Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

Jesienne aktywności w Dziennym Domu Pomocy

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu korzystają z szerokiej oferty zajęć dostosowanych również do pory roku. Korzystając z jeszcze słonecznej pogody seniorzy spacerują wraz z opiekunami po pobliskim osiedlu domów jednorodzinnych podziwiając urocze ogródki w których kwitną: różaneczniki, hortensje, czy róże. Piękno tych ostatnich już dawno docenił wielki polski śpiewak Mieczysław Fogg w szlagierze międzywojennym pt. ” Jesienne róże”. Na zajęciach muzycznych natomiast, brylują znane utwory z okresu młodości seniorów, nostalgia dawnych lat nie jednemu uczestnikowi zakręciła łezkę w oku. W porze jesiennej nie zabrakło również jakże lubianych zajęć z ceramiką jak i kolejnego przemiłego święta – urodzin. Radość na twarzy solenizantki potwierdza tylko zasadność tego typu imprez. Dwa razy w tygodniu prowadzone są zajęcia z rehabilitacji, a w środy kolejna porcja gimnastyki - aqua aerobik na basenie w Swarzędzu. Jak na miasto stolarzy przystało w piątki uczestnicy mają okazję popracować w drewnie na zajęciach stolarskich. Aktywności plastyczne pobudzają z kolei kreatywność i poczucie sprawstwa dając przy tym dużo radości. Dla każdego coś miłego, tak mogłoby brzmieć hasło aktywności prowadzonych w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu. Największym jednak czynnikiem terapeutycznym ośrodka jest codzienne życie we wspólnocie ludzkiej, wzajemnie się wspierającej, szanującej swoje potrzeby i rozumiejącej złożoność wieku senioralnego.

 

Zdjęcie1

Zdjęcie2 Zdjęcie3 Zdjęcie4 Zdjęcie5 zdjęcie 6
  zdjęcie 7   zdjęcie 8        

Zabawa Andrzejkowa dla Serniorów z DJ WIKĄ

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Zapraszamy osoby w wieku 60+ z Miasta i Gminy Swarzędz na Zabawę Andrzejkową. 15 listopada 2019r. godzina 16.00 - 20.00. Sala Wiejska w Pałacyku Pod Lipami, ul. Poznańska 35. Zapisy osobiście lub telefonicznie w dniach od 12 do 13 listopada (10.00-17.00) Dzienny Dom "Senior-WIGOR", ul. Sienkiewicza 21 lub tel. 61 622 73 57.

 

Serdecznie Zapraszamy - Ilość miejsc ograniczona

 

cas zabawa andrzejkowa2

ZESPÓŁ „JAŚMINY” NA XI PRZEGLĄDZIE MUZYCZNYM ARTYSTÓW III WIEKU

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Dnia 27 października zespół wokalny „Jaśminy” wystąpił w KLUBIE MUZYCZNYM B17, znajdującym się na terenie poznańskiego Stadionu Lecha przy ul. Bułgarskiej. Pomysłodawczynią „Marcelińskich spotkań z kulturą”, bo tak brzmi nazwa programu jest p. Jagoda Podleśna, znana wolontariuszka działająca na terenie miasta Poznania. W przeglądzie uczestniczyły trzy zespoły wokalne: Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Zespół wokalny z Tulec oraz Zespół wokalny Jaśminy ze Swarzędza. Każdy zespół prezentował inny program, co spowodowało, że widzowie z dużym zainteresowaniem słuchali, chwilami nawet tańczyli podczas występów artystów. Wspaniała atmosfera artystyczna, świetne przygotowanie sali, nagłośnienie i lekka trema każdego zespołu spowodowały, że występy zespołów stały się niezapomnianym przeżyciem.

 

Zespół „Jaśminy” stanął na wysokości zadania. 30 minutowy repertuar wymagał od nas dużo pracy, wielu powtórzeń piosenek, pracy z dykcją, pracy z oddechem, interpretacją piosenek, ale warto było na to wszystko poświęcić czas.

 

Po koncercie spotkały nas bardzo miłe słowa, a także propozycje następnych występów. Oczywiście otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, zaproszenie do udziału w przeglądzie za rok oraz drobny upominek dla każdego artysty. „Jaśminy” przygotowują się już do następnego występu. I bardzo dobrze.

 

Z muzycznym pozdrowieniem

Szymon Dziwisz

Kulinarne eksperymenty seniorów i młodzieży

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Na zaproszenie pana Szymona i młodzieży z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu na Śródce, 23.10.2019 r. w budynku szkolnym przy ul. Bydgoskiej odbyły się zajęcia integracyjno – kulinarne.

 

Pod fachowym okiem pani Ani (nauczycielki praktycznej nauki zawodu) piekliśmy placki z ziemniaków i cukinii. Panie z KMD i młodzież z OSW wszystkie składniki obierali ręcznie, a następnie tarli je na tarkach. Po wyrobieniu ciasta smażyliśmy placki aż na 8 patelniach, a kolejka chętnych do ich skosztowania nie miała końca.

Młodzież poczęstowała nas kawką i herbatką, a pani Ania upiekła wspaniałe kruche ciasteczka. Po zakończeniu pracy uczta była WYBORNA.

 

Regina Okrzos

KMD „Jaśminy"

 

20191023 161907 20191023 163459 20191023 165124

Darmowe szkolenia z języka angielskiego

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Spotkanie organizacyjne 07.11.2019 (czwartek) godz.10.00

Centrum Aktywności Seniora ul. Piaski 4.

Więcej informacji: 512 052 677

Zapraszamy

 

darmowe szkolenie j ang

Wystawa prac malarskich swarzędzkich seniorek oraz Koncert Na Srebrną Nutę

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W ramach wieloletniej współpracy swarzędzcy seniorzy zapraszani są do zaprzyjaźnionych instytucji.  Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim wspólnie z Grodziskim Stowarzyszeniem „Amazonki” w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim kolejny raz realizuje projekt o działaniu  ponadlokalnym. Kilkaset osób z 4 powiatów: grodziskiego, nowotomyskiego, poznańskiego, szamotulskiego od czerwca  do listopada 2019 roku łączy swoje siły w przygotowaniach i realizacji  projektu „Naszym orężem pędzel i śpiew”.  Partnerami  w działaniach były Ośrodki Pomocy Społecznej z Opalenicy, Buku, Swarzędza, Prezes Związku Polskich Twórców Sztuki Pani Magdalena Ścieżyńska, Dom Dziennego Pobytu w Buku „ Pogodna Jesień”, Dom Dziennego Pobytu „Senior Wigor” w Zbąszyniu, Centrum Kultury RONDO, Grodziska Hala Sportowa, Zespół Szkół Technicznych w Grodzisku Wielkopolskim. Projekt „Naszym orężem pędzel i śpiew”  jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

 

XIV Koncert na Srebrną Nutę odbył się 12 października 2019 roku  w Grodziskiej Hali Sportowej. Dekoracje sceny, stołów oraz  prezenty dla  zespołów śpiewaczych i  jednostek wspierających projekt wykonali  wcześniej seniorzy  na warsztatach plastycznych w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz  Grodziska Wielkopolskiego, Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek pomocy społecznej. Podczas Koncertu wystąpiło 10 zespołów śpiewaczych: „GRODZISZCZANIE” – Grodzisk Wielkopolski.; WESOŁE SENIORKI” – Opalenica;  „WESOŁA FERAJNA” – Zbąszyń; „WRZOS” – Pniewy; „ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ZBĄSZYŃSKICH SENIORÓW” – Zbąszyń.; „ MODRZANKI” – Modrze; „POGODNA JESIEŃ” – Buk; „SENIORZY Z WIGOREM” – Zbąszyń; „WYTOMYŚLANIE” – Nowy Tomyśl; „WIARUCHNA” – Urbanowo. Tematem przewodnim uroczystości  była  „ Deszczowa piosenka”, która scaliła ponad 200 osób, reprezentujących  różne  grupy senioralne. Koncert  w tym roku rozpoczęto  pokazem tańca w wykonaniu seniorów reprezentujących GCPŚ „ PROMESSA".

 

Uroczystości  towarzyszyła wystawa obrazów, które powstały podczas  „V SENIORALNEGO   PLENERU MALARSKIEGO”  w Chrzypsku Wielkim, o którym wspominaliśmy wcześniej (https://opsswarzedz.pl/cas-art/1652-czwarty-plener-malarski-swarzedzkich-seniorow).

 

Zadanie zakończyło się biesiadą i zabawą taneczną, co dało uczestnikom kolejną możliwość  wymiany wrażeń, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.

Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim

Grodziskie Stowarzyszenie „Amazonki”

OPS Swarzędz

 

12.10.2019

Wystawa prac malarskich swarzędzkich seniorek oraz Koncert Na Srebrną Nutę

W ramach wieloletniej współpracy swarzędzcy seniorzy zapraszani są do zaprzyjaźnionych instytucji.  Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim wspólnie z Grodziskim Stowarzyszeniem „Amazonki” w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim kolejny raz realizuje projekt o działaniu ponadlokalnym. Kilkaset osób z 4 powiatów: grodziskiego, nowotomyskiego, poznańskiego, szamotulskiego od czerwca  do listopada 2019 roku łączy swoje siły w przygotowaniach i realizacji  projektu „Naszym orężem pędzel i śpiew”. Partnerami w działaniach były Ośrodki Pomocy Społecznej z Opalenicy, Buku, Swarzędza, Prezes Związku Polskich Twórców Sztuki Pani Magdalena Ścieżyńska, Dom Dziennego Pobytu w Buku „ Pogodna Jesień”, Dom Dziennego Pobytu „Senior Wigor” w Zbąszyniu, Centrum Kultury RONDO, Grodziska Hala Sportowa, Zespół Szkół Technicznych w Grodzisku Wielkopolskim. Projekt „Naszym orężem pędzel i śpiew” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

XIV Koncert na Srebrną Nutę odbył się 12 października 2019 roku w Grodziskiej Hali Sportowej. Dekoracje sceny, stołów oraz  prezenty dla  zespołów śpiewaczych i  jednostek wspierających projekt wykonali wcześniej seniorzy na warsztatach plastycznych w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz  Grodziska Wielkopolskiego, Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek pomocy społecznej. Podczas Koncertu wystąpiło 10 zespołów śpiewaczych: „GRODZISZCZANIE” – Grodzisk Wielkopolski.; WESOŁE SENIORKI” – Opalenica;  „WESOŁA FERAJNA” – Zbąszyń; „WRZOS” – Pniewy; „ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ZBĄSZYŃSKICH SENIORÓW” – Zbąszyń.; „ MODRZANKI” – Modrze; „POGODNA JESIEŃ” – Buk; „SENIORZY Z WIGOREM” – Zbąszyń; „WYTOMYŚLANIE” – Nowy Tomyśl; „WIARUCHNA” – Urbanowo. Tematem przewodnim uroczystości była  „ Deszczowa piosenka”, która scaliła ponad 200 osób, reprezentujących różne grupy senioralne. Koncert w tym roku rozpoczęto pokazem tańca w wykonaniu seniorów reprezentujących GCPŚ „ PROMESSA".

Uroczystości towarzyszyła wystawa obrazów, które powstały podczas „V SENIORALNEGO   PLENERU MALARSKIEGO” w Chrzypsku Wielkim, o którym wspominaliśmy wcześniej (https://opsswarzedz.pl/cas-art/1652-czwarty-plener-malarski-swarzedzkich-seniorow).

Zadanie zakończyło się biesiadą i zabawą taneczną, co dało uczestnikom kolejną możliwość wymiany wrażeń, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.

Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II w Grodzisku Wielkopolskim

Grodziskie Stowarzyszenie „Amazonki”

OPS Swarzędz

Wystawa prac malarskich seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Poniedziałek, 21 października był wyjątkowym dniem dla seniorek z Klubów Młodych Duchem, bowiem dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, w Galerii Wielokropek na os. Czwartaków 1 odbył się wernisaż ich prac malarskich. Był to rezultat organizowanych od stycznia 2019 roku w Centrum Aktywności Seniora warsztatów malarskich dla osób 55 + z terenu Gminy Swarzędz. Zajęcia, nad których merytorycznym przebiegiem czuwa pani Daria Grajek – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, odbywają się w każdy wtorek w godzinach 13:00 – 15:00. Wśród kilkunastu wyeksponowanych prac znalazły się pejzaże, portrety, lokalna architektura, martwa natura oraz obrazy inspirowane dziełami wielkich malarzy (van Gogha, Boznańskiej, Muncha).

 

Spotkaniu towarzyszyło wiele pozytywnych emocji: radość, satysfakcja, duma. Pani Hania i pani Danusia specjalnie na tę okazję napisały wiersze, których tematem przewodnim była twórczość własna i współtowarzyszek warsztatów. Wystawa prac seniorów będzie czynna do 30 listopada w godzinach otwarcia biblioteki na os. Czwartaków.

 

Serdecznie zapraszamy!

Dominika Bazaniak

 

DSC 0243 DSC 0238 DSC 0251 DSC 0258  

Kreatywne warsztaty artystyczne

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Zajęcia w każdą środę w godzinach od 10.00 do 13.00 w Centrum Aktywności Seniora, ul. Piaski 4.

 

Serdecznie zapraszamy osoby 55+ z Miasta i Gminy Swarzędz.

 

warsztaty plastyczne

Jesienne ZOO

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

      W środę dnia  9.10.2019 roku grupa seniorów z KMD „Pod Lasem” oraz „Gadu - Gadu” z Zalasewa odwiedziła poznańskie Nowe ZOO. Zajrzeliśmy do nosorożca, małpek, jeleniowatych i wilków. Nie ominęliśmy też wolier z ptakami egzotycznymi i naszymi rodzimymi. Zatrzymaliśmy się przy niedźwiedziu brunatnym spacerującym po swoim wybiegu. Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach okazała słoniarnia i jej mieszkańcy – słonie afrykańskie i indyjskie. Pożegnały nas dostojne żyrafy oraz brodzące w stawach maltańskich czerwonaki chilijskie i pluskające się w sadzawce foki. Podczas spaceru spotkaliśmy zwierzęta zamieszkujące wszystkie kontynenty.

     Nasz ogród zoologiczny zgromadził wiele gatunków zwierząt, które w naturze już niestety nie występują. Warto zaglądać do ZOO również o tej porze roku, gdy dodatkową atrakcją są różnokolorowe jesienne drzewa.

 Seniorzy - KMD Pod lasem

20191009 101235     20191009 105447   20191009 111045

Konkurs literacki dla mieszkańców 55+ z Miasta i Gminy Swarzędz

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Drodzy Seniorzy, opiszcie jak bawiliście się za czasów swojego dzieciństwa, jakie były wasze ulubione zabawki

  • Pracę należy dostarczyć osobiście instruktorom lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 listopada 2019 roku
  • Pracom zostanie nadany specjalny numer identyfikacyjny
  • Więcej informacji pod numerem tel. 505 912 370

 

Zapraszamy do zabawy

Pióra w dłoń i powodzenia!

 

literacki 2019

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej