Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Informacje

Trening czyni mistrza, a emerytura …wolnym. Gimnastykujmy nasze mózgi!

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Centrum Aktywności Seniora organizuje codziennie różne zajęcia. Spośród proponowanych seniorom form aktywności dużym zainteresowaniem cieszą się Treningi Pamięci.

Co czwartek spotykamy się, by gimnastykować nasze ...mózgi. Co ważne, traktujemy te zajęcia bardzo poważnie, ale staramy się je realizować na wesoło. Poniżej - garść autentycznych wypowiedzi na temat emerytury, jakie pojawiły się w trakcie kreatywnej realizacji zadania pt. „Słowa zabronione” (należało stworzyć króciutkie opowiadanie o emeryturze nie używając słów: emerytura, wiek, świadczenia, ZUS). Oto one:

Po wielu latach pracy nareszcie odpoczynek. Teraz mogę robić wszystko nie spiesząc się. Mam na wszystko czas. Robię to, co chcę i kiedy chcę. Wcale się nie przejmuję, że mam mniej, niż więcej do setki.”

Poszłam śladem znajomych i dostałam wcześniejszy pakiet poborów. Instytucje zdziwiły się bardzo przy takim podejściu do dorosłego życia. Teraz spotkania wśród starszej młodzieży niosą radość i siłę.”

Myślałam, że przeczytałam wszystko, czego nie mogłam w młodości z braku czasu i teraz, jako czasowa, również nie bardzo mi się udaje. Chociaż finanse mi pozwalają, to nie wszystko jestem w stanie zrealizować, bo boli mnie biodro i kolano.”

Życie jest bardzo nieprzewidywalne. Gdy ma się odpowiednie lata, listonosz przynosi marne grosze. Jest mało pieniędzy na zakupy. Trzeba być bardzo kreatywną, żeby mieć co do garnka włożyć. Rodzinka przyjeżdża w odwiedziny, każdy zabiera, co może i jest bardzo wesoło.”

Jestem rencistką, otrzymuję rentę po mężu. Pieniądze mam przelewane na konto bankowe. Nie dociekam specjalnie skąd wpływają. Cieszę się, że starcza mi „od – do”. Zaoszczędziłam dość sporą sumkę.”

Będąc na zasłużonym odpoczynku mogę wszystko, a nie muszę nic. Lubię moje wnuki, zabawy z nimi, wspólne spędzanie czasu. Lubię grono moich znajomych, wspólne wypady bliższe i dalsze. Zdrowie dopisuje, sporo chęci do życia. Świat jest piękny.”

Od kiedy uzyskałam wolność od przeróżnych obowiązków, oddycham pełną piersią. Spacery z pieskiem, czytanie – już nie tylko w autobusach i tramwajach. Nic nie muszę. Robię tylko to, co chcę. I to się nazywa szczęśliwy czas po trudach i znoju. Hurra! Niech żyje ten stan, o którym nie wolno mi napisać wprost. Na szczęście wszyscy wiedzą, o co chodzi.”

Pieniądze, które otrzymuję powinny być wyższe w stosunku do pracy. Niemniej, nie należy narzekać. Cieszyć się życiem i myśleć pozytywnie. Lato wykorzystać wspaniale, za chwilę przyjdzie jesień. W tym okresie mam więcej czasu na książki.”

Gdy skończyłam pracę zawodową czuję się wolna i bez ograniczeń. Spędzam czas w gronie przyjaciół. Zajmuję się pielęgnacją kwiatów. Piszę wiersze i codziennie cieszę się życiem.”

Zachwycona kreatywnością uczestników, optymizmem płynącym z tych spontanicznych wypowiedzi, postanowiłam ujawnić je światu. Oczywiście za zgodą autorów!

Serdecznie zapraszamy na zajęcia w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu, ul. Piaski 4 (I piętro).

Beata Szczepaniak – Instruktorka w CAS

 

lightbulb 2692247 1280

AQUA SENIOR – zapisy na zajęcia

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

AQUA SENIOR - zapisy na zajęcia w dniu 27 sierpnia 2021 w godzinach 9.00 – 13.00

Zajęcia we wtorki godz. 11.00 zapisy pod nr telefonu: 504 932 301

Zajęcia w środy godz. 10.00 zapisy pod nr telefonu: 512 052 677

Zajęcia w piątki godz. 7.15 zapisy pod nr telefonu: 505 912 370

Zajęcia na Pływalni „Wodny Raj” w Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Kosynierów 1 rozpoczną się od 7 września 2021 r.

      Od dnia 30.08.2021 zapisy na zajęcia (w przypadku wolnych miejsc) lub na listę rezerwową będą realizowane osobiście w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu ul. Piaski 4 (I piętro) w godzinach od 9.00 – 17.00 w przerwie między zajęciami (plan zajęć dostępny na stronie www.opsswarzedz.pl)

Zapraszamy

Magdalena Tyblewska

Kierownik Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Swarzędzu

Pod pachę ze zdrowiem

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

   Siedzę w poczekalni w kolejce na szczepienie przeciwko Covid - 19 i słyszę rozmowę.- Pani na drugą szczepionkę - tak - a jak się Pani czuła po pierwszej - nogi mi się uginały - a ja dwa razy zemdlałam i miałam 203 nadciśnienia. Oj, co to będzie później.

   Spojrzałam na seniorkę, jedno wielkie nieszczęście w słabiutkim ciele. Obok mąż, postawny mężczyzna z przerażeniem w oczach. Oboje bardzo przygnębieni. Covid poprzetrącał wiele osób, sama miałam wrażenie, jakby mi ukradł parę miesięcy życia. Wydaje się, że ono płynie ,jak zawsze, ale niektórzy seniorzy, zostawieni sami sobie, często nie radzą sobie z nową rzeczywistością. Dzieci, jeśli są, nie zawsze mają czas i cierpliwość, żeby rodziców wysłuchać, wytłumaczyć. Mają swoje pomysły na ich codzienność, do młodych nie dociera, żeby po prostu być z nimi. Żeby rodzice poczuli się potrzebni i kochani. Często też opieka nad bardzo starymi i chorymi rodzicami, jest tak uciążliwa, że dzieci – również seniorzy padają ze zmęczenia. Znajoma opowiadała mi, że przeszkadza dzieciom i od razu usłyszałam lawinę gderania na rodzinę. A rozmawiałaś z najbliższymi o swoim samopoczuciu, żeby pomogli ci poczuć się potrzebną? Nie odpowiedziała.

   Świat się zmienia, widać to gołym okiem, ale nie zmienia się nasza chęć narzekania, na wszystko, na rząd, pogodę, zdrowie...Jak spotykają się seniorzy, słyszę nieraz, jak opowiadają sobie o chorobach. Prześcigają się wręcz, w udowadnianiu kto jest bardziej chory. Czasem mam wrażenie , że jesteśmy uzależnieni od narzekania, a nastawieni krytycznie i negatywnie do wszystkich i wszystkiego i przyzwyczajamy się do tego! Nasze umysły ciągle wyszukują wady i błędy, swoje i cudze. Dyskutujemy z wrogością i zaciętością, kto ma rację.

   Po co? Jesteśmy zmęczeni sytuacją, która nas dopadła, z którą się ciągle zmagamy i na którą nie mamy wpływu, przez co nie zauważamy piękna życia i tego, że ono ucieka w zastraszającym tempie.

   Po co skupiać się na tym na co nie mamy wpływu? Po co dawać temu uwagę?

Mamy wybór, jak wykorzystać czas, żeby czuć się potrzebnym i spełnionym. Rano, po obudzeniu pytam siebie co chciałabym dzisiaj robić? To pytanie uczy słuchać swoich potrzeb i zauważać potencjały, które w rutynie i szarości życia, gdzieś giną. Pilnuję swoich myśli, nie zadręczam się ,nie użalam. Każda myśl jest modlitwą, która stwarza przyszłość . Uśmiecham się (uśmiechnij się nawet na siłę, tak mówiła moja mama).Uśmiech zawsze rozluźnia całe ciało.

   A jakby to było, gdyby przez jakiś czas „zobaczyć” swoje myśli, ale nie przywiązywać się do nich. Tylko obserwować. Nic więcej. Godzinę świadomie nie narzekać. Godzina. Może to za dużo, pół godziny? 10 min? A może w poczekalni , w przychodni? Wieczorem przed snem powiedz sobie np: jutro od 10.15 do 10. 30 nie będę narzekać. Odczuj efekt i podziękuj sobie, nawet , jak się nie uda. I na drugi dzień powtórz ćwiczenie i znowu, i znowu. Po jakimś czasie zauważysz, że masz swobodną, lekką głowę. I radość w sercu!

   I ruszaj się. Nie spaceruj. Taki wlokący się ruch, bardzo męczy. Chodź, na miarę swoich sił. Ale najpierw sprawdź swoją postawę! Stań + - na szerokość bioder, połóż rękę na głowie i wyczuj, czubek głowy, wyciągnij go delikatnie do sufitu. Odczuj, jak kręgosłup się „wyciąga” a brzuch wciąga! Postój tak chwilę, zaprzyjaźnij się z nową postawą. Stojąc, poruszaj luźno barkami, rękami. Wygodnie ci? To zacznij chodzić, pamiętając o prawidłowej sylwetce. I oddychaj przez nos. Zauważ, jak stawiasz kroki, tak, jak zawsze. Po jakimś czasie zmień długość kroku, o trochę, wydłuż go i chodź, rękoma swobodnie wymachuj naprzemiennie: prawa ręka lewa noga, lewa ręka ,prawa noga i oddychaj przez nos. W pewnym momencie poczujesz, że klatka piersiowa wysuwa się do przodu. To dobry znak: ciało przypomniało sobie o prawidłowej postawie. Chodź w takim tempie, żeby można było swobodnie oddychać i rozmawiać. Jak się zmęczysz, stań, odpocznij i wyrównaj oddech.

   Szybki marsz ,wbrew pozorom, wymaga mniej energii, niż spacer. Poza tym podczas chodu, pracuje każda część ciała. Czasem bolą mięśnie, stawy, wtedy stań rozluźnij barki, całe ciało. I zacznij od krótkich dystansów, 5', 10'...po jakimś czasie dystans może być dłuższy. Może nawet potruchtasz? Oczywiście, chodź w parkach, nad jeziorem w górach, w bardzo wygodnych butach i ubraniu. Pod pachę ze zdrowiem.

Maria Orwat

 

Zdjęcie opisałabym następująco wysportowana kobieta w pozycji wyprostowanej żwawo maszeruje wśród zieleni i cieszy się zdrowym stylem życia.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Gminne Biuro Spisowe w Swarzędzu informuje, że w dniu 29 lipca 2021 r. w godzinach 19:00 – 20:30 na Placu Niezłomnych zostanie zorganizowany mobilny punkt do samospisu.

Zapraszamy osoby chętne do skorzystania z punktu – wystarczy mieć przy sobie numery PESEL wszystkich osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo. Członkowie Gminnego Biura Spisowego zapewnią niezbędną pomoc przy wypełnianiu obowiązku spisowego. Jeśli mobilny punkt spisowy będzie cieszyć się zainteresowaniem Mieszkańców zorganizowane zostaną kolejne dyżury. O terminach będziemy informować!

     Przypominamy, że udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. ZAPRASZAMY !!!

mobilny punkt 1

 

Pomoc niepełnosprawnym

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

pomoc niepełno plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w projekcie osoby kwalifikujące się do pomocy ( z orzeczeniem o niepełnosprawności).

       Uprzejmie proszę o zapoznanie się z dokumentami załączonymi w mailu . W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z nami w godz. 9.00-17.00,  pozdrawiamy: instruktorzy CAS Małgorzata - tel : 504932301 oraz Beata - tel: 505912370 w godz.od 9.00 do 13.00.Wzór karty zgłoszenia w CAS.

 

 

Spotkanie on-line - NSP 2021 -jak sie spisać bezpiecznie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

        Spotkanie online pt.: "Jak się spisać bezpiecznie" dot. (obowiązkowego) Narodowego Spisu Powszechnego 2021 r. odbędzie się we wtorek, 8 czerwca o godz. 10.00, na platformie ZOOM.

Poniżej znajduje się link (oraz Meeting ID i hasło) do spotkania na ZOOM: (link będzie aktywny w dniu spotkania, parę minut przed godz. 10.00) https://zoom.us/j/98077074370?pwd=RVgzc0FoN3E1a0dWTURDNFhiVHpUQT09

Meeting ID: 980 7707 4370

Passcode: cmz1pZ

       Osoby chcące uczestniczyć w spotkaniu ale nieposiadające komputera/ dostępu do internetu, zapraszamy do siedziby CAS na ul. Piaski 4, I piętro. Proszę o przybycie przed godz. 10.00

W imieniu organizatora spotkania P. Arlety Olbrot Kierownika Wielkopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych

Beata Szczepaniak Centrum Aktywności Seniora

Jak dbamy o zdrowie w Dziennym Domu „Senior-WIGOR”?

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

„Powróciliśmy do zajęć! Nareszcie możemy cieszyć się swoim towarzystwem!” - mówią seniorzy korzystający z ciekawej oferty Dziennego Domu.
W ostatnich dniach maja uczestnicy wybrali się na seans do groty solnej, która pozwoliła połączyć przyjemne z pożytecznym: dbałość o zdrowie z relaksem w oczyszczonym powietrzu.

 

Grota solna to wyjątkowe miejsce, w którym panuje nadmorski klimat. Dzięki temu, że w jaskini podłoga wysypana jest gruboziarnistą solą kłodawską, a ściany pokryte solnymi cegłami można czerpać z dobroczynnych, prozdrowotnych właściwości soli. Takie warunki sprzyjają wchłanianiu zbawiennych na ludzki organizm pierwiastków. Spokojne, przyciemnione światło i przyjemna muzyka to kolejne atuty komory solnej. Uczestnicy przekonali się, że przebywanie w grocie korzystnie wpływa na samopoczucie, podobnie, jak dzień spędzony nad morzem.

 

Z wiosennym zaangażowaniem seniorzy uczestniczyli w zajęciach ruchowych z rehabilitantem i spotkali się z dietetykiem. Zajęcia z psychologiem oraz treningi pamięci i ćwiczenia logiczne pozwoliły zaktywizować się i wspierać zdolności poznawcze. Warsztaty z ceramiki umożliwiły poszukiwania własnej kreatywności i dodatkowo usprawniały motorykę dłoni. Wyjścia do placówek kulturalnych i zajęcia muzyczne dopełniają ofertę, z której korzystają na co dzień uczestnicy Dziennego Domu „Senior-WIGOR”.

W czerwcu czeka nas konkurs literacki – zapraszamy do udziału wszystkie osoby 60+ z terenu gminy Swarzędz. Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie internetowej i na Facebooku.

 

Anna Szpakowska, Dzienny Dom „Senior-WIGOR”

grota solna

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej