Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Willa Wśród Róż

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

      Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. 5 lipca br. grupa seniorów odwiedziła dom, w którym w latach 1920 – 1939 żył, mieszkał i tworzył wybitny kompozytor polski – Feliks Nowowiejski. Tutaj też wrócił z rodziną po wojennej tułaczce, by kontynuować swoje dzieło aż do śmierci w roku 1946. Obecnie, zrekonstruowana willa po zniszczeniach okupacyjnych, została przekształcona w salon muzyczny i muzeum.

      Kiedy weszłyśmy do wnętrza budynku, poczułyśmy jakby zatrzymał się czas. Dzięki starannej aranżacji pomieszczeń zachowano tu klimat prywatnego domu, z dawnym stylem jego świetności. Przewodniczką po historii życia artysty, okazała się być jego wnuczka, pani Bogna Nowowiejska – Bielawska. To ona zaprosiła nas do dużego, gościnnego stołu z dostojnymi krzesłami po to, byśmy obejrzały na monitorze krótki film o kolejach losu tego miejsca. Następnie po wspólnym odśpiewaniu „Roty” przy akompaniamencie Pani Bogny na fortepianie, rozpoczęłyśmy zwiedzanie. Muzeum obejmuje cztery pomieszczenia: kancelarię, salon, pokój „Pod Matką Boską” i pokój „Anielski”. Na podstawie eksponatów tj. dokumentów, dyplomów, nagród, rękopisów nut, dzienników i przedmiotów codziennego użytku poznałyśmy kalendarium dnia twórcy, jego zwykłe czynności i przyzwyczajenia, a także etapy jego kariery jako: kompozytora, pedagoga, wirtuoza organów i dyrygenta. To była piękna lekcja, ubarwiona muzyką fortepianową utworów mistrza grana przez panią Bognę.

     Na pamiątkę, tych wydarzeń zrobiłyśmy sobie wspólne zdjęcie na tle portretu Feliksa Nowowiejskiego w stroju szambelana papieskiego, którą to godność otrzymał od papieża Piusa XI.

     Bardzo dziękujemy pani Dominice Bazaniak za zorganizowanie tak interesującej wycieczki. Dziękujemy także pani Bognie Nowowiejskiej – Bielawskiej za stworzenie inspirującej atmosfery zwiedzania.

Liliana Szczepańska -  KMD

willa 1 willa 2 willa 3 willa 4 willa 5

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej