Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje z Klubów

Ognisko w Zielińcu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Już od samego rana różnymi drogami: na rowerach, autobusem, samochodami i pieszo zmierzaliśmy do Zielińca na ognisko. Każdy klub odpowiednio się przygotował. Były więc upieczone placki, kiełbaska, kawka i herbatka. Dzień był upalny ale w lesie pod drzewami było chłodno i sympatycznie. Las nam szumiał rzewnie, ognisko się paliło i co tu dużo mówić cudnie było. Czas urozmaicały nam wspólne zabawy no i śpiewy. Pan Szymon akompaniował nam więc chór brzmiał całkiem dobrze. Kto miał kłopoty z pamięcią mógł podeprzeć się śpiewnikiem. I tak miło spędziliśmy dzień opowiadając sobie różne historie i śmiejąc się, gdy komuś kiełbaska wpadła do ogniska.

Hanna Grabowska KMD Wesoła Paczka

Wycieczka do Gołuchowa

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W maju odbyła się wycieczka do Gołuchowa. Zwiedzaliśmy zamek zbudowany w II połowie XVI w jako dwór obronny. Został on przebudowany przez Wacława Leszczyńskiego na okazałą rezydencję magnacką. W 1853 roku właścicielem dóbr gołuchowskich został Jan Działyński. Jego żona Izabella przebudowała zamek, sprowadziła z Francji artystów i utworzyła muzeum dostępne dla wszystkich. W czasie II wojny światowej kolekcja została zrabowana i zniszczona. Ocalała część powróciła do Polski w 1956 roku z byłego ZSRR. Mogliśmy obejrzeć wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, okazy mebli oraz wazy antyczne ocalałe z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Oprócz zamku w Gołuchowie wspaniale prezentuje się park wokół niego, gdzie podziwialiśmy kwitnące rododendrony i azalie.

     Wycieczka była bardzo udana i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

wycieczka paczkowo 1 wycieczka paczkowo 2 wycieczka paczkowo 3 wycieczka paczkowo 4

Ozdoby wielkanocne

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W naszym klubie Wesoła Paczka  w Paczkowie było już świątecznie. Kończyłyśmy już nasze ozdoby na święta i robiłyśmy dekoracje. Były więc baranki,  zajączki,  kurki i jajka z masy solnej, potem kwiatki z bibułki, koszyczki wykonane z papieru. Ozdoby umocowałyśmy na gałązkach wierzbowych i brzozowych. Prezentowały się pięknie. Jak to wszystko udekorowało nasz klub. Zobaczcie sami na załączonych zdjęciach.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

ozdoby03.2018 1 ozdoby03.2018 2 ozdoby03.2018 3 ozdoby03.2018 4 ozdoby03.2018 5 ozdoby03.2018 6

 

Dekoracje wiosenne

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Zimno na dworze, bo mróz duży a my w klubie robimy dekoracje wiosenne. Zrobiłyśmy kwiaty z krepy i bibułki. Umieszczone w koszu prezentują się pięknie. Szydełko też poszło w ruch i powstały goździki, które wyglądają jak żywe. Obchodziłyśmy też imieniny i urodziny koleżanki z naszej grupy. Odśpiewano sto lat i życzeń nie było końca. Nawet niektóre żartobliwe, bo życzono, aby seksapil  nigdy nie opuszczał jej. Było ciasto i kawa oraz snułyśmy plany jak ubierzemy nasze stoły na święta wielkanocne. Mamy już pomysł. Jak wyglądają kwiaty zrobione na szydełku i malowane na płótnie, zobaczcie sami.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

dekoracje 18 03 1 dekoracje 18 03 2 dekoracje 18 03 3 dekoracje 18 03 4

W Muzeum Narodowym w Poznaniu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Jak zawsze pani Dominika sprawiła nam niespodziankę.  Zorganizowała wyjście do Muzeum Narodowego w Poznaniu (.1.02.2018). Zebrała się nas spora grupka i czekaliśmy na przewodnika. W planie były obrazy J.Malczewskiego, S. Wyspiańskiego i O.Boznańskiej. Po kolei omawialiśmy obrazy mistrzów. "Autoportret z hiacyntem", "Zatruta studnia", "Błędne koło" J.Malczewskiego - to obrazy, które w symboliczny sposób pokazują jego stosunek do życia i poglądy. U S.Wyspiańskiego podziwiamy jego kreskę w akwarelach gdzie rysował śpiące dzieci. O.Boznańska polska malarka, która mieszkała głównie w Paryżu malowała portrety, martwe natury, kwiaty. Wszystkie obrazy były ciekawe, a wycieczka przyniosła nam wiele wzruszeń i radości.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

Po powrocie napisałam wiersz pt.: "W muzeum"

Obrazy, obrazy wiszą na ścianach w muzeach!

Przeglądam się w nich jak w lustrach!

Raz wita mnie Wyspiański ze swoją kreską, dalej śpi mały Staś.

Potem jestem przy "Zatrutej studni" pełnej obaw i niespełnionych spraw!

Co kawałek inny świat, inne spojrzenie na rzeczywistość!

Tak jakby była zatrzymana chwila co duszę ludzką poruszyła!

Ręka przeniosła to na płótno i pokazuje nam paletę barw!

Tyle wieków, zdarzeń, losów przewinęło się przed oczy me,

Bo w obrazie zostały zaklęte chwile, może dwie.

Gdy wszystko to oglądam dociera do mnie to, że ludzie przed nami tu żyli

I zdarzyło im się niejedno zło!

Dusza artysty to przetrawiła

Chcą nami wstrząsnąć dzieła te.

Bo właściwie wszystko już było,

A przyszłość jaka jawi się?

CAM01231 CAM01237 CAM01240

Zajęcia w klubie "Wesoła Paczka"

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Na dworze jeszcze zima, śnieg dookoła a my w klubie  myślimy o wiośnie. Zaczęłyśmy robić ozdoby wielkanocne. W ruch poszła bibułka, krepa i masa solna. Najpierw zrobiłyśmy kwiaty kolorowe do naszego koszyczka, potem kurki, koguciki i zajączki. Po wyschnięciu masy ozdobiłyśmy nasze dzieła i będą czekały na święta. Zobaczcie jak ciężko pracujemy.

Hania Grabowska - KMD Wesoła Paczka

wesoła paczk. 1 wesoła paczk. 2 wesoła paczk. 3

Ozdabianie techniką decoupage

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Zawsze bardzo podobały się nam przedmioty ozdobione techniką decoupage. Gdy spytano nas co chcemy robić w klubie przez miesiąc październik - wszystkie zgodnym chórem odrzekłyśmy; naklejamy serwetki papierowe na szkło, na drewno, na plastik, czyli robimy decupage. Na każdych zajęciach było trochę inaczej. Raz były same serwetki, drugi raz papier ryżowy lub lakier powodujący spękania. Wychodziły nam cudeńka, kolorowe butelki ozdobione złotem i kwiatkami, świeczniki, wazoniki - a co jedne to ładniejsze. Przystroiłyśmy też skrzyneczki drewniane kamykami i farbami. Będą na biżuterię lub inne skarby. Sami zobaczcie, czy się Wam podobają.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

decoupage Wesoła Paczka 1 decoupage Wesoła Paczka 2 decoupage Wesoła Paczka 3

 

Inspiracje jesiennych ozdób w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

      Już mamy jesień i to taką prawdziwą polską. Drzewa konkurują ze sobą przyodzianymi  barwnymi liśćmi żółci z czerwienią. Patrząc na to chciałoby się zatrzymać ten obraz. Robimy zdjęcia, ci co potrafią malują obrazy. Panie z klubu Stokrotki przyniosły na zajęcia wielobarwne liście tworząc piękne bukiety. Formułowały je metodą pokazaną przez instruktorkę p. Małgosię w taki sposób, że powstały z nich kwiaty. I tak z róż małych i dużych ułożono wiązanki, których nie powstydziłby się żaden florysta. I znowu panie udowodniły, że są uzdolnione artystycznie. Przy okazji  takich spotkań  rozwija się w nas wyobraźnia i powstają prace, które dekorują nasz klub Stokrotki i Centrum Aktywności Seniora.

Halina Begier - KMD Stokrotki

20171023 131443 uczestnicy podczas pracy uczestnicy podczas pracy

Bal Jesienny z niespodzianką z perspektywy seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Jak co roku cieszyłyśmy się na Jesienny Bal. Wyszykowane, elegancko ubrane w nasze wizytowe stroje, które wiszą w szafie i czekają na taką okazję, udałyśmy się do Swarzędza. Sala balowa była pięknie przystrojona. Stoły przykryte białymi obrusami do ziemi tworzyły uroczysty nastrój. Na początku przywitała nas pani dyrektor OPS wraz z burmistrzem Swarzędza. Okazało się, że przygotowano dla nas niespodziankę. Był to występ artystów operetkowych z Poznania. No i popłynęły arie, które z miłą chęcią słuchałyśmy. Potem był poczęstunek, tańce i wspólne śpiewanie. W miłej atmosferze szybko płynął czas. Dziękujemy było super! Chętnie powtórzymy!

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

  bal seniora   bal seniora

Kulinaria inaczej w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Październik to miesiąc, w którym w sklepach i na straganach króluje dynia. Jest lekkostrawna, zawiera dużo błonnika, który zapobiega zaparciom i obniża poziom cholesterolu. Betakaroten natomiast, który chroni przed atakami i zaburzeniami rytmu serca, nie ulega zniszczeniu podczas gotowania dyni. To warzywo zawiera witaminy: C, E, kwas foliowy, minerały, takie jak: żelazo, fosfor i wapń. Dlatego w Centrum Aktywności Seniora podczas zajęć kulinarnych nasza koleżanka Wandzia zaprezentowała jak szybko ugotować smaczną zupę z dyni.

Składniki:

1 kg dyni

1 marchew

1 cebula

2 ząbki czosnku

sól i przyprawy

konfitura z żurawiny

pestki dyni

     Wandzia z naszą pomocą pokroiła wszystkie produkty w kostkę potem obsmażyłyśmy to na maśle, rozdrobniłyśmy miękkie już warzywa blenderem Do całości dodałyśmy  bulion i przegotowaną wodę (ok 1/2 szklanki). Następnie zupę o zagęszczonej konsystencji   rozlałyśmy do miseczek. Smak potrawy wzbogaciłyśmy  łyżką śmietany 12%, owocami żurawiny i posypałyśmy całość suszonymi uprażonymi pestkami dyni. To było pyszne i wszystkie Panie poprosiły o dokładkę.

 Teresa Snopczyńska - KMD Stokrotki

 

20171002 123815 20171002 123907

Po wakacjach

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Wreszcie jest po wakacjach, nasze wnuki chodzą do szkoły a my mamy czas i spotykamy się w  klubie Wesoła Paczka w Paczkowie. Robimy z gazety podkładki pod szklaneczki na stół oraz świeczniki. Zwijamy papier, sklejamy na gorąco a potem malujemy farbami akrylowymi. Po wyschnięciu metodą decoupage nakładamy różne wzory z serwetek. Wyglądają bardzo ładnie, co można zauważać na załączonych zdjęciach. Jest nam wesoło i przy pracy pośpiewałyśmy sobie piosenki biesiadne.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

po wakacjach paczka 1 po wakacjach paczka 2

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej