustowane meble czy oryginalne piece kaflowe. Następnie przeszliśmy do zabytkowego parku otaczającego pałac z ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza. To była wspaniała wycieczka i już teraz wiemy, jaką inspiracją do napisania „Pana Tadeusza” był dla Mickiewicza pobyt w Śmiełowie. Pełni wrażeń i intelektualnych ciekawostek wracaliśmy do Swarzędza. Dziękujemy organizatorom.

B.Ciećka - KMD Słoneczny wiek

 

IMG 0123 IMG 0096     IMG 0098 IMG 0109   IMG 0137  
  IMG 0143   IMG 0164   IMG 0166   IMG 0172  
         

Przepis seniorów na udany piątek

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

      W piątek (19.07.2019 r.) pojechaliśmy na wycieczkę do Poznania. Rogalowe Muzeum mieści się na Starym Rynku, w renesansowej XVI-wiecznej  kamienicy. Podczas spotkania z rozgadanymi mistrzami wypieków, poznaliśmy wszystkie etapy wypiekania rogali świętomarcińskich. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o Poznaniu i o tym skąd się wzięły rogale. Prowadzący opowiedział historię św. Marcina i wyjaśnił dlaczego rogale mają akurat taki kształt. Obejrzeliśmy  krótki film o historii Poznania. Z zaciekawieniem słuchaliśmy prowadzącego mówiącego gwarą poznańską, co u wielu z nas wywoływało uśmiech, ponieważ wiele osób pochodzi z Wielkopolski i dobrze zna słowa takie jak mela, szczun, bejmy czy plyndze.

    Muzeum usytuowane jest naprzeciwko Ratusza, dzięki czemu przez okna o godzinie 12 oglądaliśmy słynne poznańskie koziołki i wysłuchaliśmy hejnału. Wycieczka dobiegła końca. Ileż pięknych, nieznanych miejsc warto jeszcze odwiedzić w naszym życiu….

 

Maryla Pinczewska - KMD

 

20190719 120818 20190719 112038 20190719 105409 20190719 105248  

Wernisaż prac malarskich seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

 

     13 czerwca w Centrum Aktywności Seniora odbył się wernisaż prac malarsko-rysunkowych seniorek, uczestniczących w zajęciach artystycznych. Wernisaż otworzył wystawę, na której pokazywałyśmy szerszej widowni dzieła, które powstały w minionym roku. Zaprezentowane zostały różnorodne tematy podejmowane na zajęciach- martwa natura, pejzaż, architektura, portret.

 

Obrazy wykonane były też za pomocą różnych technik, które przyswajałyśmy sobie podczas cotygodniowych spotkań. Oglądać można było więc popisy akrylu, farby olejnej, pasteli suchych i olejnych oraz ołówka. To ten ostatni, pomimo swojej prostoty wzbudził w publiczności największy podziw. Sam wernisaż uświetnił dokonania kursantek i był możliwością zaprezentowania dużego artystycznego progresu, który dokonał się w uczestniczkach zajęć rysunkowo-malarskich. Wszystkie prace wzbudziły głęboki zachwyt i były fizycznym dowodem na rozwijające się talenty. Mamy nadzieję, a właściwie głębokie przekonanie że to dopiero początek fascynującej przygody ze sztuką, oraz że takich wystaw będzie w przyszłości jeszcze wiele.

 

Daria Grajek

 

20190613 110756 20190613 112235 20190613 113248

 

 

Czy koala to miś ?

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     W poniedziałkowy poranek seniorki z Centrum Aktywności Senior odwiedziły uczniów klasy integracyjnej  SP nr 4  w Swarzędzu. Po wysłuchaniu wierszyków - zagadek dzieci odgadły, że to koale i kangury będą "gośćmi" spotkania. Odnalazły na mapie miejsce ich przebywania i dowiedziały się, że są to torbacze. Znany nam koala wcale nie jest misiem, ale torbaczem, na dodatek strasznym śpiochem, który cały czas przesypia na drzewie eukaliptusowym, żywiąc się jego liśćmi, dzięki którym nie potrzebuje wody. Torbaczem jest też kangur, skoczek o wielkich stopach. Potem czytaliśmy  wiersze o poznanych zwierzętach i próbowaliśmy je naśladować. Wreszcie bardzo zmęczeni, zajęliśmy się  kolorowaniem poznanych osobników farbami. Było wesoło, głośno i kolorowo. Pokolorowane były nie tylko rysunki zwierząt, ale również ławki i rączki, które trzeba było porządnie umyć.

