Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Przygotowania do zimy

dwcho włącz . Opublikowano w Ogród

     Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy zmiany w naszym klimacie.  Ciepłe jesienie i niezbyt mroźne zimy stały się dla nas czymś niemal naturalnym. Szybko przystosowaliśmy się do nowej, cieplejszej aury dostrzegając same jej zalety. Jednak euforia wynikająca z możliwości wydłużenia terminu jesiennych nasadzeń nie powinna uśpić naszej czujności,  nie zapominajmy, że zima może do nas zawitać w każdym momencie. Jeśli dodatnie temperatury w październiku i listopadzie nie zmobilizowały nas do podjęcia działań w kierunku przygotowania naszego ogrodu na jej nadejście, nie powinniśmy dłużej zwlekać z tymi działaniami.

    Zaniechać osłaniania gatunków wrażliwych na mróz mogą mieszkańcy strefy nad Bałtykiem. W pozostałych rejonach naszego kraju nie należy rezygnować z różnych metod ochrony roślin ogrodowych i balkonowych przed niskimi temperaturami. Aby po zimie móc znowu cieszyć się pięknym ogrodem warto zawczasu zastosować profilaktyczną ochronę. Byliny wrażliwe na mróz, wrzosy i wrzośce dobrze jest okryć iglastymi gałązkami, natomiast takie gatunki, jak róże i powojniki lepiej kopczykować korą. Za dobry materiał izolacyjny dla krzewów i małych drzew (np. klon palmowy), chroniący przed szkodliwym działaniem niskich temperatur, może posłużyć agrowłóknina lub juta. Ochrona delikatnych roślin iglastych może ograniczyć się jedynie do owinięcia ich sznurkiem, co zmniejszy prawdopodobieństwo wyłamania pędów pod ciężarem śniegu. Nie można także zapomnieć o dużych drzewach, których stan zdrowotny może ulec pogorszeniu, jeśli nie będziemy strząsać z ich gałęzi nadmiaru śniegu. Jednak nie tylko gatunki rosnące w naszym ogrodzie, ale także rośliny w pojemnikach ozdabiające tarasy i balkony zasługują na szczególną uwagę w okresie jesiennym. Te, które znajdują się w małych doniczkach można zakopać w ziemi w ogrodzie, a ich część nadziemną przykryć warstwą suchych liści, iglastych gałązek lub kory. Natomiast pojemniki z roślinami o dużych rozmiarach, których przeniesienie z tarasu, czy balkonu w bardziej osłonięte i zaciszne miejsce, jest niemożliwe najlepiej owinąć folią bąbelkową, matą słomianą lub jutą.

    Żaden ogrodnik przygotowujący swoje rośliny do mroźnych miesięcy nie powinien zapomnieć o ochronie wszystkich gatunków pierwszej zimy po posadzeniu. Pędy dobrze jest owinąć agrowłókniną obwiązując sznurkiem, a bryłę korzeniową ściółkować grubą warstwą suchych liści i kory.

KCH

Przygotowania do 1 Przygotowania do 2 Przygotowania do 4 Przygotowania do 3

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej