Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Informacje

Zmiany godzin pracy Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Zmiany godzin pracy Centrum Aktywności Seniora:

2 maja – nieczynny

4 maja od 9.00 do 14.00

5 maja od 11.00 do 13.00 (zajęcia z języka angielskiego)

Godziny otwarcia Centrum Aktywności Seniora od 27 kwietnia 2023 do odwołania:

Poniedziałki od 9.00 do 17.00

Od wtorku do piątku od 9.00 do 15.00

Ankieta

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Szanowni Państwo,

         w Gminie Swarzędz rozpoczęto proces opracowywania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2023-2030. W związku z prowadzonymi pracami zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety. Przekazane opinie, uwagi i sugestie, jako cenne źródło informacji, zostaną zestawione i uwzględnione przy opracowaniu dokumentu w zakresie jego celów, priorytetów oraz kierunków działań w perspektywie najbliższych lat.

        Ankietę w wersji elektronicznej można wypełnić pod adresem: https://www.survio.com/survey/d/Q3K9R2N2O3F3S7K4R

Formularz ankiety jest również dostępny w formie papierowej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25.

Formularz będzie dostępny do 15 grudnia 2022 roku.

       Ankieta jest anonimowa, a uzyskane wyniki zostaną przedstawione w formie zbiorczej. Ankieta składa się z pytań zamkniętych i otwartych, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Dziękujemy Państwu za udział w badaniu ankietowym!

Dariusz Bugajski

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 505912394

survey 2316468

 

Bezpłatny poradnik na temat polityki senioralnej

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Polityka senioralna w praktyce, czyli jak stanąć frontem do osób starszych, nie stworzyć pułkownika, trafić z celami i odnieść sukces” to tytuł unikatowej w skali kraju publikacji poświęconej tworzeniu i zarządzaniu lokalną polityką senioralną. Poradnik można pobrać bezpłatnie pod adresem www.radnysenior.pl (zakładka „Aktualności”) natomiast pierwszych 100 chętnych osób może go zdobyć w wersji drukowanej

Poradnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców w lokalnych środowiskach, którzy chcą poznać istotę prac nad polityką senioralną i być może włączyć się w ich przebieg. Zapewne przyda się także pracownikom administracji samorządowej koordynującym tego rodzaju poczynania, bądź przygotowującym się do procesu wypracowania lokalnej polityki senioralnej w swojej gminie.

Poradnik „Polityka senioralna w praktyce” to nie tylko solidny zastrzyk wiedzy teoretycznej, to także konkretne przykłady i liczne praktyczne wskazówki. Poradnik powstał na bazie wielomiesięcznych prac nad lokalnymi politykami senioralnymi dla Wałcza, Sławna oraz Dębna. Opracował go dr Sławomir Doburzyński, autor książek z dziedziny rozwoju regionalnego, publicysta, autor i współautor dokumentów strategicznych i koncepcji rozwoju, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Publikacja powstała pod auspicjami Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego ze Szczecina i stanowi podsumowanie dwuletniego projektu „Profesjonalne i zaangażowane rady seniorów” realizowanego dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Projekt miał na celu wszechstronne wsparcie gminnych rad seniorów, tak aby jak najefektywniej mogły realizować swoją funkcję konsultacyjną, doradczą i inicjatywną w działaniach na rzecz środowiska osób starszych. O efektach projektu przeczytacie Państwo na stronie www.radnysenior.pl

pfsp

polityka Senioralna

Wyjątkowa uroczystość z okazji 101 urodzin

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Co prawda kobiet o wiek się nie pyta, lecz w tym przypadku podanie do publicznej wiadomości rocznika seniorki jest nie tylko miłe dla samej zainteresowanej, ale stanowi dumę dla miasta i gminy Swarzędz. Bowiem w dniu 18.10.2022 101 lat skończyła uczestniczka Dziennego Domu Pomocy – pani Franciszka. Na tą wyjątkową uroczystość zaproszeni byli włodarze miasta i gminy Swarzędz, Burmistrz Pan Marian Szkudlarek i sekretarz Gminy Pani Agata Kubacka. Mieliśmy również zaszczyt gościć Dyrekcję Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Agnieszkę Maciejowicz i Panią Jolantę Osada.

Burmistrz, jak to zwykle bywa przy takich okazjach wygłosił emocjonalną mowę z odrobiną taktownego poczucia humoru i wręczył uradowanej seniorce „Ratuszowy bukiet kwiatów”. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej z kolei w serdecznych słowach wyraziła życzenia zdrowia i radości. Konsternacja nastąpiła w czasie odśpiewywania jakże znanej przyśpiewki gloryfikującej wiek solenizanta, jednak po chwili namysłu wszyscy z podziwem wyśpiewali gromkie 200 lat. Stoły uginały się od słodkich przysmaków, radość „imprezowiczów” stworzyła świetny klimat który dopełnił tą wspaniałą okoliczność.

Ten dzień dla Pani Franciszki był wyjątkowy. Wyjątkowe było odśpiewanie 200 – stu lat, i wyjątkowa była obecność gości. Takie wizyty włodarzy społecznych placówek wzmacniają emocjonalnie mieszkańców, pokazując dbałość o ich sferę mentalną. Mamy również nieskromną nadzieję, iż pobyt w Dziennym Domu Pomocy przyczynia się do zdrowienia i długowieczności uczestników.

Rafał Wójtowicz DDP

20221018 111331 20221018 115124 20221018 110408 20221018 110548  
20221018 110509 20221018 110109 20221018 110213    

Ekspedycja do Muzeum Arkadego Fiedlera

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

We wtorek 4 października uczestnicy Dziennego Domu Pomocy wybrali się do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Mimo ponurej październikowej aury, która przyćmiewała słońce, tak jeszcze obecne przed chwilą w miesiącach letnich, serca seniorów były rozgrzane pragnieniem odwiedzenia willi znanego przyrodnika i podróżnika, w której znajdują się zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło.

To wyjątkowe miejsce zaszyte gdzieś w gąszczu domów jednorodzinnych, niczym wodospad ukryty w amazońskiej dżungli, skrywa w sobie ogromną ilość wiedzy o świecie. W posiadłości będącej muzeum można podziwiać eksponaty przywiezione z wielu wypraw naszego odkrywcy, m.in.: maski i rzeźby obrzędowe z Afryki, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne z Ameryki Południowej, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, żywą piranię w akwarium, a także kolekcję książek Arkadego Fiedlera – 32 tytuły w 23 językach. Za szybą wystawy widnieją stare wydania bestselerów np.: „Ryby śpiewają w Ukajali”, gdzie pisarz opisuje swoją wyprawę do Amazonii, czy „Kanadę pachnącą żywicą”. Jest też słynny „Dywizjon 303” upamiętniający bohaterską walkę polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Warto podkreślić, iż pan Arkady był też reportażystą. Dzięki niemu pamięć o lotnikach pozostała w sercach i umysłach Polaków mimo, że fakt bohaterskich walk w przestworzach Wielkiej Brytanii jest często zapominany lub niewystarczająco doceniany przez zagraniczne źródła historyczne obrazujące dramat wojny. W oddzielnym budynku, na pierwszym piętrze znajduje się wystawa ukazująca działanie słynnego dywizjonu, zdjęcia pilotów, mundury, makieta lotniska, z którego startowały samoloty, a na parterze od 2003 roku zwiedzić można osobną ekspozycję pt. „Tajemniczy Świat Indian”.

 Ekspozycje wyłaniają się zwiedzającym również na zewnątrz. W ogrodzie bowiem znajdują się modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Chociażby Posąg Buddy, piramida Cheopsa, statek ”Santa Maria” Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, Hawker Hurricane Mk I – brytyjski myśliwiec z II wojny światowej i wiele innych.

Stary dom rodziny Fiedlerów ukazuje się coraz to nowym pokoleniom, jako świadectwo wartościowej eksploracji świata, mieszczącej się w pragnieniu poznawczym człowieka. Spuścizna jaką pozostawił po sobie ten wybitny Polak dowodzi tezie ogromnego wpływu jednostki na całe pokolenia. Rodzina Pana Arkadego, a w szczególności synowie Marek i Arkady Radosław dzięki swoim podróżom i dbaniu o muzeum dają gwarancję, że pamięć o dokonaniach ojca pozostanie z nami długie lata.

Dzienny Dom Pomocy
Rafał Wójtowicz

 

700x450 crop 90 20221004 103408 700x450 crop 90 20221004 104827 700x450 crop 90 20221004 111047   700x450 crop 90 20221004 112207  

Seniorze, przyjdź do ZUS!

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Jak co roku, w październiku, wspólnie z partnerami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspiera osoby starsze. Informuje, edukuje i wyjaśnia kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi, bezpieczeństwem i zdrowiem seniorów.

Wydarzenia w ramach tegorocznej akcji pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” będą się odbywały w całym kraju, a udział w nich jest bezpłatny. Z myślą o seniorach, po raz kolejny, wydano publikację „ZUS dla Seniora”.

Dzień Seniora w ZUS to cykl różnych wydarzeń na trenie całego kraju, które ZUS organizuje dla osób starszych. Chcemy przekazać seniorom wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, świadczeniach z ZUS, ale również zachęcić do wyjścia z domu. W czasie spotkań osoby starsze skorzystają z porad ekspertów ZUS m.in. w zakresie waloryzacji, zatrudnienia na emeryturze czy zasad wyliczania emerytur – zachęca Nowicka.

Na potrzeby akcji został wydany kolejny numer publikacji „ZUS dla Seniora”, która zawiera ważne informacje dla osób starszych. Gazetka „ZUS dla Seniora” jest dostępna na stronie internetowej ZUS.

Sprawdź co się będzie działo w Twojej okolicy – harmonogram wydarzeń oraz szczegółowe informacje są na stronie internetowej www.zus/senior.

Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram wydarzeń w Poznaniu

 • 5.10. – Centrum Inicjatyw Senioralnych ul. Mielżyńskiego 24 – porady emerytalno-rentowe plus PUE – 12:00-14:30.
 • 10.10., 28.10. – w Oddziale - Wystawa prac biorących udział w konkursie ZUS „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku”. Konkurs organizowany w ramach kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” – 8:00-15:00.
 • 12.10. – w Oddziale – dyżur telefoniczny (61 87 45 483) –porady emerytalno-rentowe – 9:00-11:00
 • 19.10. - Szkoła Podstawowa w Ziminie- porady emerytalno-rentowe plus PUE- 16:30-18:30
 • 26.10. – w Oddziale - porady NFZ (promocja zdrowia, wydawanie kart EKUZ), porady PFRON oraz Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Kórniku, Fundacja Polska Bezgotówkowa ( doradztwo w zakresie cyberbezpieczeństwa) – 10:00-13:00

Zapraszamy osoby 60+

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Centrum Aktywności Seniora (CAS), Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna” (CMP), Kluby Młodych Duchem (KMD) w Swarzędzu funkcjonują w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

Obecnie na terenie Miasta i Gminy Swarzędz funkcjonują:

 • Centrum Aktywności Seniora, Swarzędz, ul. Piaski 4 (I piętro)
 • Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna”, Swarzędz, ul. Pogodna 33
 • oraz 12 Klubów Młodych Duchem na terenie gminy m. in. Jasin, Kobylnica, Paczkowo, Uzarzewo, Wierzonka, Zalasewo.

Oferta: zajęcia ruchowe, gimnastyka, Aqua aerobik, Nordic Walking, joga, salsa, tenis stołowy, zajęcia komputerowe, zajęcia językowe, treningi pamięci, zajęcia artystyczne, dekoratornia, zajęcia malarskie, zajęcia muzyczne, Brydż, zajęcia filmowe, wycieczki, Podróże małe i duże, spotkania i zabawy integracyjne, tematyczne, kulturalne, serwis informacyjny SeniorSMS, dyżur pracownika SOS Senior, strona internetowa www.swarzedzkisenior.pl oraz wiele innych….

Więcej informacji oraz plan zajęć na stronie www.opsswarzedz.pl lub pod numerami telefonów:

 • Centrum Aktywności Seniora/Kluby Młodych Duchem: 504 932 301, 512 052 677.
 • Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna”: 505 912 370, 798 864 539.
 • Ośrodek Pomocy Społecznej: 61 651 26 50.

Wernisaż prac malarskich Seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Wernisaż prac malarskich seniorów Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu 17.10.2022 r.  10.00 : 12.00

Biblioteka Publiczna Osiedle Czwartaków1 Swarzędz

W programie:

 • otwarcie wystawy
 • prezentacja autorskich prac malarskich
 • artystyczne preludium
 • wystawa prac
 • drobny poczęstunek
 • podziękowanie

Wystawa prac będzie dostępna do 30XI 2022r 

Zapraszamy

WERNISAZ 5 10 2022

Spacerkiem po Skansenie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     14 września 2022 roku grupa seniorów z Klubów Młodych Duchem odwiedziła Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu. Pogoda u schyłku lata nam sprzyjała, co było ważne, jako że większość ekspozycji znajduje się na wolnym powietrzu. Zwiedzanie poprzedził krótki wykład p. Kustosz na temat historii bartnictwa. Wyświetlane slajdy przybliżyły nam różne okresy rozwoju pszczelarstwa na świecie: od jaskiniowych malowideł liczących sobie 10 000 lat, poprzez starożytność, czasy piastowskie aż do czasów współczesnych. Bardzo ciekawe były opowieści o wierzeniach i przesądach bartników i pasieczników. Według nich pszczoła jest owadem posiadającym duszę i jako taka ma prawo, by jej śmierć nazywano umieraniem. Aby w pasiece się wiodło należy z pszczołami rozmawiać i informować je o ważnych wydarzeniach. Przy pszczołach nie wolno przeklinać, być gniewnym i życzyć źle innym.

     Drugim etapem zwiedzania było muzeum. Poznaliśmy tutaj różne gatunki pszczół, pracę bartnika wspinającego się na drzewo, tablice ze znakami bartnymi, przyrządy i urządzenia pasieczne takie jak: podkurzacze, prasy do wosku, wirówki do miodu i wiele innych. Atrakcją muzeum jest żywa ramka, w której mieści się plaster pszczeli między dwoma szybami. Pozwala to na obserwowanie pracy pszczół na żywo.

Wizytówką muzeum są ule. Figuralne oraz architektoniczne miniatury np. opera poznańska i ratusz. Cały cykl ewolucyjny uli poznaliśmy spacerując po skansenie. Historia wiedzie od uli najstarszych, to jest kłodowych leżących i stojących, poprzez kryte słomą koszki, ule Dzierżonia aż do figuralnych, naturalnej wielkości postaci ludzkich, zwierzęcych, odstraszających maszkar i postaci baśniowych.

     Przesłanie Skansenu jest proekologiczne i wyraża się hasłem: „Nie będzie pszczół, nie będzie nas”. Z tym przekazem tej prostej prawdy opuściliśmy teren skansenu świadomi, że dzięki pszczołom pięknie pachną kwiaty, rodzą się owoce w sadach i warzywa w ogrodach. No i powstaje miód. A czy jest dzisiaj na tym świecie coś słodszego od miodu...?

 

Liliana Szczepańska Klub Młodych Duchem

20220914 144259 20220914 155420 20220914 151631 20220914 152126

Wakacyjny plan zajęć

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Centrum Aktywności Seniora (CAS)

ul. Piaski 4 (I piętro)

Poniedziałek:

10.00 Kino Letnie
13.30 Trening pamięci

Wtorek:

12.30 zajęcia malarskie (bez instruktora)

Środa:

12.30 Zajęcia muzyczne

Czwartek:

Nie ma zajęć w CAS

Piątek:

10.00 Warsztaty kreatywne „TwórzMY”

Link do zajęć w Klubach Młodych Duchem na terenie miasta i gminy Swarzędz: Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu - Plan Zajęć (opsswarzedz.pl)

 

Magdalena Tyblewska - Kierownik Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Swarzędzu

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej