Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Sport

Igrzyska Seniorów w Zbąszyniu

W.R włącz . Opublikowano w Sport

05.02.2019. w hali sportowej „Zbąszynianka”, odbyły się „I Igrzyska Sportowe Seniorów”  zorganizowane przez Dzienny Dom „Senior-Wigor”, Urząd Miejski i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.  W zawodach brało udział 10 drużyn, które reprezentowały Dzienne Domy „Senior-Wigor” z różnych miejscowości,  min. z Witnicy, Skwierzyny, Opalenicy, Zbąszynia i oczywiście ze Swarzędza.  Seniorzy rywalizowali ze sobą w 6-ciu konkurencjach.

 

Zawodnicy ze Swarzędza godnie reprezentowali swoją placówkę, zarówno w grach intelektualnych (m.in. układanie puzzli czy warcaby), jak i konkurencjach zręcznościowych np. wykonywanie ósemek między palikami z piłeczką do ping –ponga, umieszczoną na talerzu. W ostatnim zadaniu pn: „Senior na wakacjach” wybrana osoba z drużyny była ubierana na czas przez pozostałych uczestników. Zawodniczka Dziennego Domu „Senior – WIGOR” ze Swarzędza wypadła zdaniem obserwatorów najlepiej. Na koniec Jury turnieju nagrodziło wszystkie drużyny medalami i pucharem.

 

Zaangażowanie wszystkich uczestników, włącznie z opiekunami - trenerami pokazało, że chęć rywalizacji i zwycięstwa towarzyszy  ludziom przez całe życie, także osobom starszym. Ta wspaniała  impreza potwierdziła dobroczynny wpływ sportu na zdrowie psycho-fizyczne człowieka w każdym wieku.

 

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Swarzędzu

 

P1090004 P1090001 P1080990 P1080965 P1080954

 

Ostatni dzień stycznia

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Ostatni dzień stycznia zachęcał do spaceru. Poszłyśmy, oczywiście z kijkami, nad jezioro. Błękitne niebo, resztki śniegu, bazie na drzewach, wędrujący łabędź, wycięte w grubej tafli lodu serce, dziwnie skręcony konar drzewa, słońce ogrzewające i rozświetlające krajobraz... Tu o każdej porze roku jest pięknie...

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

ostatni 1 ostatni 2 ostatni 3 ostatni 4 ostatni 5 ostatni 7 ostatni 8 ostatni 6

VIII Bieg "AGROBEX Zalasewska Piątka Swarzędz"

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W niedzielne przedpołudnie 25.11.2018 r. odbył się w Zalasewie VIII Bieg "AGROBEX Zalasewska Piątka Swarzędz" pod patronatem m.in. burmistrza MiG Swarzędz Mariana Szkudlarka. Wśród organizatorów imprezy (projekt "Biegaj i zwiedzaj!"), a właściwie cyklu Agrobex Cykl Biegów 5/5 należy wymienić firmę Agrobex,  a prowadził ją jak zawsze Przemysław Walewski - znany maratończyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Cel, który wyznaczyli tym cyklicznym biegom to przede wszystkim popularyzacja biegania i marszu nordic walking jako form czynnego i rodzinnego wypoczynku, propagowanie zdrowego stylu życia i zasad poszanowania środowiska naturalnego, promocja walorów turystycznych miasta i gminy Swarzędz.

     W Swarzędzu odbył się ostatni z cyklu biegów 5/5 w 2018 r. (tu odbył się też bieg VII w marcu tego roku). Start i metę Biegu i Marszu NW - usytuowano przy SP nr 2 w Zalasewie (ul. Heweliusza 26), gdzie też mieściło się biuro zawodów. Na liście startowej znalazło się 251 osób (z różnych miejscowości i w różnym wieku. Bieg ukończyło 188 biegaczy i 23 kijkarzy (może niektórych wystraszyła mgła poranna ?). Trasa wiodła przede wszystkim ścieżkami leśnymi, na których było mnóstwo korzeni, wiele przykrytych mokrymi liśćmi, więc o wywrotkę było łatwo. Dlatego też uczestnicy musieli szczególnie uważać. Za to pogoda dopisała, nie padało, w lesie było ciepło, wiatr niewielki. Na mecie czekały medale, napoje i smaczne babeczki. Imprezę zakończyło podsumowanie całego cyklu 5/5, nagrodzenie najlepszych i najwytrwalszych, którym medale wręczył burmistrz Swarzędza.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

zalasewo2018 5 1 zalasewo2018 5 2 zalasewo2018 5 3 zalasewo2018 5 4 zalasewo2018 5 5

Botaniczna Piątka 2018 - edycja jesienna

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W sobotę, 27 października, swarzędzanie wzięli udział w jesiennej edycji Botanicznej Piątki w Poznaniu. Jak zawsze byli wśród nich także seniorzy. W imprezie tej biorą udział biegacze i kijkarze. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

     W tegorocznej jesiennej edycji wystartowało 313 biegaczy i 72 kijkarzy (45 pań i 27 panów). Biegacze startowali w trzech falach. Trasa - jak zawsze - wiodła alejkami botaniku - 5 km (3 okrążenia) dla wszystkich uczestników, a sędziowie​​ kontrolowali prawidłowy​ przebieg rywalizacji.  Znaliśmy już te ścieżki. Szliśmy tędy wiosną, w czasie nocnej edycji w lipcu i letniej w sierpniu. Krajobraz każdorazowo był inny, pogoda także. Wspominaliśmy, jak to w lipcu chłodzono nas prysznicem, a w upalnym sierpniu na starcie spotkała nas mokra niespodzianka: niewielki i ciepły deszczyk. Sobotni październikowy dzień w niczym nie przypominał poprzednich: było chłodno, niebo zachmurzone, drzewa jeszcze kolorowe, choć już mnóstwo opadłych liści, wiatr się wzmagał, utrudniając zawodnikom pokonanie trasy. Na mecie czekały medale, gorąca herbata i świeże drożdżówki. Było, mimo późnojesiennej aury, coraz mocniejszego wiatru, przeganiającego deszczowe chmury - sympatycznie i wesoło, a na zakończenie, jak zawsze, dobra kawka w kawiarni botanicznej.

     Edycja jesienna to ostatni etap tegorocznej Botanicznej Piątki, do której po raz pierwszy włączono edycję nocną. 6 listopada w Nowym Pawilonie na​​ terenie Ogrodu​ ​ Botanicznego odbędzie się gala​ ​ podsumowująca​ cały cykl. Zostaną przyznane​ nagrody w klasyfikacji​​ generalnej, zapoznamy się z kalendarzem Piątkowych Botanicznych imprez na następny rok, powspominamy i do zobaczenia wiosną już 2019 roku. No właśnie: jak ten czas leci…

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botanicz jesień2018 1 botanicz jesień2018 2 botanicz jesień2018 3 botanicz jesień2018 4 botanicz jesień2018 5 botanicz jesień2018 6

6. Jesienny Rajd Rowerowy

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W sobotnie popołudnie: 22 września br. uczestniczyliśmy w 6. Jesiennym Rajdzie  Rowerowym, na który zaprosili organizatorzy: UMiG i SCSIR. Do wyboru było 5 tras:

 1. RODZINNA 1 - ok. 13 km (dzieci powyżej 10 lat),
 2. RODZINNA 2  - ok. 9 km (także dzieci poniżej 10 roku)
 3. ŁĄKOWA (Kobylnica) -  ok.11 km (dzieci powyżej 10 lat)
 4. MIEJSKA (Rynek)  - ok. 15 km (dzieci powyżej 10 lat)
 5. LEŚNA (Bogucin) - ok. 15 km.

     Meta rajdu, jak zawsze, Scena nad Jeziorem Swarzędzkim (czynna w godz. 16.00-18.00). Tu na wszystkich uczestników czekał gorący posiłek i woda. Każdy mógł wziąć udział w konkursach z nagrodami. Główną nagrodą był rower ufundowany przez UMG i Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Dla młodszych uczestników (dzieci do 16 roku życia) przewidziano konkurs plastyczny „Mój Rajd Rowerowy”.  Były występy dzieci i młodzieży, grała Swarzędzka Orkiestra Dęta.
     Meta 6.Jesiennego Rajdu była również metą Maratonu Rowerowego z okazji 380-lecia lokacji Swarzędza, przywitaliśmy rowerzystów, którzy tu właśnie zakończyli swój rajd na 380 kilometrze.

     Impreza, mimo niezbyt sprzyjającej aury (nagłe ochłodzenie), udała się, chociaż niektórzy przestraszyli się zimna.

      Danuta Wereszczyńska-Choryńska

6rajdjesienn2018 1 6rajdjesienny2018 2 6rajdjesienny2018 3 6rajdjesienny2018 4 6rajdjesienny2018 5

Botaniczna Piątka 2018 letnia edycja

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

    11 sierpnia, w sobotę, swarzędzcy seniorzy wzięli udział w kolejnej, tym razem letniej, edycji Botanicznej Piątki w Poznaniu. Impreza ta popularyzuje bieganie i nordic walking jako  elementy zdrowego trybu życia oraz zachęca do zapoznania się z pięknym Ogrodem Botanicznym UAM.

     W letniej  edycji udział wzięły 444 osób: 391 biegaczy, którzy startowali w trzech falach  i 53 kijkarzy. Nasz kolega zdobył pierwsze miejsce,  koleżanki drugie i trzecie, oczywiście w swojej kategorii wiekowej

     A jak było ? Po upalnych dniach powitał nas chłodny i rześki sobotni poranek, z chmurami przewijającymi  się po błękitnym niebie. W Botaniku przebiegli  już zawodnicy pierwszej i drugiej fali (zawody zaczęły się o godzinie 11.00), kończyli swój bieg ci z trzeciej , a już przygotowywali się wędrujący z kijkami. Biegaczom się udało, a kijkarzy spotkała niespodzianka - mokra! Na samym starcie powitał ich deszcz. Niewielki i ciepły, ale zmoczył idących oraz ogrodowe ścieżki, które rozgrzane słońcem - parowały. Trasa, jak zawsze, 5 km : 3 okrążenia (dla wszystkich startujących) wiodąca obrzeżami ogrodu, który wyglądał pięknie: różne zapachy, barwy, odcienie zieleni, fontanny, stawek ...  spacerowicze zachwycający się przyrodą... Tu nawet w upalny dzień można znaleźć schronienie przed ostrym słońcem..

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna lato2018 1 botaniczna lato2018 2 botaniczna lato2018 3 botaniczna lato2018 4 botaniczna lato2018 5

Dzień rozgrywek w Centrum Aktywności Seniora

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Dzisiaj w klubie jest nas więcej. W salce przy stołach siedzą goście z Dziennego Domu Senior Wigor. Niektórzy coś jedzą, piją, rozmawiają. W dużej sali stoi stół do gry w ping-ponga i do gry w football stołowy tzw.”piłkarzyki”. W holu rozstawione są napoje zimne, kawa, herbata. Szybko wypełnia się sala i korytarz. Są powitania, uściski, śmiechy. Słychać miły gwar. Wokół dużej sali też jest już pełno seniorów.

     P. Małgosia zapowiada plan spotkania i czas rozgrywek, p. Dominika i p. Rafał kompletują drużyny. Niektórzy seniorzy rozpoczynają próbne gry w ramach „rozgrzewki”. Przyznam, że ja w „piłkę nożną” gram po raz pierwszy w życiu, a w ping-ponga grałam kilkadziesiąt lat temu. Słychać stukanie piłeczek i głos sędziego p. Andrzeja seniora z DD Senior-Wigor. Przy grach skupiają się kibice i  rozbrzmiewają wymyślone okrzyki zagrzewające do gry obie drużyny. Napięcie i zainteresowanie rośnie. Jak to dobrze jest bawić się beztrosko, być  w gronie swoich rówieśników, którzy wciąż są aktywni.

      W przerwie degustujemy lody ekologiczne oraz szaszłyki warzywno-owocowe, które panie z DD Senior Wigor i Klubów Młodych Duchem przygotowywały. Druga część rozgrywek przebiega sprawnie jedni grają, drudzy odpoczywają. Trenerzy ogłaszają wyniki. Są brawa, podziękowania.  Nieważne są wyniki chociaż dają satysfakcję, ale to, że jesteśmy rozluźnieni, przyjaźni, zadowoleni i uśmiechnięci.

     Po zakończeniu meczy wcale nie chce nam się wracać do domów. Kończymy rozpoczęte w poprzednim dniu prace. Niektórzy grają w gry planszowe. Dobiega końca miły dzień w klubie. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom.

Danuta Banaszczyk - KMD Stokrotki

rozgrywki2018 1 rozgrywki2018 2 rozgrywki2018 3 rozgrywki2018 4

Botaniczna Piątka nocą

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     We wtorek, 3 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu odbyła się nocna edycja Botanicznej Piątki. Nordic walking i biegi na 5 km po ścieżkach poznańskiego botaniku. Impreza nietypowa, nie w weekend i na dodatek w nocy. Upalny wieczór, ani odrobiny wiatru, ale słońce już nie grzało. Ogród w całej krasie, różne kolory, odcienie zieleni, świergot mnóstwa ptaków. Kijkarze wystartowali (68 osób) o godz.20.30.  Jak zawsze w Nordic Walking wzięli udział swarzędzcy seniorzy. Było jeszcze jasno, gdy wędrujący skończyli swój marsz. Po nich, już w ciemnościach startowali biegacze, trzy fale - razem 318 zawodników. Wrażenie niesamowite. W ogrodzie pogrążonym w ciemnościach (alejki nie są oświetlone) widać było mnóstwo migających światełek: różne lampki, latarki, czołówki i opaski na rękach, szyjach zawodników. Biegi skończyły się koło północy, potem odbyło jeszcze wręczanie nagród. Fajna impreza i sympatyczna atmosfera, dla jednych rywalizacja i adrenalina, dla innych wspaniała przygoda.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna nocna2018 1 botaniczna nocna2018 2 botaniczna nocna2018 3 botaniczna nocna2018 4 botaniczna nocna2018 5 botaniczna nocna2018 6 botaniczna nocna2018 7 botaniczna nocna2018 8

Cały Swarzędz na rowery

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

26 maja 2018 r. odbył się kolejny - VII Gminny rajd rowerowy Cały Swarzędz na rowery. Miłośnicy rowerowych wycieczek mieli do wyboru aż osiem tras – najkrótsza liczyła 9 km, a najdłuższa 40. Trasy rajdu:

 1. WYCZYNOWA – ok. 40 km, start sprzed Pubu ARENKA nad J.Swarzędzkim (za pływalnią Wodny Raj)
 2. WIEJSKA – ok. 15 km, start sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 im. M.Kopernika w Zalasewie
 3. POLNA – ok. 16 km, start sprzed Zespołu Szkół w Paczkowie
 4. ŁĄKOWA – ok. 12 km, start sprzed dworca PKP w Kobylnicy
 5. MALTAŃSKA – ok. 12 km, start sprzed źródełka przy J. Maltańskim
 6. MIEJSKA – ok. 15 km, start z Rynku
 7. LEŚNA – ok. 10 km, start z boiska Orlik w Bogucinie
 8. RODZINNA (dookoła jeziora) – ok. 9 km, start z parkingu przy pływalni Wodny Raj

    Pogoda wspaniała, na starcie było bardzo przyjemnie, jednak później zaczęło robić się coraz cieplej, przydałyby się chmurki na niebie, które przyniosłyby trochę ochłody.

     Część swarzędzkich seniorów wybrała w tym roku trasę Łąkową. Najpierw trzeba było dojechać do miejsca zbiórki: dworzec PKP w Kobylnicy (ul. Swarzędzką pod górę przez Gruszczyn - u!) skąd był start. Grupa stąd ruszająca liczyła ponad 40 osób, prowadził ją pan Adam Zawada. Trasa niby niezbyt długa, około 13 km, okazała trudna. Był długi, bardzo kamienisty odcinek z Kobylnicy do Katarzynek, piaszczysty do Uzarzewa, gdzie w parku zaplanowano odpoczynek i zwiedzanie muzeum oraz pałacu, dalej kamienistą drogą pod górę obok cmentarza do Gortatowa. I teraz miało być prosto, ale w Gortatowie jadący skręcili w stronę rozlewiska Cybiny i dopiero stąd było już prosto do mety.   

      Na mecie, która mieściła się w sali przy pływalni Wodny Raj, czekały na wszystkich uczestników napoje i pyszne zupy (żurek, pomidorowa..), a także różne konkursy z nagrodami, a główną był - jak zawsze rower, który ufundowało Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Było fajnie, do zobaczenia za rok.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

rajd maj2018 1 rajd maj2018 2 rajd maj2018 3 rajd maj2018 4 rajd maj2018 5 rajd maj2018 6

 

7 Bieg Na Tak - Run of Spirit

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W majowe sobotnie przedpołudnie  (12.05.2018) wzięliśmy udział w 7 Biegu Na Tak - Run of Spirit . W imprezie tej na różnych dystansach biegli i szli, z kijkami i bez,  profesjonaliści i amatorzy, dzieci, dorośli, seniorzy, osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Trasa wiodła wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu - długość 5,7 km, a biegacze mieli do wyboru podwójne okrążenie jeziora, czyli 11,4 km. To bieg o charakterze charytatywnym, jest wsparciem działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Na ten cel przeznaczone są dochody z akcji charytatywnych przeprowadzanych podczas imprezy. W VII „Biegu Na Tak - Run of Spirit” wzięło udział ponad 1100 osób, a jego celem była organizacja wypoczynku letniego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Pogoda była piękna, wiosenna zieleń i krajobrazy zachwycały, a pojawiające się chmurki na niebie przyjemnie chłodziły i przynosiły krótką ulgę spoconym zawodnikom.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

natak 2018 1 natak 2018 2 natak 2018 3 natak 2018 4 natak 2018 5

Botaniczna Piątka 2018

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     7 kwietnia br. odbyła się w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu wiosenna edycja Botanicznej Piątki 2018. To zawody dla biegaczy i kijkarzy. Celem ich jest  popularyzacja biegania i chodzenia jako elementów zdrowego trybu życia, a także zapoznanie się z pięknym Ogrodem Botanicznym UAM w Poznaniu. Cykl Botanicznej Piątki 2018 obejmuje cztery imprezy: edycję wiosenną, nocną, letnią i jesienną.

     Trasa do pokonania to 5 km: trzy pętle wiodące ścieżkami o twardej nawierzchni po terenie Ogrodu Botanicznego. Każdy zawodnik otrzymuje na mecie pamiątkowy medal. Warunkiem nagrodzenia w cyklu jest ukończenie co najmniej trzech biegów. Gala podsumowująca całość odbędzie się w 6 listopada w Nowym Pawilonie na terenie Ogrodu Botanicznego.

     W wiosennej edycji startowało 342 biegaczy i 58 kijkarzy, wzięli w niej udział także swarzędzcy seniorzy. Pogoda, po tych zimnych dniach świątecznych właściwie dopisała. Śłońce mocno grzało, ale wiał zimny wiatr. Nie przeszkadzało to jednak uczestnikom. Gdy wędrowaliśmy tu podczas ubiegłorocznej wiosennej "Piątki" (1.04.) kwitły forsycje, magnolie, fiołki, zawilce ... A tym razem - poza posadzonymi bratkami - było jeszcze szaro, tylko gdzieniegdzie pojawiały się listki, choć pachniało już wiosną. Natomiast spacerowiczów było dużo, skusiło ich piękne słońce... .Atmosfera, jak zawsze, wspaniała, a na koniec dobra kawa na tarasie kawiarni. Ciekawe, jaki będzie lipcowy marsz nocny ?

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna wiosna2018 1 botaniczna wiosna2018 2 botaniczna wiosna2018 3 botaniczna wiosna2018 4

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej