Większość ziół rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, mogą też przetrwać w ubogiej ziemi. Do podłoża gliniastego należy jednak dodać kompost, obornik i torf. Zabieg ten przyspiesza odpływ wody, ponieważ zioła nie lubią wilgoci (choć jest kilka gatunków, np. mięta i chrzan, które wolą rosnąć na wilgotnej glebie i w miejscu cienistym). Sadzenie na wzniesionych grządkach także usprawnia odpływ deszczu.
Ogródek ziołowy nie musi być duży – rośliny można posadzić w donicach. Miniogródek to idealna propozycja dla mieszkańców miast, gdyż zioła znakomicie znoszą obojętną glebę i dobrze rosną na zamkniętych terenach. Osoby, które w ciągu dnia są poza domem, powinny sadzić zioła pachnące wieczorem: dyptan jesionolistny, marzankę wonną, wiesiołek i rezedę pachnącą.
Zioła najlepiej zbierać w południe, gdy nie są mokre od rosy, a promienie słoneczne nie nagrzały jeszcze ich liści. Rośliny powinny być zbierane przed okresem kwitnienia – zawierają wówczas największą ilość olejków eterycznych. Po zerwaniu rośliny oczyszczamy, raczej nie myjemy. Najlepszym sposobem suszenia ziół jest powieszenie ich w wiązkach w ciepłym miejscu. Nie tworzymy jednej wiązki ze zbyt wielu gałązek. Powinny być one raczej luźne, by powietrze mogło swobodnie przepływać między listkami. Zioła wieszamy ściętymi częściami łodyg do góry, w ciemnym przewiewnym miejscu. Kiedy wyschną, odrywamy listki od gałązek i umieszczamy w słoiku.
Oprócz suszenia dobrą metodą przechowywania ziół jest zamrażanie w małych woreczkach lub kostkach lodu. W tym celu świeże zioła należy posiekać, umieścić w pojemniku na lód, zalać wodą i wstawić do zamrażarki.
Wykorzystanie ziół w kuchni
arcydzięgiel – do likierów, keksów, do dekoracji tortów
bazylia – do sałatek i dań śródziemnomorskich
cząber – do potraw z roślin strączkowych
gorczyca – do sosów, do wyrobu musztardy
kolendra – przyprawa do wędlin i marynat
lubczyk (maggi) – do masła ziołowego, wołowiny i baraniny, do zup
majeranek – przyprawa do wędlin i zup
ogórecznik – do sałatek i napojów
pokrzywa – do sałatek
rozmaryn – do dań mięsnych
trybula – do zup, sosów, dań z ryb i kurczaka
MT