     Zajęcia dobiegły końca, bawiliśmy się wspaniale, dzieci pożegnały nas piosenką. Chyba wszyscy dobrze zaczęliśmy nowy tydzień, mimo nieciekawej aury.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

sp4 03.2019 1 sp4 03.2019 2 sp4 03.2019 4 sp4 03.2019 3

Zajęcia plastyczne na Piaskach

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     W czwartkowe przedpołudnie (7.03), w jednej z sal w Centrum Aktywności Seniora na Piaskach, odbywały się zajęcia plastyczne. Uczestniczki, pod kierunkiem pani Bożeny, z wielkim zaangażowaniem  zajmowały się malowaniem akwarelami. Poprzednie spotkanie było poświęcone malowaniu ołówkiem i kredką. Panie pochylone nad kartkami w skupieniu i ciszy tworzyły "arcydzieła", może odnalazły swoje ukryte talenty ?

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

plastyczne zajęcia03.2019 1 plastyczne zajęcia03.2019 2 plastyczne zajęcia03.2019 3

 

Seniorzy na warsztatach plastycznych

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

         W środowe popołudnie, 20 lutego 2019 r.,  swarzędzcy seniorzy zostali zaproszeni przez Bibliotekę Pedagogiczną w Swarzędzu do udziału w warsztatach plastycznych pod hasłem „ASTRA inspiruje, czyli jak  pokolorować świat dziecka”. Szkolenie, w którym wzięli udział przede wszystkim nauczyciele szkół i przedszkoli oraz pracownicy bibliotek, odbyło się w udostępnionej przez Bibliotekę Publiczną czyteln. Zajęcia prowadziła przedstawicielka grupy ASTRA, pani Maria Olizar-Zakrzewska, która zaprezentowała  mnóstwo pomysłów z wykorzystaniem farb, plasteliny, gliny oraz wielu innych materiałów plastycznych, pokazała możliwości pozytywnego wpływania na rozwój artystyczny dzieci, a także wykorzystania plastyki w terapii. Uczestnicy spotkania zapoznali się z różnymi technikami plastycznymi (rysunek, malarstwo, modelowanie przestrzenne), mieli też możliwość wypróbowania materiałów polecanych przez prowadzącą warsztaty oraz przećwiczenia różnych technik z ich wykorzystaniem, tworząc ciekawe prace.

     Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach, poradnik z wieloma praktycznymi rozwiązaniami oraz drobny upominek w postaci materiałów plastycznych.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

warsztaty astra2019 1 warsztaty astra2019 2 warsztaty astra2019 3 warsztaty astra2019 4 warsztaty astra2019 5

Spotkanie z „Powstaniem”

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

 

Celem kolejnej wyprawy członków swarzędzkich Klubów Młodych Duchem było Muzeum Powstania Wielkopolskiego, mieszczące się w Poznaniu na Starym Rynku. Miła przewodniczka zaznajomiła nas z ekspozycją muzealną. W sposób interesujący opowiedziała nie tylko o Powstaniu, ale także o innych ważnych wydarzeniach z historii Wielkopolski: udziale Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863 roku, pracy „organiczników”, twórcach banków ludowych i kółek rolniczych, towarzystwie pomocy naukowej dla młodzieży wielkopolskiej pochodzącej z rodzin mniej zamożnych itp.    Przypomniała o tragizmie pierwszej wojny światowej, w której Wielkopolanie jako poddani cesarza niemieckiego wzięli udział i ponieśli duże straty.

 

Najdłużej zatrzymaliśmy się przy eksponatach poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu, co było przecież celem naszego wyjazdu. Przewodniczka opowiedziała o Sejmie Dzielnicowym, przyjeździe Ignacego Paderewskiego do Poznania, zdobyciu Ławicy itd. Każdy z uczestników mógł  indywidualnie zapoznać się z eksponatami, których bogaty zbiór znajduje się w Muzeum.

 

Wyjazd do Poznania spotkał się z dużym uznaniem uczestników, tym bardziej, że większość z nich nie miała dotychczas okazji zwiedzenia tego Muzeum.

 

Aurelia Bartoszek

Klub Młodych Duchem

 

20190123 113525   20190123 130128     20190123 131426 20190123 125346  

IV Swarzędzki Bieg WOŚP

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     Niedziela, 13 stycznia 2019 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Swarzędzu. O godz. 11.00 ruszył  IV Swarzędzki Bieg WOŚP, którego organizatorem  był Ośrodek Kultury w Swarzędzu, a Honorowy Patronat objął burmistrz MiG Swarzędz. Celem biegu, a tym samym 27. Finału WOŚP była zbiórka pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

     Start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim im. M. Zaporowskiego przy ul. Św. Marcin, długość trasy 5 km, dolną i górną ścieżką nad jeziorem. Do biegu wystartowało wiele osób, w różnym wieku, różnie ubranych, lub rozebranych. Niektórzy biegli ze znajomymi, inni rodzinnie, z pieskami, z maluchami w wózkach. Każdy chciał dorzucić swoją "złotówkę" do puli WOŚP.

     W tym roku po raz pierwszy pojawili się kijkarze (choć nie była to zbyt liczna grupa), którzy wystartowali za biegaczami pokonując tę samą trasę. W marszu tym wzięli udział także swarzędzcy seniorzy. I choć pogoda nie sprzyjała startującym, bo mżyło lub padało, to wszyscy byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że marsz Nordic Walking zostanie na stałe włączony do imprez towarzyszących WOŚP i zachęci innych do udziału w nim.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

wośp marsz 1 wośp marsz 2 wośp marsz 3 wośp marsz 4 wośp marsz 5

Noworoczny spacer

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     Tradycyjnie, jak co roku, 1 stycznia wybraliśmy się na spacer nad jeziorem... Tam, niezależnie od pogody, zawsze może coś zachwycić. Łabędź (tylko jeden, drugi pewnie odpoczywa po oglądaniu fajerwerków na Rynku) i kaczki usiłujące płynąć pod prąd, groźne fale na jeziorze, drzewa dziwnie poskręcane, z korzeniami trzymającymi się kurczowo ziemi, szumiąc -  "prowadzące" rozmowy ze sobą, a może próbujące przekazać swoje spostrzeżenia nam - spacerowiczom?  Gorzej z górną ścieżką: zniknęła ławka, zniszczone kosze i tabliczki przy Dębach Pamięci upamiętniających swarzędzan zamordowanych w Katyniu wiosną 1940 r. ..., komu to przeszkadzało...

     Mimo nieciekawej pogody, mżawki i wiatru (a marzył nam się biały puch i minus trzy stopnie, ale ... jak się nie ma co się lubi...) spacer był bardzo fajny... Zaczął się NOWY 2019 ROK ...jaki będzie ?  Wszystkiego najlepszego, samych dobrych dni...

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

noworocznyspacer2019 1 noworocznyspacer2019 2 noworocznyspacer2019 3 noworocznyspacer2019 4 noworocznyspacer2019 5 noworocznyspacer2019 6 noworocznyspacer2019 7 noworocznyspacer2019 8 noworocznyspacer2019 10

Wykład profesora Radosława Fiedlera w CAS

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     W poniedziałek 10 września br. zaproszono swarzędzkich seniorów do Centrum Aktywności Seniora na otwarty wykład prof. UAM w Poznaniu Radosława Fiedlera pt. Nowy Jedwabny Szlak - szanse i wyzwania poświęcony Chinom. Po krótkim wprowadzeniu prelegent skoncentrował się na współczesnych problemach tego wielkiego kraju. Przywołał chińskiego przywódcę  Chin Xi Jinpinga, który w 2013 r.  ogłosił koncepcję określoną później jako Nowy Jedwabny Szlak (w przeszłości istniał Jedwabny Szlak). Proponuje ona połączenia drogą lądową między Chinami a pozostałymi krajami oraz rozbudowanie transportu morskiego (porty, infrastruktura). Działaniami tymi - stwierdził profesor "Chiny weszły w nową epokę, w epokę globalizacji." Ta inicjatywa (Pas i Szlak) zrzesza 65 krajów, w których mieszka 60 %  ludności, łączy różne elementy (ekonomiczne, finansowe, polityczne, dyplomatyczne). W 2014 r., dla zapewnienia inicjatywie finansowania, powołano Fundusz Jedwabnego Szlaku oraz Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, zrzeszający obecnie 70 państw, w tym także Polskę.

    Chiny - podkreślił profesor Fiedler - to druga potęga światowa, wyraźnie  dążąca do dominacji, to ona będzie wyznaczać nowe trendy w gospodarce, nauce, kulturze, a także w polityce. Jej rozwój będzie wpływać na inne kraje, a Europa do współpracy z tą potęgą winna się jednoczyć i nie pozwolić rozbić solidarności europejskiej.

    Prelegent mówił też o poprawiającym się poziomie życia Chińczyków, o ich mentalności, postawie wobec polityki państwa, pracy, nastawieniu na zysk, o nieliczeniu się z jednostką, która nie ma żadnego znaczenia - bo najważniejsza jest zbiorowość. Usłyszeliśmy jak ważna jest w Chinach budowa relacji międzyludzkich, trwająca nieraz latami, dowiedzieliśmy się, że Chińczycy są bardzo cierpliwi, że przytakiwanie wcale nie oznacza zgody, że w kraju tym istnieje tylko 438 nazwisk.

     Wykład był bardzo interesujący, zgromadził wiele osób zainteresowanych tematem, poszerzył naszą skromną wiedzę o tym ogromnym kraju.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

jedwabny2018 1

jedwabny2018 2 jedwabny2018 3 jedwabny2018 4 jedwabny2018 5 jedwabny2018 6

Podróżniczo - kulinarne wędrówki seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

     Z początkiem lipca swarzędzcy seniorzy rozpoczęli wakacyjny maraton. Zgodnie z założeniem każdy tydzień w Centrum Aktywności Seniora będzie dotyczył innej tematyki i aktywności.

     Lato w CAS zainaugurował tydzień podróżniczo – kulinarny, podczas którego seniorzy przemierzali odległe krainy szlakami wyznaczonymi przez znanych podróżników, poznając przy okazji specyfikę kuchni różnych rejonów świata. Wraz z Vasco da Gamą odwiedziliśmy Indie, z Amerigo Vespuccim popłynęliśmy do Wenezueli, smakując egzotyczne owoce: papaje, melona, ananasy czy mango. Wspólnie z Kazimierzem Nowakiem zwiedziliśmy Namibię, piekąc pomarańczowe ciasto afrykańskie, które wszystkim wybornie smakowało. Trochę czasu poświęciliśmy Wietnamowi, który ukazał nam swoją bogatą kulturę i tradycję, sajgonki oraz deser z bananów i mleka kokosowego. Te podróże uzmysłowiły nam, jak różne smaki można spotkać na świecie i że warto próbować także tych nieznanych oraz egzotycznych potraw. Ponadto, na spotkania uczestnicy przynosili zdjęcia ze swoich małych i dużych wojaży, o których chętnie i ciekawie opowiadali.

     Tydzień podróżniczo – kulinarny zakończyliśmy piątkowym wyjazdem do Poznania. W samo południe, pod Ratuszem, wypatrywaliśmy trykających się koziołków, by następnie przespacerować się do poznańskiej Fary na spotkanie z muzyką organową, która rozbrzmiewa tam codziennie o godz. 12:15. Zwieńczeniem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, mieszczącego się przy ul. Wodnej. Ekspozycja pełna mumii, sarkofagów, papirusów i przedmiotów codziennego użytku należących do starożytnych Egipcjan, bardzo nas zainteresowała. Wysłuchaliśmy legendy o Ozyrysie, dowiedzieliśmy się, że skarabeusz był dla ówczesnych symbolem odrodzenia oraz jak przebiegał proces mumifikacji zwłok. Zajrzeliśmy także na wystawę poświęconą archeologii Sudanu.

     Seniorzy rozpoczęli wakacje aktywnie i w dobrym humorze. Jesteśmy pewni, że kolejne tygodnie również dodadzą im dużo pozytywnej energii.

Dominika Bazaniak - Centrum Aktywności Seniora

 

20180706 131151 20180703 121435 20180704 123916 20180705 121719
20180706 120037 20180706 120548 20180706 124538 20180706 130155

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej