Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Ogrodowa tęcza

dwcho włącz . Opublikowano w Ogród

   Kosaćce - lepiej znane wszystkim jako irysy. To rośliny zachwycające swoją paletą barw, pojawiającą się w ogrodach już w końcu maja. Te okazałe kwiaty nazwę swą otrzymały od greckiej bogini tęczy Iris, która potrafiła rozpiąć siedmiobarwny łuk łączący niebo z ziemią. Obecnie kosaćce dostępne są w ogromnej liczbie odcieni, gatunków oraz odmian. Hodowcy co roku konkurują ze sobą w tworzeniu nowych zestawień barw, w wyniku czego paleta kosaćców stale się powiększa. Irysy to rośliny cebulowe i kłączowe, lecz w naszym klimacie uprawiane się głównie te drugie, a wśród nich zdecydowanie najczęściej sadzone są kosaćce bródkowe. Lubią one suche części ogrodu i dobrze rosną na słonecznych stanowiskach. Korzystnie prezentują się na rabatach w zestawieniu z takimi roślinami jak liliowce, ostróżki, czy piwonie, a odmiany kwitnące na niebiesko doskonale wyglądają w towarzystwie roślin o szarych liściach, jak na przykład szałwia i czyściec.

   Jednak słoneczne rabaty to nie jedyne miejsca, które warto ozdobić irysami. Bardzo efektowne wykończenie oczka wodnego w ogrodzie można uzyskać sadząc w jego pobliżu kosaćce syberyjskie. Gatunek ten, który wymaga stanowisk wilgotnych o glebach przepuszczalnych, niezwykle ożywi wodny fragment ogrodu zwłaszcza w zestawieniu z trzykrotkami lub liliowcami. Warto podkreślić, że irysy to rośliny, które upiększają ogród nie tylko okazałymi kwiatami, lecz również dekoracyjnymi liśćmi, których kępy mogą zarówno stanowić ładne wykończenie rabaty, jaki i ciekawie prezentować się na tle muru. Osoby decydujące się na wzbogacenie swojego ogrodu o ten gatunek, na pewno nie będą narzekać na pielęgnację irysów, gdyż ogranicza się ona do usuwania przekwitniętych kwiatów i łodyg oraz liści po ich zwiędnięciu zimą lub na wiosnę. Ponadto, jedynie co trzy lata rozrośnięte karpy kosaćców należy rozdzielić, aby kwiaty nie straciły na swej okazałości.

KCH

Irysy1 Irysy2 Irysy3

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej