Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

Pociągiem retro do Poznania

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Jest sobota 13 lipca br., godz. 12:00 - dworzec PKP w Swarzędzu. Spora grupa członków z klubów senioralnych naszego Miasta, jak i mieszkańców w różnym wieku - rodzice z dziećmi biegającymi i w wózkach oraz młodzież, z wzrastającym napięciem czekała na wjazd zabytkowego pociągu. Prawie z kolejarską punktualnością, z gwizdem i świstem pary wtoczyła się lokomotywa - staruszka, ale wypucowana, błyszcząca, pachnąca spalanym węglem, słowem lifting bez zarzutu. Wagony wyremontowane, czyściutkie, pachnące drewnem - gotowe na przyjęcie pasażerów, by przewieźć ich ze Swarzędza przez Poznań do Wolsztyna, gdzie znajduje się stara parowozownia.

 

Seniorzy wybrali trasę krótszą, do Poznania. W trakcie trwającej prawie 1/2 godz. podróży mijaliśmy Franowo, Starołękę, Poznań Dębiec, i jak w wierszu Tuwima - stukało, pukało, gwizdało i sunęło przez pola, łąki, las i przez most. Wszystkie miejsca zajęte - biletów tyle ile siedzisk - więc żadnego podawania sobie dzieci przez okno i bagażu nie było, ale pasażerowie, oczywiście ci starsi wspominali z rozrzewnieniem tamte czasy.

 

Mimo twardych siedzeń, które boleśnie dały się we znaki naszym kościom, podziwialiśmy z zainteresowaniem mijane widoki a i duże wrażenie zrobiły na wszystkich ogromne ilości kontenerów czekających we Franowie na swoją kolej, by ruszyć w Świat - tego na co dzień się nie widzi.

 

Małe dzieci trochę zaczęły się nudzić - bo to nie one prowadziły lokomotywę, jak to ma miejsce w domu na dywanie, a młodzież zanurzyła się w telefonach wystukując wiadomości z ostatniej chwili, by wysłać je w Świat.

 

Natomiast my - starsi wspominaliśmy nasze podróże w ścisku i gwarze, a przede wszystkim tak jakby gwizdek konduktora nakazujący ruszenie pociągu w trasę, był również sygnałem do rozpakowywania wałówki na podróż. Ach te zapachy jajek na twardo, kanapek z kiełbasą i syk otwieranych butelek z oranżadą. Ach te czasy. Ale bez przesady - 1/2 godziny wystarczy. Teraz w wagonach może jest duszno, bo okna nie można otworzyć, a klimatyzacje szlag trafił, ale pod pupą jest miękko, można się zdrzemnąć, bo nikt nie rozmawia zatopiony w laptopie czy innym ustrojstwie.

 

Wracając z Poznania do Swarzędza Kolejami Regionalnymi, jeszcze dobrze się nie rozsiadłam wygodnie - już trzeba było wysiadać. Mimo wszystko warto sobie przypomnieć, a młodym ludziom namacalnie pokazać jak to dawniej podróżowało się na wakacje i nie tylko. Zmiany są dobre jeśli na lepsze i trzeba iść z duchem czasu, ale wspomnienia mają swoją wagę sentymentalną, która pozostanie niestety już niedługo tylko w opisach literackich i wśród pasjonatów starych kolei.  

 

Popierająca postęp z Klubu "Stokrotki"

Halina Begier

 

poczas wycieczki pociagiem poczas wycieczki pociagiem poczas wycieczki pociagiem

Czas na Seniora w Swarzędzu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W dniach 1 i 2 lipca br. w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu odbyły się warsztaty, organizowane w ramach projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów Panią Sylwię Ciesiółkę i Dawida Drobnicia. Głównym celem warsztatów była aktywizacja obywatelska seniorów, budowanie kompetencji interpersonalnych oraz umiejętności w zakresie planowania i realizowania inicjatyw senioralnych, a także przekazanie informacji o usługach la seniorów.

 

W pierwszym dniu zaproponowano nam ćwiczenie z poczucia własnej wartości. Było bardzo zabawnie. Z listy tabeli Twoich Wartości trzeba było wybrać pozytywne dla siebie słowa, które wg nas byłyby naszymi zaletami. Bardzo szybko nam to poszło. Mamy doskonałe zdanie o sobie. Gorzej było z wadami. O ile zalet było 8-10, to wad 1-2! Zastanawialiśmy się, czy wady mogą być w pewnych sytuacjach pozytywne, a zalety mogą okazać się negatywne. Zastanawialiśmy się również, co to jest dla nas samoocena i poczucie własnej wartości. Przedstawialiśmy w tym kontekście siebie nawzajem, zwracając uwagę na wartości i cechy rozmówców.

 

Poznaliśmy również zasady skutecznej komunikacji, jako wstęp do umiejętności interpersonalnych i autoprezentacji. Zagadnienia te dotyczyły potrzeb seniorów w Swarzędzu, które omawialiśmy w dwóch grupach. Przedstawiciel każdej z grup reprezentował te zagadnienia w formie improwizowanego wywiadu tv prowadzonego przez trenera. Cele były prawie takie same: karta seniora, wycieczki z dopłatami za autobus, obniżenie podatków w kawiarniach, do których seniorzy mogliby chodzić i płacić po cenach hurtowych, mówiono o bolączkach z kolejkami do lekarzy specjalistów, brakujących lekarzy (endokrynolog), masażystów, cenach lekarstw itp. Zwrócono uwagę na smog i hałas (min. ul. Cieszkowskiego), ekologię i zastanawiano się, w jaki sposób można to wdrożyć w życie. W ramach tego ćwiczenia - oglądaliśmy i słuchaliśmy w TV dwóch przedstawicieli grup, którzy prezentowali opinie, pod kątem precyzyjnego komunikatu, m.in: celu rozmowy, komunikacji niewerbalnej, kontaktu wzrokowego i informacji zwrotnej.

 

W drugim dniu poznaliśmy zalety pracy zespołowej np.: jak krok po kroku, napisać projekt, czym on jest, dlaczego warto go realizować i jak skutecznie to robić. Zaproszono nas do symulacji posiedzenia Rady Gminy, którego tematem była Integracja Międzypokoleniowa. Debatowali przeciwnicy i jej obrońcy. Debacie przewodniczył Marszałek, który prowadził dyskusję i czuwał nad przestrzeganiem zasad, a Sekretarz czuwał nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W tym ćwiczeniu podkreślano kulturę wypowiedzi, przez wprowadzenie modelu Porozumienie Bez Przemocy – komunikacji zwanej językiem serca dr. Marshalla Rosenberga. W tym modelu ważne są w opisie fakty, uczucia, które się pojawiają, wyrażenia swoich potrzeb związane z uczuciami i wyrażenie prośby.

 

Nastąpiło przygotowanie do debaty: ustawiono dwa stoły, przy których usiedli reprezentanci grup. Jedna grupa miała przedstawić argumenty „za” integracją międzypokoleniową, a druga „przeciw”. Grupie, która była przeciw, trudno było argumentować, dlaczego nie chce rozmawiać z młodzieżą, bo tak naprawdę to była za porozumieniem. Była to nauka debaty „za” i „przeciw”, spieraliśmy się argumentami, więc dyskusja była gorąca i owocna. Zdecydowane zwycięstwo argumentów było po stronie grupy, która reprezentowała aprobatę dla integracji międzypokoleniowej. W ramach tego ćwiczenia była przewidziana fikcyjna nagroda w kwocie 20.000 zł., którą należało przeznaczyć na wybrany cel. Grupa „za” przeznaczyła te pieniądze na integracyjne wycieczki, zabawy i rozmowy, ale reprezentantka grupy „przeciw” zaproponowała podział po 10.000 zł. na opłatę lekarzy specjalistów dla najbardziej potrzebujących seniorów. W ramach współpracy, obie grupy przystały na propozycję i podzieliły się nagrodą.

 

Na zakończenie dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z dostępnością usług dla seniorów w gminie Swarzędz. Przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu przedstawiła oferty wsparcia dla ludzi zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, m.in.: usługi opiekuńcze, poradnictwo specjalistyczne oraz ofertę projektu pn. „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w gminie Swarzędz” https://opsswarzedz.pl/projekty-i-programy/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz. Więcej informacji pod numerem telefonu 61 651 26 50.

 

Na koniec podziękowania dla trenerów Pani Sylwii Ciesiółki i Pana Dawida Drobnicia, dzięki którym ten warsztat się odbył. Trenerzy nie pozwolili na nudę, zaskakiwali treścią, pomysłowością i dynamicznością. Przez dwa dni trwania warsztatów myśli ani razu nie pofrunęły w siną dal. Zawsze były tu i teraz. Dziękujemy.

Maria Orwat

 

foto swarzedz 3 foto swarzedz 5 foto swarzedz 9 foto swarzedz 10 foto swarzedz 11

Lato 2019 w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w Centrum Aktywności Seniora, ul. Piaski 4, 62-020 Swarzędz.

Więcej informacji na plakacie:

 

lato w cas 2019

Czerwcowe integracje w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Urodziny

W czerwcu w Dziennym Domu Pomocy miały miejsce radosne wydarzenia, mianowicie urodziny uczestników. Na początku biesiad seniorzy wraz z personelem opiekuńczym zawsze  śpiewają gromkie „Sto lat” . Ten podniosły moment udziela się wszystkim, a zwłaszcza jubilatom którzy nie kryją wzruszenia. Obowiązkowym punktem urodzin są życzenia i mały upominek podarowany „głównym bohaterom” tych pięknych uroczystości. Aby tradycji stało się za dość urodzinową okoliczność zawsze dopełniła słodki poczęstunek z „małą czarną”.

 

Odwiedziny

W poniedziałkowe popołudnie 10 czerwca mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność gościć w Dziennym Domu Pomocy Dyrekcję Ośrodka Pomocy w Swarzędzu. Seniorzy na to miłe spotkanie wykonali laurkę z podziękowaniem za możliwość korzystania z tej nowo otwartej placówki. Laurka, która trafiła w ręce Pani Dyrektor jest swoistym ukłonem w stronę wszystkich pracowników zaangażowanych w nowy projekt Ośrodka Pomocy Społecznej p.t. „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w gminie Swarzędz”.

 

Takie spotkania jak te przypominają nam o wspólnocie jaką tworzą tego typu placówki. Obrazują silną przynależność do grupy, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie emocjonalne człowieka.  Nieschodzący z twarzy uczestników uśmiech jest zaś potwierdzeniem wielkiej wartości społecznej, jaką niosą dzienne ośrodki wsparcia  funkcjonujące  w gminie Swarzędz.

 

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom Pomocy w Swarzędzu

 

IMG 20190603 113913 IMG 20190610 122936 BURST001 COVER IMG 20190603 113951 1 IMG 20190610 123016 BURST001 COVER  

Pożegnanie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     11.VI.2019 r. pożegnaliśmy naszą koleżankę Irenę Jędrzejczak. Do naszego klubu Wesoła Paczka w Paczkowie należała od samego początku jej powstania i czynnie uczestniczyła w różnych pracach i projektach. Na naszym spotkaniu, gdzie robiłyśmy dekoracje na   Święta Wielkanocne była uśmiechnięta i pełna humoru. Potem były imieniny Zosi, które wspólnie świętowałyśmy i nikt się nie spodziewał, że wkrótce przyjdzie nam się rozstać (na załączonym zdjęciu jest w okularach druga od lewej). Smutno nam z tego powodu! Irenko spoczywaj w spokoju!

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

pożegnanie 1

Warsztaty: Czas na seniora w Swarzędzu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Szanowni Państwo, Drodzy Seniorzy,

Miasto i Gmina Swarzędz oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu wraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań serdecznie zapraszają na dwudniowe bezpłatne warsztaty dla seniorów. Głównym celem warsztatów jest aktywizacja obywatelska seniorów, budowanie kompetencji interpersonalnych oraz umiejętności w zakresie planowania i realizowania inicjatyw senioralnych, a także przekazanie informacji o usługach dla seniorów

Warsztaty odbędą się w dniach 1-2 lipca 2019 r.  w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu ul. Sienkiewicza 21

RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ I – 1 LIPCA 2019 (PN.) GODZ. 13.00 – 16.00

MODUŁ 1 – MÓJ POTENCJAŁ NA PLUS – warsztat wprowadzający

MODUŁ 2 – WARSZTAT MULTIMEDIALNY Z KOMUNIKATYWNOŚCI
- Multimedialny warsztat w formie zabawy budujący kompetencje
w dziedzinie umiejętności interpersonalnych i autoprezentacji

DZIEŃ II – 2 LIPCA 2019 (WT.) GODZ. 13.00 – 16.00

MODUŁ 3 – SENIORZY DZIAŁAJĄ WSPÓLNIE–SENIORZY DZIAŁAJĄ SPOŁECZNIE
- Warsztat dotyczący współpracy w grupie, prowadzenia wspólnych inicjatyw
(w tym projektów międzypokoleniowych)

MODUŁ 4 – OBYWATELSKI SENIOR - Komponent edukacyjno-aktywizujący w zakresie partycypacji obywatelskiej z elementami otwartej debaty

MODUŁ 5 – GIEŁDA USŁUG DLA SENIORÓW ORAZ DORADZTWO

 

Zgłoszenia przyjmuje: Magdalena Tyblewska, tel. 512 052 677

 

zaproszenie

Wernisaż prac malarskich

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac malarskich. 13 czerwca o godz. 11:00 w Centrum Aktywności Seniora(ul. Piaski 4, I piętro).

 

wernisaz

Majowe atrakcje dla seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Maj obfitował w wiele różnorodnych atrakcji dla członków swarzędzkich Klubów Młodych Duchem. 24 maja seniorzy odwiedzili gmach główny Biblioteki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, mieszczący się w Poznaniu przy ul. Ratajczaka. Pretekstem do złożenia tej wizyty była 100. rocznica powstania Uniwersytetu Poznańskiego i wystawa „Sto obiektów Biblioteki Uniwersyteckiej na 100 – lecie UP”. Gmach został oddany do użytku 117 lat temu jako Kaiser-Wilhelm-Bibliothek, a w czasie II wojny światowej znajdował się w nim między innymi schron przeciwlotniczy dla poznaniaków. Obecnie zgromadzone tutaj zbiory liczą ok. 5 mln woluminów (najcięższy egzemplarz waży 20 kg). Mieliśmy możliwość zwiedzić ten budynek od piwnic aż po strych, nie omijając miejsc na co dzień niedostępnych. Dla wielu naszych seniorów była to wyjątkowa wyprawa w przeszłość - do czasów studenckich. Wykorzystaliśmy także okazję i zajrzeliśmy na pobliską i niedawno wyremontowaną ul. św. Marcin.

 

Natomiast 29 maja, z okazji Festiwalu „Poznań Poetów”, Kino Pałacowe w CK Zamek zaprezentowało premierowy film pt. „Przedszkolanka” w reż. Sary Colangelo. Mimo wieczornej pory, w projekcji wzięli udział klubowi miłośnicy X muzy. Ten amerykański dramat o dziecięcym geniuszu wywołał liczne dyskusje na temat etyki i granic ingerowania w życie drugiego człowieka.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

20190529 203145 20190524 131706 20190524 131054 20190524 125652
20190524 114101 20190524 113951 20190524 113647  

 

 

Warsztaty florystyczne z bliskimi w Dziennym Domu „Senior – WIGOR”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W przedostatni piątek maja zaprosiliśmy bliskich, aby wspólnie spędzić czas podczas warsztatów florystycznych Ikebana, czyli japońskiej sztuki układania kwiatów. Podzieliliśmy się na kilka grup, w których powstały piękne, kolorowe kompozycje kwiatowe. Efekty pracy były naprawdę zadziwiające.

 

Pani Sabina Furjan w kilku słowach zrelacjonuje ten niezapomniany dzień:

Drodzy Czytelnicy,

z przyjemnością po przerwie wracam na łamy rubryki, aby podzielić się z Państwem nowymi wiadomościami z Dziennego Domu „Senior- WIGOR”. 24 maja do naszego Domu zaprosiliśmy bliskie nam osoby, aby pokazać im jak spędzamy tu czas. Gości powitała kierownik, opowiedziała w kilku słowach o placówce oraz obejrzeliśmy prezentację różnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim roku. Następnie wszyscy razem wzięliśmy udział  w warsztatach florystycznych i stworzyliśmy piękne kompozycje kwiatowe. Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, przy którym miło gawędziliśmy.

 

Warto podkreślić, że dla uczestników Dziennego Domu „Senior – WIGOR” ten dzień jest wyjątkowy, każdego roku czekają na spotkanie z bliskimi i przygotowują się do niego z wielkim zaangażowaniem. Dlatego w Ich imieniu dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie i udział w warsztatach. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie nas coraz więcej…

 

Magdalena Tyblewska

Dzienny Dom „Senior - WIGOR”

 

IMG 20190524 115105 IMG 20190524 113911 BURST002 IMG 20190524 114627 BURST005 IMG 20190524 115344

Seniorzy w Bramie Poznania

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W czwartek 16 maja 2019 roku mieliśmy możliwość z grupą klubowiczów wziąć udział w kolejnej wyprawie do interesujących i ciekawych miejsc. Tym razem była to ekspozycja Bramy Poznania. Całą, bardzo liczną grupą mogliśmy zapoznać się z historią miasta Poznania. Przewodniczka wykazała się dużą wiedzą historyczną i w bardzo interesujący sposób za pomocą eksponatów i filmów przybliżyła nam tak odległą historię. Wyjazd spotkał się z dużym zainteresowaniem i zaspokoił naszą ciekawość. Dziękujemy i czekamy na kolejne, poszerzające naszą wiedzę wycieczki.    

 

Barbara Libera

Kluby Młodych Duchem

 

20190516 115254 20190516 121336 20190516 121650 20190516 132042

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej