Przygotowywanie ozdób świątecznych w Centrum Międzypokoleniowym
Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

Spacerkiem po Skansenie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     14 września 2022 roku grupa seniorów z Klubów Młodych Duchem odwiedziła Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu. Pogoda u schyłku lata nam sprzyjała, co było ważne, jako że większość ekspozycji znajduje się na wolnym powietrzu. Zwiedzanie poprzedził krótki wykład p. Kustosz na temat historii bartnictwa. Wyświetlane slajdy przybliżyły nam różne okresy rozwoju pszczelarstwa na świecie: od jaskiniowych malowideł liczących sobie 10 000 lat, poprzez starożytność, czasy piastowskie aż do czasów współczesnych. Bardzo ciekawe były opowieści o wierzeniach i przesądach bartników i pasieczników. Według nich pszczoła jest owadem posiadającym duszę i jako taka ma prawo, by jej śmierć nazywano umieraniem. Aby w pasiece się wiodło należy z pszczołami rozmawiać i informować je o ważnych wydarzeniach. Przy pszczołach nie wolno przeklinać, być gniewnym i życzyć źle innym.

     Drugim etapem zwiedzania było muzeum. Poznaliśmy tutaj różne gatunki pszczół, pracę bartnika wspinającego się na drzewo, tablice ze znakami bartnymi, przyrządy i urządzenia pasieczne takie jak: podkurzacze, prasy do wosku, wirówki do miodu i wiele innych. Atrakcją muzeum jest żywa ramka, w której mieści się plaster pszczeli między dwoma szybami. Pozwala to na obserwowanie pracy pszczół na żywo.

Wizytówką muzeum są ule. Figuralne oraz architektoniczne miniatury np. opera poznańska i ratusz. Cały cykl ewolucyjny uli poznaliśmy spacerując po skansenie. Historia wiedzie od uli najstarszych, to jest kłodowych leżących i stojących, poprzez kryte słomą koszki, ule Dzierżonia aż do figuralnych, naturalnej wielkości postaci ludzkich, zwierzęcych, odstraszających maszkar i postaci baśniowych.

     Przesłanie Skansenu jest proekologiczne i wyraża się hasłem: „Nie będzie pszczół, nie będzie nas”. Z tym przekazem tej prostej prawdy opuściliśmy teren skansenu świadomi, że dzięki pszczołom pięknie pachną kwiaty, rodzą się owoce w sadach i warzywa w ogrodach. No i powstaje miód. A czy jest dzisiaj na tym świecie coś słodszego od miodu...?

 

Liliana Szczepańska Klub Młodych Duchem

20220914 144259 20220914 155420 20220914 151631 20220914 152126

Wakacyjny plan zajęć

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Centrum Aktywności Seniora (CAS)

ul. Piaski 4 (I piętro)

Poniedziałek:

10.00 Kino Letnie
13.30 Trening pamięci

Wtorek:

12.30 zajęcia malarskie (bez instruktora)

Środa:

12.30 Zajęcia muzyczne

Czwartek:

Nie ma zajęć w CAS

Piątek:

10.00 Warsztaty kreatywne „TwórzMY”

Link do zajęć w Klubach Młodych Duchem na terenie miasta i gminy Swarzędz: Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu - Plan Zajęć (opsswarzedz.pl)

 

Magdalena Tyblewska - Kierownik Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Swarzędzu

„MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK PRZYRODNICZY – RAZEM BLIŻEJ NATURY”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza na „MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK PRZYRODNICZY – RAZEM BLIŻEJ NATURY” Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela) w godzinach 10.30-15.00, na terenie Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie.

Organizowane wydarzenie będzie doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, poznania się, podzielenia swoimi doświadczeniami, pielęgnowania więzi a przede wszystkim do dobrej zabawy.

Podczas imprezy weźmiemy udział w interaktywnym koncercie skierowanym zarówno do dzieci jak i całych rodzin. W trakcie wspólnej zabawy poznamy wielkopolskie tańce i zabawy taneczne. Kompania artystyczna Mozaika, która w swoich działaniach łączy profesjonalizm z polotem i fantazją, zapewni nam  możliwość kontaktu z różnymi formami sztuki – od muzyki, przez taniec i teatr, aż po kulturę tradycyjną.

Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska” przeprowadzi m.in. warsztaty z naturalnego barwienia tkanin, opowie o dzikich roślinach, ich przeznaczeniu leczniczym, kulinarnym i obrzędowym, a także bawić będzie uczestników etnobotanicznymi gawędami. Na spotkaniu będzie można przygotować i skosztować potraw na bazie ziół i dzikich roślin jadalnych. Towarzyszyć temu będzie wystawa żywych roślin związanych z tematyką świętojańską.

Młodsi uczestnicy pikniku wraz z opiekunami będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach przyrodniczych, etnograficznych, historycznych, czy plastycznych, na których dowiedzą się nieco więcej o organizmach uznawanych za magiczne, o roli przyrody w dawnych zwyczajach czy panujących wówczas o relacjach międzypokoleniowych.

Nie zabraknie pokazów i prelekcji podczas których będziemy mogli się dowiedzieć o etycznych aspektach fotografii przyrodniczej, trudach i radościach jej  towarzyszących, zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, sposobach maskowania, przyjrzeć się wyjątkowym ujęciom, a także przekonać się o wyjątkowości jerzyków oraz roli jaką pełnią w ekosystemie.

Oprócz części edukacyjno-przyrodniczej przewidzianą są również konkursy wiedzy przyrodniczej, rodzinne malowanie twarzy w motywy przyrodnicze, „klasyczne” gry i zabawy integracyjne (gra w kapsle, slalom z jajkiem, skoki w workach) czy gry terenowe, które zapewnią ruch, emocje, a także czas spędzony na wspólnej zabawie.

Podczas imprezy seniorzy z trzech gmin powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Swarzędz i Czerwonak), przeprowadzą warsztaty rękodzielnicze. Spotkanie będzie doskonałą platformą do podejmowania współpracy pomiędzy klubami senioralnymi działającymi w naszym regionie oraz integracji środowisk rówieśniczych z różnych klubów.

W trakcie pikniku odbędzie się również mini kiermasz – prowadzony przez opiekunów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedziskach, placówki zrzeszającej osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, dla których jedną z form terapii jest terapia zajęciowa, podczas której uczestnicy zdobywają doświadczenie m.in. w dziewiarstwie, tkactwie, krawiectwie, stolarstwie, malarstwie. Efekty pracowni będzie można zobaczyć oraz nabyć na pikniku.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zwiedzania stałych ekspozycji muzealnych, a także wystawy czasowej „Zwierzęta zagrożone. Próby przemytu na polskich granicach”

Impreza jest realizowana dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Bilety wstępu od 8 zł do 10 zł. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

1 Piknik przyrodniczy 2 Piknik przyrodniczy 3 Piknik przyrodniczy

 

Wystawa „Antoni Gaudi” w CK Zamek

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

        18 maja 2022 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem dla seniorów po wystawie „Antoni Gaudi”. Koszt biletu: 20 zł lub 25 zł (w zależności od liczebności grupy).  Zbiórka: godz.16:05 Rondo Śródka przystanek autobusowy przy stacji benzynowej lub godz. 16:30 w CK Zamek.

Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 664 141 307.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

kmd.opsswarzedz.pl

SFAJCYRKULACJE 2021r

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu w ramach konkursu grantowego pod nazwą „GOZpodarne wyzwanie 2021”, którego organizatorem jest Stena Recycling Spółka zo.o z siedzibą w Warszawie spośród 72 firm otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Sfajcyrkulacje 2021 r.” w kwocie 5000,00 złotych. Przedmiotem konkursu GOZpodarne wyzwanie była promocja gospodarki obiegu zamkniętego oraz wynikające z niej korzyści. W ramach projektu odbyły się trzy cykliczne spotkania w Centrum Aktywności Seniora ul. Piaski 4 w Swarzędzu.

 

Tematyka warsztatów niezwykle urozmaicona i innowacyjna została skierowana do międzypokoleniowej grupy seniorów i dzieci. Cele strategiczne, jakimi były ponowne odzyskiwanie materiałów codziennego użytku zostały osiągnięte. 64 osoby skorzystały z warsztatów między innymi: renowacji starych mebli i szkatuł, szycia toreb i plecaków z koszulek bawełnianych oraz ścinków materiałowych. Niekonwencjonalną metodą recyclingu było wykonanie rozwijających gier umysłowych przez międzypokoleniowe zespoły robocze. Uczestnicy mieli bowiem okazję stworzyć z zakrętek do napojów i tektur gry rozwijające. W czasie warsztatów dla zwierząt uszyto poduszki relaksacyjne oraz wykonano domki, które przekazane zostaną do Schroniska w Skałowie. Jako organizacja, która jest otwarta na potrzeby społeczności lokalnej, cenimy współpracę nacechowaną empatią. Dlatego postanowiliśmy stworzyć z materiałów eko alfabet Braille-a. Doświadczenie takie przez moment pozwoliło Nam wejść w odczucia osób niewidzących i poczuć, jakie muszą codziennie pokonywać bariery. Seniorzy z zaciekawieniem przystąpili do realizacji tego zadania.

 

W trakcie intensywnych, 2 dniowych warsztatów wypracowaliśmy modele gospodarnego zarządzania odpadami, aby ponownie stworzyć coś unikatowego i interesującego „rodem” ze Swarzędza.

 

26 października 2021 nadszedł czas na uwieńczenie inicjatywy „Sfajcyrkulacje 2021 r” w formie podsumowania projektu wraz z organizatorami firmą Stena Recycling oraz beneficjentami grantu: Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora, Dziennym Domem „Senior – WIGOR”, Dziennym Domem Pomocy, „Motylim Wolontariatem”, Świetlicą Wiejska w Jasinie, Świetlicą Socjoterapeutyczną „Nasza Dziupla” i Środowiskowym Domem Samopomocy w Swarzędzu. Zaproszeni goście mogli podziwiać przygotowaną na ten cel galerię zdjęć oraz wystawę prac, które z zachwytem oglądali. Galerię nadal można zobaczyć w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu ul. Piaski 4. Zapraszamy.

 

Koordynator Projektu
Małgorzata Pawlik

 

539A5054 539A4973 539A5070 539A5087 539A5121  
539A5208 539A5235 539A5244 539A5351    
539A5370 539A5428 539A5460 539A5484    

Nowe zajęcia w Centrum Międzypokoleniowym „Pogodna”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy na nowe zajęcia do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna” ul. Kórnicka 110 w każdą środę 17.00-19.00: Podróże Małe i Duże, Giętki Umysł, Pod Lupą, Retro seans.

Kontakt: 505 912 370

 

cmp zajecia 2021

Muzyka Filmowa z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

W dniu 27 października w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbył się koncert w wykonaniu Sławomira Sikory, wybitnego pianisty, kompozytora, pedagoga, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu każdego roku z okazji przypadających w październiku świąt, czyli 1.10 Międzynarodowy Dzień Osób Starszych oraz 20.10 Europejski Dzień Seniora przygotowuje atrakcje umilające czas seniorom.

W tym roku mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu pianistycznego, spotkania się przy kawie i herbacie, a co najważniejsze możliwości rozmowy w większym gronie, której brakowało nam przez ten ostatni czas.

Magdalena Tyblewska
/ OPS /

resized 20211027 165709 resized 20211027 165735 resized 20211027 165744 resized 20211027 171357 resized 20211027 171646

Odwiedzamy naszych strażaków.

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

29-tego września Uczestnicy Dziennego Domu Pomocy odwiedzili kolejne niezwykle istotne miejsce na mapie Swarzędza, mianowicie Ochotniczą Straż Pożarną. Niegdyś na ul. Bramkowej, a od 2015 na ul. Dworcowej 24 w kompleksie Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego przylegającego do zabytkowego dworca swoje pomieszczenia mają strażacy ochotnicy. W jednym budynku swoje siedziby posiadają również Straż Miejska i Pogotowie Ratunkowe, stanowiąc namacalny dowód zintegrowanego systemu ratownictwa.

 

Przeszłość:

Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu rozpoczęły się z dniem 1 lipca 1907 roku, ówczesny skład osobowy remizy liczył 46 ochotników z których tylko 2 było Polakami. Po odzyskaniu przez naród niepodległości, w straży obsadzeni zostali wyłącznie nasi rodacy. W czasie II wojny światowej, działania odważnych Wielkopolan ograniczyły się do czyszczenia sprzętu po akcjach, w których mogli brać udział tylko Niemcy. Kolejną przeszkodą ponownego funkcjonowania był fakt że pozostawiony sprzęt w remizie został zdewastowany przez Sowietów. Nie zatrzymało to jednak pragnienia dalszej działalności ochotników pod Polską banderą w wyzwolonym kraju. Przez następne dziesięciolecia OSP funkcjonowała dostosowując się do nowych realiów. Utworzono żeńską i młodzieżową sekcję pożarniczą. W remizie próby miała Orkiestra Dęta, a przez ok. 20 lat pomieszczenia dzielone były z Państwową Strażą Pożarną, by w 1995 stać się w pełni samodzielną organizacją.

 

Teraz:

Na 100 lecie jednostka otrzymuje nowy samochód gaśniczy GBA MAN. Ochotnicy ciągle się szkolą na profesjonalnych kursach, są w stanie zmierzyć się z każdym zagrożeniem dla społeczeństwa. Umiejętności „zapaleńców” wykorzystywane są również na wodzie, dzięki będącej w swoim „materialnym CV” łodzi hybrydowej X-pro. Na dowód najwyższej klasy możliwości naszych firefighters niech świadczy fakt że rodzima OSP to jedna z najczęściej alarmowanych jednostek w kraju.

 

Prelekcja ochotników pochłonęła seniorów do reszty. Uczestnicy z zaciekawieniem oglądali prezentowany sprzęt ratowniczy, wsłuchując się w opowieści o rozmaitych akcjach ratunkowych. Seniorzy mieli również możliwość obejrzenia nowoczesnego komputerowego centrum powiadamiania i poznali schemat obiegu dyspozycji wydawanych do akcji ratunkowych. Jedna z pań powiedziała cytuję : „jesteśmy dumni że mamy w naszym mieście taką straż ogniową”. Pamiątkowe zdjęcia na tle nowoczesnego sprzętu przysporzyły dużo radości zwiedzającym. Na uwagę zasługuje fakt, iż z powrotem weseli „turyści” wrócili o własnych siłach korzystając z warunków pogodowych.

 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” to hasło przewodnie OSP w Swarzędzu, jak i innych tego typu placówek w Polsce. Altruistyczne motto doskonale oddaje poświęcenie się służbie, zero jedynkową postawę w stosunku do ratowania ludzkiego życia. Działania ochotników na terenie kraju stanowią ogromne wsparcie dla zawodowych Straży Pożarnych i polskiego społeczeństwa, to „Oni” pierwsi często docierają na miejsce zdarzenia. Postawa strażaków jest kwintesencją umiłowania życia jako takiego, nadając mu głęboką wartość.

 

Dzienny Dom Pomocy

Rafał Wójtowicz

 

20210929 094431 20210929 095117 20210929 103018 20210929 104433

Koncert pianistyczny Sławomira Sikory pn. „Muzyka Filmowa”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zapraszamy na Koncert pianistyczny Sławomira Sikory pn. „Muzyka Filmowa” 27.10.2021 godz. 17.00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie. Zapisy 61 622 73 57.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona

koncert slawomira sikory 2021

We wrześniu odwiedziliśmy pszczółki

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

We wtorek 14 września uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu zwiedzili Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Romana Kosteckiego w mieście stolarzy.

Skąd w mieście słynącym z produkcji mebli muzeum pszczelarstwa?

Należałoby sięgnąć do roku 1956 kiedy to profesor weterynarii Stanisław Kirkor przeniósł zorganizowany i prowadzony przez siebie Zakład Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Weterynaryjnego z Gorzowa Wielkopolskiego do będącej od dwóch lat w granicach Swarzędza Nowej Wsi. Losy pana Romana zasługują na osobny artykuł gdyż to postać nietuzinkowa, oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych. W 1963 po śmierci profesora kierownictwo nad placówką przejął inny wybitny naukowiec, wówczas doktor nauk weterynaryjnych, Stanisław Kostecki.

Marzeniem nowego kierownika było utworzenie skansenu pszczelarskiego, co stopniowo wcielał w życie dostosowując ogród przyległy do terenu placówki badawczej. Kolejne marzenie już profesora Kosteckiego o utworzeniu muzeum zostało wcielone w życie w roku 1999.

Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy mieli okazję poznać historię i rozwój bartnictwa polskiego potem przekształconego w pszczelarstwo jako bardziej nowoczesną formę hodowli pszczół. Wśród eksponatów znajdują się ule figuralne np. przedstawiające niedźwiedzie czy św. Ambrożego, architektoniczne – miniatura poznańskiej opery, ratusz w Poznaniu niegdyś zamieszkały przez „pasiaste owady”, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe, w tym wydobyta z "królowej polskich rzek” barć wiślana datowana na rok 1472. Na zakończenie przesiąknięci wiedzą uczestnicy pośród lip, klonów, dębów, czy kasztanowców odpoczęli przy kawie i ciachu.

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu jest kolejnym dobrym przykładem przekształcenia starych przestrzeni w ciekawy projekt edukacyjno – przyrodniczy. Zebrane w placówce eksponaty są nieocenione pod względem wiedzy z dziedziny pszczelnictwa, stanowią bowiem żywy dowód historii rzemiosła zajmującego się hodowlą tych pracowitych stworzeń. Stworzeń które pożywiając się pyłkiem i nektarem kwiatowym zapylają jednocześnie odwiedzane rośliny. Pszczoły pełnią kluczową rolę w przyrodzie zapewniając ludziom i zwierzętom wyżywienie, dając przykład jak wiele korzyści powoduje działanie w grupie.

Rafał Wójtowicz
Dzienny Dom Pomocy

 

20210914 101042 20210914 100452 20210914 101349 20210914 113950

Plan Zajęć Klubów Młodych Duchem

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Wrzosowisko w Bogucinie (świetlica wiejska, ul. Wrzosowa 81)

Poniedziałek

15.30 – 16.30 Zdrowy kręgosłup/ Pilates/ Fitness

Wtorek

 

Środa

 

Czwartek

15.00 - 17.00 Plastyka/ Trening pamięci

 Piątek  

Centrum Aktywności Seniora - ul. Piaski 4 (I piętro)

Poniedziałek:

10.00 – 11.00 Gimnastyka
13.30 -15.00 Trening pamięci

Wtorek:

10.00 – 12.00 Nordic Walking
11.00 - 11.45 Aqua Senior Gr 1 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
12.30 – 14.30 Warsztaty malarskie

Środa:

10.00 – 10.45 Aqua Senior Gr.2 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Środa Senioralna w Muzeum (w trzecią środę miesiąca; kontakt 504 932 301)
12.30 – 14.30 Zajęcia muzyczne

Czwartek:

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W KLUBACH MŁODYCH DUCHEM NA TERENIE GMINY SWARZĘDZ

Piątek:

7.15 – 7.55 Aqua Senior Gr.3 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 11.00 Gimnastyka
11.30 – 13.00 Dekoratornia
11.30 – 13.00 Gry planszowe, prasa, książki, rozmowy i wspólnie spędzony czas…

Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna” - ul. Kórnicka 110 (wejście od ul. Pogodna 33)

Poniedziałek:

10.30 - 11.30 Zajęcia taneczne -Salsa (Gr. 1)
11.30 – 12.30 Zajęcia taneczne -Salsa (Gr. 2)

Wtorek:

10.00 – 12.00 Trening pamięci
11.00 – 11.45 Aqua-Aerobik Senior Gr 1 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)

14.00 – 15.30 Samoobrona

Środa:

10.00 – 10.45 Aqua-Aerobik Senior Gr 2 (Pływalnia  Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Spotkanie z kulturą (literaturą, sztuką…)
10.00 – 12.00 Brydż/ Gry planszowe, czytelnia...
10.00 – 12.00 Środa Senioralna w Muzeum  (w trzecią środę miesiąca; kontakt 504 932 301)

17.00 – 19.00 „Podróże małe i duże” i nie tylko…

Czwartek:

10.00 – 12.00 Trening pamięci
12.30 – 13.30 Zajęcia taneczne SALSA (gr.3)

Piątek:

7.15 – 8.00 Aqua-Aerobik Senior Gr 3 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Dekoratornia (zajęcia plastyczne)

KLUBY MŁODYCH DUCHEM NA TERENIE MIASTA I GMINY SWARZĘDZ

Amorki – Swarzędz, ul. Działkowa 61A

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

Gadu Gadu - Zalasewo (świetlica wiejska, ul Kórnicka 220)

Środa:

10:00 - 12:00 Nordic Walking/ Trening Pamięci

Jaskółki - Wierzonka (świetlica wiejska, ul. Gminna 6A)

czwartek:

12.30 – 14.30 Nordic Walking/ Trening Pamięci

Jaśminy - os. Czwartaków 14, Swarzędz

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

Klub Seniora „Seniorita” – Kobylnica (świetlica wiejska, ul. Poznańska 4)

Czwartek:

17.00 – 19.00 Plastyka/ Trening pamięci/ Zajęcia muzyczne

KMD w Łowęcinie – ul. Owocowa (świetlica wiejska)

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

Pod Kasztanami – Uzarzewo, ul. Akacjowa 14 (świetlica wiejska)

Czwartek:

10.00 – 12.00 Nordic Walking/ Trening Pamięci

Promyk - Jasin (świetlica wiejska, ul. Wrzesińska 152)

Wtorek:

Zajęcia ruchowe:
15.00 – 16.00 I grupa
16.00 – 17.00 II grupa

Czwartek:

17.00 – 19.00 Zajęcia muzyczne

Piątek:

15.00 – 17.00 Trening pamięci

Słoneczny Wiek - os. Cegielskiego 34, Swarzędz

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

Stokrotki - CAS, ul. Piaski 4 (I piętro) Swarzędz

Zajęcia odbywają się zgodnie z grafikiem Centrum Aktywności Seniora

Wesoła Paczka - Paczkowo (świetlica wiejska, ul. Szkolna 16)

Wtorek:

15.00 - 17.00 Nordic Walking / Trening pamięci

Wrzosowisko – Bogucin ul. Wrzosowa 81 (świetlica wiejska)

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerami telefonów: 504 932 301, 505 912 370, 512 052 677

Kontakt do Klubów: Centrum Aktywności Seniora 61 651 26 53 wewnętrzny 34

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej