Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

Seniorzy w Muzeum Pyry

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W styczniu „Młodzi Duchem” ze Swarzędza, jak przystało na lokalnych patriotów, wzięli udział w wycieczce do Poznańskiego Muzeum Pyry, które jest nową atrakcję na mapie stolicy Wielkopolski. W placówce znajdującej się przy ul. Wronieckiej, z uwagą prześledzili historię tej wyjątkowej rośliny.

 

Na powitanie, każdy uczestnik warsztatów otrzymał pyrę, którą według własnych upodobań doprawił wybranymi ziołami. Następnie trafiły one do pieca, byśmy mogli delektować się nimi po trudach zwiedzania. Oglądając ekspozycję, seniorzy wysłuchali opowieści przewodnika o drodze, jaką ziemniak pokonał z Peru (w którym uprawiany był już 7 - 10 tysięcy lat temu) do Europy, na tereny której dotarł w XVI wieku. Ze względu na powszechność i dostępność stał się jednym z głównych składników jadłospisu oraz niezastąpionym elementem wielu kuchni regionalnych. Obecnie uprawianych jest około 4 tys. odmian ziemniaków, co daje możliwość wykazania się kulinarną kreatywnością.

 

Po obejrzeniu wystawy seniorzy udali się do pobliskiego „Pyra Baru”, by dalej rozprawiać o walorach smakowych poznańskiej pyry...

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

20200108 120005 20200108 120542 20200108 121323 20200108 121901

Seniorów przygotowania do Świąt

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Z wielkim zaangażowaniem i radością seniorzy z Klubów Młodych Duchem rozpoczęli przygotowania do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Wśród naszych aktywności w grudniu musiały znaleźć się, jak co roku, warsztaty kulinarne i florystyczne, podczas których pod okiem instruktorów z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego piekliśmy pierniki i przygotowywaliśmy ozdoby na świąteczne stoły - tym razem były to styropianowe kule udekorowane gałązkami i drewnianymi elementami. Z inicjatywy pana Szymona, w ramach międzypokoleniowych działań spotkaliśmy się także w Centrum Aktywności Seniora z uczniami z poznańskiego OSW, by wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Zarówno młodzi wykonawcy, jak i ci starsi z zapałem prezentowali swoje talenty, a utwory w ich wykonaniu wspaniale wkomponowały się w ten radosny  okres.

 

Uczestniczyliśmy również w zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu prelekcji na temat Laponii, a więc krainy śniegu i lodu, gdzie wirtualnie  zwiedziliśmy wioskę św. Mikołaja. By zrelaksować się w czasie tej przedświątecznej bieganiny, udaliśmy się na seans filmowy do Multikina Malta. Wybór padł na brytyjską komedię świąteczną „Last Christmas”, z której wyszliśmy zadowoleni, nucąc przeboje zespołu Wham!

 

Grudzień  jak zawsze był pracowity i pełen wrażeń. Cieszymy się jednak, że znaleźliśmy czas na spotkania towarzyskie i relaks. Życzymy wszystkim zdrowych i radosnych Świąt.

 

Seniorzy z Klubów Młodych Duchem

 

20191205 175508 20191209 110953 20191211 110955 20191216 123626

Jesienne Spotkanie z Poezją w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

3 grudnia społeczność seniorska ze Swarzędza zebrała się w Centrum Aktywności Seniora podczas Jesiennego Spotkania z Poezją. Chcieliśmy udowodnić, że jesień, jak każda pora roku ma swoje atuty, a jesienny czas fantastycznie nadaje się na wspólne czytanie wierszy. Na tę poetycko – muzyczną ucztę klubowicze przygotowali swoje ulubione utwory. Były wśród nich teksty o jesieni, poezja Wisławy Szymborskiej, wiersze Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Josifa Brodskiego oraz autorskie dzieła naszych seniorek.

 

Podczas imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego, w ramach którego poprosiliśmy seniorów, by opisali jak wyglądały zabawy i zabawki w czasach ich dzieciństwa. Ta sentymentalna podróż do przeszłości zaowocowała dziesięcioma niezwykłymi historiami opowiadającymi o spędzaniu wolnego czasu w latach 40., 50. i 60. XX wieku zarówno w mieście, jak i na wsi. Laureatką konkursu została p. Aurelia Bartoszek, a wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej p. Agnieszka Maciejowicz wręczyła uczestnikom literackich zmagań dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Podczas muzycznej części uroczystości na scenie przy ul. Piaski wystąpiła z recitalem Agnieszka Różańska – aktorka Teatru Nowego w Poznaniu wraz z muzykiem Jackiem Skowrońskim. Usłyszeliśmy przeboje minionych lat, takie jak Parasolki, Niepewność, O Romeo, Z kim tak ci będzie źle jak ze mną czy Windą do nieba, które wprawiły nas w doskonały nastrój.

Poetyckie przedpołudnie dostarczyło nam wielu wspaniałych wrażeń i emocji. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że zarówno muzyka, jak i poezja łagodzą obyczaje, o czym przekonali się biorący udział w spotkaniu seniorzy i goście.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

20191203 112306 20191203 114632 20191203 12222523 DSC 0558 DSC 0563 DSC 0596

Nowy cykl spotkań w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Za nami drugie już spotkanie w Centrum Aktywności Seniora z cyklu „Wybitne kobiety na przestrzeni wieków”. To nowa formuła zajęć prezentująca sylwetki kobiet, które seniorzy cenią i podziwiają. Dzięki pani Lilianie mieliśmy okazję poznać bliżej życiorys i dorobek artystyczny aktorki Ireny Kwiatkowskiej, a pani Maria opowiedziała nam o życiu Marii Konopnickiej i jej skomplikowanych relacjach z otoczeniem. Opowieści wzbogacone o materiały audiowizualne oraz fotografie, dają klubowiczom biorącym udział w spotkaniach, sporą dawkę wiedzy podaną w ciekawej formie.

 

Podróżniczki, pisarki, artystki, lekarki, przywódczynie, naukowczynie - to tylko nieliczne dziedziny, w których spotkać można wyjątkowe kobiety. Przed nami wciąż wiele ciekawych i inspirujących historii zasłużonych kobiet, o których osiągnięciach warto posłuchać. Następne spotkanie już 17 grudnia o godz. 10:00. Serdecznie zapraszamy.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

IMG 0819 IMG 0821   IMG 0857  

 

Zapach świąt

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, dlatego zgodnie z coroczną tradycją wybraliśmy się do Ośrodka Szkolno - Wychowawczego na Śródce, gdzie wspólnie z uczniami OSW uczestniczyliśmy w robieniu pierników. Radość tych dzieci była ogromna. Panie seniorki ze Swarzędza rozwałkowywały ciasto, a dzieci wycinały różnymi foremkami pierniczki i układały je na blachach do pieczenia. Zapach kardamonu, cynamonu i goździków rozchodził się po całej kuchni. Po upieczeniu pierniki były lukrowane, dzieci posypywały je kolorowymi, malusieńkimi cukiereczkami i uśmiechając się podziwiały swoje arcydzieła. Następnie ciastka były liczone i pakowane do przygotowanych torebek. Każdy uczestnik dostał torebeczkę tych smakowitych, pachnących, świątecznych smakołyków.

 

Spotkania międzypokoleniowe to fantastyczna lekcja zarówno dla nas, jak i dla dzieci.

 

Marianna Pinczewska

KMD „Stokrotki”

 

20191128 161544 20191128 162351 20191128 172718

Senioralna odsłona Motylego Wolontariatu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

     Pomagać drugiemu człowiekowi każdy z nas lubi. Czasami jednak mamy do czynienia z pytaniem retorycznym?Co zrobić by na twarzach osób cierpiących na nieuleczalną chorobę wywołać uśmiech. W jaki sposób najbardziej empatyczny zrobić coś dobrego?

    Na tego typu refleksje swarzędzcy seniorzy z Centrum Aktywności Seniora, Dziennego Domu Senior Wigor znaleźli odpowiedź. Po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę z Motylim Wolontariatem kilka lat temu przygotowując prace plastyczne dla podopiecznych Hospicjum Palium w Poznaniu. Później wiele radości przynosiły nam robione artystyczne motyle rozpoznawane już w lokalnych społecznościach jako symbol wolontariatu. W okresie przedświątecznym natomiast co roku wspólnie z seniorami z klubów młodych duchem przygotowujemy kartki świąteczne w Centrum Aktywności Seniora. W czasie dekorowania naszych prac z niezwykłą pokorą słuchamy opowieści wolontariuszy na temat : na czym polega wolontariat?, co myślą podopieczni przeżywając na swój sposób chorobę, a nawet ich ostatnią drogę życia ? Kiedy często słyszymy , że nasze kartki są ustawiane na parapetach okiennych w Hospicjum , a podopieczni proszą o czytanie treści życzeń to znamy już odpowiedź na nurtujące nas pytania. Wtedy u każdego z nas oczy zachodzą łzami bo zdajemy sobie sprawę jak ważna jest ta kartka świąteczna i kilka zapisanych słów. W tym roku jeden z seniorów przyniósł przed warsztatami pisane wierszem piękne życzenia świąteczne z prośbą by „ poszły do ludzi potrzebujących ciepła”. I tak się stało.

Serdecznie dziękujemy za chęć udziału w naszym spotkaniu wszystkim ludziom wielkiego serca.

 

Swarzędzcy Wolontariusze z Centrum Aktywności Seniora

oraz Dzienny Dom Senior Wigor

 

IMG 0865 IMG 0874 IMG 0871 IMG 0875 IMG 0877
IMG 0881 IMG 0888 IMG 0890    

Jesienne Spotkanie z Poezją

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Centrum Aktywności Seniora (ul. Piaski 4, I piętro) serdecznie zaprasza mieszkańców 55 + z miasta i gminy Swarzędz już 3 grudnia, godz. 11:00 na Jesienne Spotkanie z Poezją.

 

W programie:

  • Poezja w interpretacji seniorów
  • Minirecital Agnieszki Różańskiej - aktorki Teatru Nowego i Teatru Muzycznego w Poznaniu
  • Rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Moje ulubione zabawy i zabawki z czasów dzieciństwa”

 

jesien poezji

Warsztaty edukacyjno - profilaktyczne dla seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Warsztaty z neurologiem i gerontologiem. Zdrowy Senior-edukacja i profilaktyka w zakresie chorób otępiennych i innych zaburzeń psychicznych. 6 grudnia 2019 w godz.16.30-19.00 Ośrodek Kultury ul.Poznańska 14, Swarzędz. Zapisy:724976584. Zapraszamy

 

  Swarzędz

Jesienne aktywności w Dziennym Domu Pomocy

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu korzystają z szerokiej oferty zajęć dostosowanych również do pory roku. Korzystając z jeszcze słonecznej pogody seniorzy spacerują wraz z opiekunami po pobliskim osiedlu domów jednorodzinnych podziwiając urocze ogródki w których kwitną: różaneczniki, hortensje, czy róże. Piękno tych ostatnich już dawno docenił wielki polski śpiewak Mieczysław Fogg w szlagierze międzywojennym pt. ” Jesienne róże”. Na zajęciach muzycznych natomiast, brylują znane utwory z okresu młodości seniorów, nostalgia dawnych lat nie jednemu uczestnikowi zakręciła łezkę w oku. W porze jesiennej nie zabrakło również jakże lubianych zajęć z ceramiką jak i kolejnego przemiłego święta – urodzin. Radość na twarzy solenizantki potwierdza tylko zasadność tego typu imprez. Dwa razy w tygodniu prowadzone są zajęcia z rehabilitacji, a w środy kolejna porcja gimnastyki - aqua aerobik na basenie w Swarzędzu. Jak na miasto stolarzy przystało w piątki uczestnicy mają okazję popracować w drewnie na zajęciach stolarskich. Aktywności plastyczne pobudzają z kolei kreatywność i poczucie sprawstwa dając przy tym dużo radości. Dla każdego coś miłego, tak mogłoby brzmieć hasło aktywności prowadzonych w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu. Największym jednak czynnikiem terapeutycznym ośrodka jest codzienne życie we wspólnocie ludzkiej, wzajemnie się wspierającej, szanującej swoje potrzeby i rozumiejącej złożoność wieku senioralnego.

 

Zdjęcie1

Zdjęcie2 Zdjęcie3 Zdjęcie4 Zdjęcie5 zdjęcie 6
  zdjęcie 7   zdjęcie 8        

Zabawa Andrzejkowa dla Serniorów z DJ WIKĄ

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Zapraszamy osoby w wieku 60+ z Miasta i Gminy Swarzędz na Zabawę Andrzejkową. 15 listopada 2019r. godzina 16.00 - 20.00. Sala Wiejska w Pałacyku Pod Lipami, ul. Poznańska 35. Zapisy osobiście lub telefonicznie w dniach od 12 do 13 listopada (10.00-17.00) Dzienny Dom "Senior-WIGOR", ul. Sienkiewicza 21 lub tel. 61 622 73 57.

 

Serdecznie Zapraszamy - Ilość miejsc ograniczona

 

cas zabawa andrzejkowa2

ZESPÓŁ „JAŚMINY” NA XI PRZEGLĄDZIE MUZYCZNYM ARTYSTÓW III WIEKU

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Dnia 27 października zespół wokalny „Jaśminy” wystąpił w KLUBIE MUZYCZNYM B17, znajdującym się na terenie poznańskiego Stadionu Lecha przy ul. Bułgarskiej. Pomysłodawczynią „Marcelińskich spotkań z kulturą”, bo tak brzmi nazwa programu jest p. Jagoda Podleśna, znana wolontariuszka działająca na terenie miasta Poznania. W przeglądzie uczestniczyły trzy zespoły wokalne: Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Zespół wokalny z Tulec oraz Zespół wokalny Jaśminy ze Swarzędza. Każdy zespół prezentował inny program, co spowodowało, że widzowie z dużym zainteresowaniem słuchali, chwilami nawet tańczyli podczas występów artystów. Wspaniała atmosfera artystyczna, świetne przygotowanie sali, nagłośnienie i lekka trema każdego zespołu spowodowały, że występy zespołów stały się niezapomnianym przeżyciem.

 

Zespół „Jaśminy” stanął na wysokości zadania. 30 minutowy repertuar wymagał od nas dużo pracy, wielu powtórzeń piosenek, pracy z dykcją, pracy z oddechem, interpretacją piosenek, ale warto było na to wszystko poświęcić czas.

 

Po koncercie spotkały nas bardzo miłe słowa, a także propozycje następnych występów. Oczywiście otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, zaproszenie do udziału w przeglądzie za rok oraz drobny upominek dla każdego artysty. „Jaśminy” przygotowują się już do następnego występu. I bardzo dobrze.

 

Z muzycznym pozdrowieniem

Szymon Dziwisz

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej