Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Wrzesień w ogrodzie - czas na tulipany

dwcho włącz . Opublikowano w Ogród

   Tulipany to rośliny cebulowe z rodziny liliowatych, które wszystkim kojarzą się z wiosną. Choć po „tulipanowym szaleństwie”, jakie miało miejsce w Europie w XVII wieku, fascynacja tymi kwiatami znacznie się zmniejszyła, z całą pewnością od kilku lat tulipany przeżywają renesans. Kwitnące w kwietniu i maju niezwykle intensywnie ożywiają ogród po zimie, zwiastując nadejście tak długo wyczekiwanych ciepłych dni.

   Jednak, aby móc w pełni cieszyć się pięknymi odmianami tulipanów, zachwycać intensywnością i nasyceniem kolorów ich kwiatów, pierwsze kroki w tym kierunku musimy poczynić już jesienią. To właśnie teraz jest odpowiedni czas na znalezienie ciekawych odmian i wybranie najlepszego miejsca dla tulipanów, które po zakwitnięciu odmienią nasz ogród w przyszłym roku. Najlepszym terminem na sadzenie tulipanów jest czas około 15 września. Wybierając cebulki należy zwrócić uwagę, aby były duże, jędrne, nie miały żadnych pęknięć, ani innych uszkodzeń mechanicznych. Ponadto powinny znajdować się w stanie spoczynku, czyli bez wyrośniętych liści i korzeni. Po dokonaniu wyboru, należy przystąpić do sadzenia cebulek. Planując miejsce w ogrodzie, w którym będą rosnąć tulipany pamiętajmy, że są to rośliny, które nie lubią glin i terenów podmokłych. Preferują piaszczystą lub piaszczysto  gliniastą glebę i stanowiska nasłonecznione. Podłoże, w którym zdecydujemy się umieścić cebulki musi być miękkie, żeby podczas ich wciskania nie powstały uszkodzenia. Powinniśmy również zwrócić uwagę, aby gleba była spulchniona i rozdrobniona, nie zaszkodzi nawet wymieszać ją z kompostem. Pamiętajmy, że głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek, dlatego mniejsze należy sadzić płycej na około 8 cm, a większe na 12 cm głębokości. Najlepszy efekt uzyskamy zachowując nie mniejsze niż 10 cm odległości między cebulkami. Tak posadzone tulipany powinny zrekompensować wrześniowy wysiłek pięknymi kwiatami.

KCH

Ogrod tulipany1 Ogrod 09.14.1 Ogrod 09.14.3

 

 

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej