Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

Czwarty Plener Malarski swarzędzkich seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

 

Uczestniczki warsztatów malarskich organizowanych w ramach działalności Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu wzięły udział w Plenerze Malarskim w Chrzypsku Wielkim k. Sierakowa. Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Grodziskim Stowarzyszeniem„ Amazonki” realizuje od czerwca do listopada 2019 roku ponadlokalny projekt „Orężem naszym pędzel i śpiew”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad projektem przyjął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. W ramach projektu od 18.08 do 22.08.2019  roku zrealizowano „IV SENIORALNY PLENER MALARSKI – Chrzypsko Wielkie 2019”. Plener odbywał się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Sielawa”. Partnerami w realizacji pleneru był Ośrodek Pomocy Społecznej z  Grodziska Wielkopolskiego, Buku, Opalenicy, Swarzędza, Dzienny Dom „Senior Wigor” ze Zbąszynia oraz Prezes Związku  Polskich  Twórców Sztuki pani Magdalena Ściezynska.

 

W zadaniu uczestniczyło 25 seniorów reprezentujących wyżej wymienione Ośrodki. Zajęcia rozpoczęto  wykładem przybliżającym  uczestnikom zadania narzędzia i techniki malowania, zajęcia  warsztatowe przy sztalugach.  Zajęcia warsztatowe prowadziło 3 instruktorów  malarstwa. Podczas pleneru dużym zainteresowaniem cieszyła się poranna  gimnastyka oraz spotkania integracyjne. W przeddzień zakończenia zadania odbyła się uroczystość podsumowania PLENERU, połączona z wystawą obrazów i omówieniem każdego  z nich. Podczas spotkania wręczono seniorom dyplom uczestnika pleneru,  a instruktorom oraz jednostkom wspierającym podziękowania za wkład w przygotowania i realizację zadania. W drodze powrotnej do domów seniorzy zwiedzili Muzeum Opalińskich w Sierakowie.  

 

Podczas Pleneru powstało 25 obrazów, które będzie można podziwiać podczas „DRZWI OTWARTYCH” w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim w dniu 25.09.2019 roku oraz 11 i 12.10.2019 roku w Grodziskiej Hali Sportowej podczas Gminnego Dnia Seniora i KONCERTU NA SREBNĄ NUTĘ.

 

Z uwagi na prośbę uczestników projektu, będą również organizowane wystawy obrazów w innych miejscowościach, z których wywodzą się uczestnicy Pleneru. I tak też będzie w Swarzędzu. Warto podkreślić, że umiejętności malarskie, które seniorzy rozwijają podczas pleneru za każdym razem podziwiamy z wielką zazdrością, a efekty pracy zapierają dech w piersiach. Taki jest właśnie efekt realizowanego projektu, który stwarza możliwości osobistego rozwoju, ale rzeczą najważniejszą, którą podkreślają sami uczestnicy to jest integracja, nawiązywanie nowych znajomości, spotkania ze znajomymi oraz wspaniała atmosfera, która towarzyszy od początku do końca. Pozostajemy przy tej myśli licząc na dalszą współpracę.

 

Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim

Grodziskie Stowarzyszenie „Amazonki”

OPS Swarzędz

 

20190818 191305 20190820 102935 HDR a1 a10 a13
a17 DSC02198 IMG 2925    

 

  loggo

Narodowe Czytanie - Nowele Polskie

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

 

Narodowe Czytanie, które  co roku  obejmuje cały kraj, miało też miejsce  u nas w Swarzędzu, w poniedziałek 9 września. Tradycyjnie, bo już po raz piąty, spotkanie miłośników czytania literatury ojczystej, odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej na os. Czwartaków. Z ośmiu proponowanych nowel, została wybrana „Katarynka” Bolesława Prusa. Wspólnymi siłami, wartkim nurtem, popłynęły kolejne fragmenty prozy polskiego pisarza, autora „Lalki” i „Faraona”. Miło było przypomnieć sobie dawną, szkolną lekturę, wzruszyć się fabułą, napisaną w pięknej narracji językowej. Po przeczytaniu całej noweli, obejrzeliśmy film pt. „Katarynka”, z główną rolą Tadeusza Fijewskiego. I tu znów wróciły wspomnienia nazwisk, wybitnych aktorów dawnej, rodzimej kinematografii. Ale to jeszcze nie był koniec doznań. Przy kawie i cieście, w luźnej rozmowie, rozwiązaliśmy quiz, związany z przeczytanym opowiadaniem. Za aktywność i prawidłowe odpowiedzi, każdy z uczestników został obdarowany książką oraz pamiątkową zakładką. Całość spotkania zakończyła się grupowym zdjęciem, z wyeksponowaniem egzemplarzy omawianej noweli.

 

Liliana Szczepańska

KMD „Słoneczny Wiek”

 

20190909 103643 20190909 122145

Centrum Aktywności Seniora zaprasza

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Mieszkańcy Gminy Swarzędz 55+ serdecznie zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora i Klubów Młodych Duchem.

 

Nasza oferta:

 •  warsztaty malarskie
 • warszaty muzyczne i teatralne
 • nordic walking
 • gimnastyka
 • aqua aerobik
 • trening pamięci
 • zajęcia plastyczne i językowe
 • brydż
 • Dyskusyjny Klub Filmowy
 • Podróże małe i duże
 • Piosenka jest dobra na wszystko
 • Akademia Piękna oraz wiele innych aktywności

Wspólnie spędźmy czas aktywnie!

WSZYSTKIE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE

Centrum AKtywności Seniora

ul. Piaski 4, 62-020 Swarzędz

tel. 504 932 301, 505 912 370

www.opsswarzedz.pl

www.swarzedzkisenior.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

cas 2019

Tańce w kręgu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     Zaproszenie na tańce w kręgu: w  zajęciach tych mogą brać udział osoby w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Pierwsze spotkanie po przerwie wakacyjnej odbędzie się 25 września br. w godz. 13.15 - 14.45 w Swarzędzkim Ośrodku Kultury, ul. Poznańska  14. Więcej informacji na plakacie.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

tance plakat

Bezpieczeństwo seniorów na drodze

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

    29 sierpnia 2019 roku w Ośrodku Kultury przy ul. Poznańskiej seniorzy z Klubów Młodych Duchem oraz Dziennego Domu „Senior - WIGOR” mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” prowadzonym przez panie policjantki oraz specjalistę z zakresu ruchu drogowego. Wszystkich przeraziły statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków na polskich drogach, z których wynika, że każdego dnia ginie średnio osiem osób. Wrogiem bezpiecznej jazdy jest przede wszystkim pośpiech, w jakim żyjemy, brak uwagi oraz coraz większa liczba pojazdów. Prelekcja dedykowana była zarówno seniorom - kierowcom, jak i rowerzystom oraz pieszym, ponieważ wszyscy musimy dbać o to, by na drogach było bezpieczniej.

    Ciekawym doświadczeniem podczas prelekcji była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na symulatorze dachowania oraz szybkości reakcji. Bądźmy ostrożni jako kierowcy i piesi! Szerokiej drogi!

Barbara Sieracka - KMD Słoneczny Wiek

 

20190829 095710 20190829 103847 20190829 104944

Wycieczka do Palmiarni

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

    W pogodny wtorek 27.08.2019. uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu odwiedzili Palmiarnię w Poznaniu. Położona w pięknym Parku Wilsona (niegdyś Park Kasprzaka) placówka botaniczna jest największą tego typu w kraju i jedną z największych w Europie.

    Na rozległym terenie uroczego parku znajduje się 9 pawilonów Palmiarni, min: pawilon z roślinnością tropikalną, subtropikalną, roślinnością klimatu umiarkowanego, pomieszczenie z ogromnymi sukulentami Ameryki rodem z westernów. Dużym zainteresowaniem cieszył się obiekt z licznymi akwariami, a w nich ok. 170 gatunków ryb z różnych stron świata. Podczas zwiedzania nie mogło zabraknąć przerwy na „poznańskie słodkie”. Kawiarnia była ostatnim przystankiem zachwyconych seniorów. Potem już tylko droga powrotna przez gąszcz rozmaitych roślin i pamiątkowe zdjęcie na schodach obiektu.

   Walory dydaktyczne Poznańskiej Palmiarni są bezcenne. Położona w środku miasta ponad stu letnia placówka na terenie jeszcze starszego parku Wilsona jest dumą Poznania. Nawet II wojna światowa nie była w stanie zniszczyć w całości tego wartościowego obiektu będącego kopalnią wiedzy o przyrodzie dla mieszkańców stolicy wielkopolski. W dobie przesadnej eksploatacji natury przez człowieka Palmiarnia Poznańska uświadamia nam, ludziom, co możemy utracić.

                                                                                 

Rafał Wójtowicz - Dzienny Dom Pomocy Swarzędzu

    Projekt „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w Gminie Swarzędz” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 7. Włączenie społeczne. Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Poddziałanie 7.2.2 . Usługi społeczne i zdrowotne –projekty konkursowe

 

Zdjęcie0070 Zdjęcie0080 Zdjęcie0084 Zdjęcie0090 Zdjęcie0091 Zdjęcie0093

Konkurs „Wielkopolska – moja duma”

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Konkurs „Wielkopolska – moja duma”

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Wielkopolska – moja duma”.

Celem konkursu jest:

 1. Rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej.
 2. Edukacja i rozbudzenie zainteresowań historią, zabytkami, walorami Regionu.
 3. Uwrażliwienie na piękno wielkopolskiego krajobrazu.
 4. Kształtowanie poczucia tożsamości kulturowej z Regionem.
 5. Promowanie Województwa Wielkopolskiego.

Konkurs adresowany jest do mieszkańców Wielkopolski w wieku 50+. Temat III edycji Konkursu brzmi „Wielkopolska nieznana – poza turystycznymi szlakami”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką malarską lub rysunkową (np. techniką akwareli, tempery, akrylu, olejną, węglem, ołówkiem, sangwiną) w formacie nie większym niż 70,7 cm x 50,0 cm.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (lub przesłanie za pomocą operatora pocztowego bądź kuriera) pracy wraz z Kartą zgłoszeniową (załącznik do Regulaminu) w terminie do 15 października 2019 roku na jeden z podanych niżej adresów:

 1. Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, ul Sosnowa 14, 62-510 Konin,
 2. Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, ul. Bydgoska 21, 64-920 Piła,
 3. Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie, ul. Chrobrego 15, 64-100 Leszno,
 4. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, ul. Górecka 1, 60-201 Poznań,
 5. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, ul. Wrocławska 182, 62-800 Kalisz.

Szczegóły znajdują się w plikach do pobrania. Zapraszamy!

Po wizycie w Muzeum Bambrów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

    W piątek, 26 lipca 2019 w cyklu przedpołudniowych wypraw do poznańskich muzeów, przyszedł czas na Muzeum Bambrów Poznańskich.

     Mały piętrowy pawilon na skraju zielonego terenu przed Muzeum Etnograficznym przy ulicy Mostowej. Pan Aleksander Kubel, potomek osadników z Bambergu przywitał nas w holu. Z niezwykłą swadą, zgrabnie wplatając w zdania gwarowe słowa, przedstawił historię osadników, którzy od  sierpnia 1719 roku, w kilku falach migracyjnych przybywali, chcąc osiedlić  się w okolicach Poznania. Rajcy miejscy Poznania zwrócili się bowiem do władz Bambergu o wydanie odezwy do mieszkańców, zachęcającej do przeniesienia się z Górnej Frankonii do Wielkopolski. Pierwsi osadnicy pojawili się 1 sierpnia 1719 r. Było to 11 małżeństw posiadających ogółem 16 synów i 18 córek. Przybyszów osadzono we wsi Luboń. Po Luboniu Bambrzy osiedlali się w Boninie, Dębcu, w kilku gospodarstwach Jeżyc i w Winiarach.

     Część muzeum Bambrów na parterze zaaranżowana jest tak, byśmy mieli wyobrażenie domu bamberskiego – jest sień, duża kuchnia, w której toczyło się życie całej rodziny, pokój „reprezentacyjny” i sypialnia z toaletką i miejscem do mycia. Wszędzie umieszczono autentyczne sprzęty darowane  przez potomków osadników z Bambergu.

     Grupa zwiedzających pań wraz z naszą organizatorką i opiekunką grupy panią Dominiką „szalała” w bamberskich wnętrzach. Wiele przedmiotów było paniom znanych z domów babć i cioć. Pan Aleksander Kubel potrafił opowiedzieć historię każdego sprzętu, opisać każdy zwyczaj, zachęcał panie do przymierzania kolorowych bamberskich kornetów i utrwalenia ich na fotografii.  Panie były żywo zainteresowane opowiadanymi anegdotami i żartami. Prześcigały się we wspominkach, popisywały wiedzą na temat muzealnych przedmiotów i sposobami wykorzystania prezentowanych sprzętów.

      Warto organizować takie senioralne przedpołudnia w muzeach, część z nas w Muzeum Bambrów była po raz pierwszy i na pewno powróci jeszcze z własnymi dziećmi czy wnukami. Z podziękowaniem za ciekawe pomysły na zagospodarowanie wakacyjnego czasu seniorów.

Elżbieta Kempa-Susła - KMD Słoneczny Wiek

 

20190726 104243 20190726 112909 20190726 114205 20190726 102100

Pociągiem retro do Poznania

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

     Jest sobota 13 lipca br., godz. 12:00 - dworzec PKP w Swarzędzu. Spora grupa członków z klubów senioralnych naszego Miasta, jak i mieszkańców w różnym wieku - rodzice z dziećmi biegającymi i w wózkach oraz młodzież, z wzrastającym napięciem czekała na wjazd zabytkowego pociągu. Prawie z kolejarską punktualnością, z gwizdem i świstem pary wtoczyła się lokomotywa - staruszka, ale wypucowana, błyszcząca, pachnąca spalanym węglem, słowem lifting bez zarzutu. Wagony wyremontowane, czyściutkie, pachnące drewnem - gotowe na przyjęcie pasażerów, by przewieźć ich ze Swarzędza przez Poznań do Wolsztyna, gdzie znajduje się stara parowozownia.

    Seniorzy wybrali trasę krótszą, do Poznania. W trakcie trwającej prawie 1/2 godz. podróży mijaliśmy Franowo, Starołękę, Poznań Dębiec, i jak w wierszu Tuwima - stukało, pukało, gwizdało i sunęło przez pola, łąki, las i przez most. Wszystkie miejsca zajęte - biletów tyle ile siedzisk - więc żadnego podawania sobie dzieci przez okno i bagażu nie było, ale pasażerowie, oczywiście ci starsi wspominali z rozrzewnieniem tamte czasy.

    Mimo twardych siedzeń, które boleśnie dały się we znaki naszym kościom, podziwialiśmy z zainteresowaniem mijane widoki a i duże wrażenie zrobiły na wszystkich ogromne ilości kontenerów czekających we Franowie na swoją kolej, by ruszyć w Świat - tego na co dzień się nie widzi.

    Małe dzieci trochę zaczęły się nudzić - bo to nie one prowadziły lokomotywę, jak to ma miejsce w domu na dywanie, a młodzież zanurzyła się w telefonach wystukując wiadomości z ostatniej chwili, by wysłać je w Świat. Natomiast my - starsi wspominaliśmy nasze podróże w ścisku i gwarze, a przede wszystkim tak jakby gwizdek konduktora nakazujący ruszenie pociągu w trasę, był również sygnałem do rozpakowywania wałówki na podróż. Ach te zapachy jajek na twardo, kanapek z kiełbasą i syk otwieranych butelek z oranżadą. Ach te czasy. Ale bez przesady - 1/2 godziny wystarczy. Teraz w wagonach może jest duszno, bo okna nie można otworzyć, a klimatyzacje szlag trafił, ale pod pupą jest miękko, można się zdrzemnąć, bo nikt nie rozmawia zatopiony w laptopie czy innym ustrojstwie.

    Wracając z Poznania do Swarzędza Kolejami Regionalnymi, jeszcze dobrze się nie rozsiadłam wygodnie - już trzeba było wysiadać. Mimo wszystko warto sobie przypomnieć, a młodym ludziom namacalnie pokazać jak to dawniej podróżowało się na wakacje i nie tylko. Zmiany są dobre jeśli na lepsze i trzeba iść z duchem czasu, ale wspomnienia mają swoją wagę sentymentalną, która pozostanie niestety już niedługo tylko w opisach literackich i wśród pasjonatów starych kolei.  

Halina Begier - KMD Stokrotki

 

poczas wycieczki pociagiem poczas wycieczki pociagiem poczas wycieczki pociagiem

Czas na Seniora w Swarzędzu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

     W dniach 1 i 2 lipca br. w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu odbyły się warsztaty, organizowane w ramach projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów Panią Sylwię Ciesiółkę i Dawida Drobnicia. Głównym celem warsztatów była aktywizacja obywatelska seniorów, budowanie kompetencji interpersonalnych oraz umiejętności w zakresie planowania i realizowania inicjatyw senioralnych, a także przekazanie informacji o usługach la seniorów.

    W pierwszym dniu zaproponowano nam ćwiczenie z poczucia własnej wartości. Było bardzo zabawnie. Z listy tabeli Twoich Wartości trzeba było wybrać pozytywne dla siebie słowa, które wg nas byłyby naszymi zaletami. Bardzo szybko nam to poszło. Mamy doskonałe zdanie o sobie. Gorzej było z wadami. O ile zalet było 8-10, to wad 1-2! Zastanawialiśmy się, czy wady mogą być w pewnych sytuacjach pozytywne, a zalety mogą okazać się negatywne. Zastanawialiśmy się również, co to jest dla nas samoocena i poczucie własnej wartości. Przedstawialiśmy w tym kontekście siebie nawzajem, zwracając uwagę na wartości i cechy rozmówców.

    Poznaliśmy również zasady skutecznej komunikacji, jako wstęp do umiejętności interpersonalnych i autoprezentacji. Zagadnienia te dotyczyły potrzeb seniorów w Swarzędzu, które omawialiśmy w dwóch grupach. Przedstawiciel każdej z grup reprezentował te zagadnienia w formie improwizowanego wywiadu tv prowadzonego przez trenera. Cele były prawie takie same: karta seniora, wycieczki z dopłatami za autobus, obniżenie podatków w kawiarniach, do których seniorzy mogliby chodzić i płacić po cenach hurtowych, mówiono o bolączkach z kolejkami do lekarzy specjalistów, brakujących lekarzy (endokrynolog), masażystów, cenach lekarstw itp. Zwrócono uwagę na smog i hałas (min. ul. Cieszkowskiego), ekologię i zastanawiano się, w jaki sposób można to wdrożyć w życie. W ramach tego ćwiczenia - oglądaliśmy i słuchaliśmy w TV dwóch przedstawicieli grup, którzy prezentowali opinie, pod kątem precyzyjnego komunikatu, m.in: celu rozmowy, komunikacji niewerbalnej, kontaktu wzrokowego i informacji zwrotnej.

    W drugim dniu poznaliśmy zalety pracy zespołowej np.: jak krok po kroku, napisać projekt, czym on jest, dlaczego warto go realizować i jak skutecznie to robić. Zaproszono nas do symulacji posiedzenia Rady Gminy, którego tematem była Integracja Międzypokoleniowa. Debatowali przeciwnicy i jej obrońcy. Debacie przewodniczył Marszałek, który prowadził dyskusję i czuwał nad przestrzeganiem zasad, a Sekretarz czuwał nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W tym ćwiczeniu podkreślano kulturę wypowiedzi, przez wprowadzenie modelu Porozumienie Bez Przemocy – komunikacji zwanej językiem serca dr. Marshalla Rosenberga. W tym modelu ważne są w opisie fakty, uczucia, które się pojawiają, wyrażenia swoich potrzeb związane z uczuciami i wyrażenie prośby.

    Nastąpiło przygotowanie do debaty: ustawiono dwa stoły, przy których usiedli reprezentanci grup. Jedna grupa miała przedstawić argumenty „za” integracją międzypokoleniową, a druga „przeciw”. Grupie, która była przeciw, trudno było argumentować, dlaczego nie chce rozmawiać z młodzieżą, bo tak naprawdę to była za porozumieniem. Była to nauka debaty „za” i „przeciw”, spieraliśmy się argumentami, więc dyskusja była gorąca i owocna. Zdecydowane zwycięstwo argumentów było po stronie grupy, która reprezentowała aprobatę dla integracji międzypokoleniowej. W ramach tego ćwiczenia była przewidziana fikcyjna nagroda w kwocie 20.000 zł., którą należało przeznaczyć na wybrany cel. Grupa „za” przeznaczyła te pieniądze na integracyjne wycieczki, zabawy i rozmowy, ale reprezentantka grupy „przeciw” zaproponowała podział po 10.000 zł. na opłatę lekarzy specjalistów dla najbardziej potrzebujących seniorów. W ramach współpracy, obie grupy przystały na propozycję i podzieliły się nagrodą.

    Na zakończenie dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z dostępnością usług dla seniorów w gminie Swarzędz. Przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu przedstawiła oferty wsparcia dla ludzi zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, m.in.: usługi opiekuńcze, poradnictwo specjalistyczne oraz ofertę projektu pn. „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w gminie Swarzędz” https://opsswarzedz.pl/projekty-i-programy/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz. Więcej informacji pod numerem telefonu 61 651 26 50.

    Na koniec podziękowania dla trenerów Pani Sylwii Ciesiółki i Pana Dawida Drobnicia, dzięki którym ten warsztat się odbył. Trenerzy nie pozwolili na nudę, zaskakiwali treścią, pomysłowością i dynamicznością. Przez dwa dni trwania warsztatów myśli ani razu nie pofrunęły w siną dal. Zawsze były tu i teraz. Dziękujemy.

Maria Orwat

 

foto swarzedz 3 foto swarzedz 5 foto swarzedz 9 foto swarzedz 10 foto swarzedz 11

Lato 2019 w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w Centrum Aktywności Seniora, ul. Piaski 4, 62-020 Swarzędz.

Więcej informacji na plakacie:

 

lato w cas 2019

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej