Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Tajniki barw

dwcho włącz . Opublikowano w Ogród

   Nie od dziś wiadomo, że kolory oddziałują na człowieka. Wywierają znaczny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój wprawiając w stan pobudzenia lub uspokajając. To często od nich zależy, czy w danej chwili jesteśmy zaktywowani do działania, czy raczej melancholijnie usposobieni. Wielu z nas świadomie dobiera wokół siebie przedmioty w określonych kolorach. Otaczamy się odcieniami, w których czujemy się dobrze i które po części odzwierciedlają naszą naturę. Równie duże znaczenie jak kolorystyka wnętrza domu, mają barwy, z jakimi obcujemy w ogrodzie. Kolory kwitnących krzewów, bylin oraz roślin jednorocznych czy dwuletnich nie pozostają obojętne dla naszej psychiki.

   Dlatego też projektując ogród warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca sprzyjającego wypoczynkowi winniśmy wprowadzić pastelowe kolory. Najbardziej relaksującym odcieniem jest zielony, którego działanie można wzmocnić zachowując nasz zielony zakątek w jednej tonacji. Polecane są tu barwy białe i niebieskie. Zarówno białe dzwonki, goździki czy ubiorki, jak i niebieskie niezapominajki, cebulice, czy kosaćce sprawią, że będziemy tu wspaniale odpoczywać odczuwając ład i harmonię. Jeśli ktoś chciałby stworzyć oazę spokoju może wzbogacić swój ogród w kwiaty o ciepłych barwach (np. jaskry, liliowce, rudbekie, tulipany czy żonkile). Takie kolory jak żółty, pomarańczowy czy czerwony, ożywią nasz zakątek, wpływając pobudzająco i aktywizująco.

   Warto jednak pamiętać, że ciepłe kolory optycznie przybliżają, jeśli więc zależy nam na "oddaleniu" jakiegoś fragmentu ogrodu, lepiej posłużyć się roślinami o zimnych odcieniach, czyli fioletach i błękitach, jak lawenda, zimowit, szafirek, krokus, hortensja, czy goryczka. Natomiast kontrastowe zestawienie kolorów doskonale rozjaśnia miejsca w ogrodzie. Nasz wzrok najmocniej przyciągają barwy dopełniające się, a więc żółta z fioletową, czerwona z zieloną i pomarańczowa z niebieską.

   Ogród to miejsce, w którym każdy powinien czuć się dobrze, dlatego nie bójmy się zabawy kolorami, bo to właśnie ona może zmienić nasz zielony zakątek nie do poznania, a nam poprawiać nastrój i pozwalać wypoczywać.

KCH

tajniki1 tajniki4 tajniki5

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej