Pałac Lipskich w Lewkowie
Lewków już na początku XV wieku był własnością rycerskiego rodu Doliwów, którzy w późniejszym okresie przyjęli nazwisko Lewkowskich herbu Doliwa. Majątek pozostawał w ich rękach do XVI wieku. W XVIII wieku właścicielami są Lipscy herbu Grabie i pozostają nimi aż do wybuchu II wojny światowej.
Wojciech Lipski, łowczy kaliski, generał adiutant królewski i kawaler orderu św. Stanisława, zbudował tu w latach 1788-1791 okazałą klasycystyczną rezydencję (być może wg projektów Jana Christiana Kamsetzera), w której zamieszkał wraz z żoną, Salomeą z Objezierskich.
Jest to obiekt o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Na frontonie tablica podtrzymywana przez gryfy z napisem: Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności. Obiekt jest nakryty prostym, czterospadowym dachem. We wnętrzu częściowo zachowana jest dekoracja sztukatorska i malarska. Malarstwo iluzjonistyczne przypisywane Antoniemu Smuglewiczowi, nawiązuje do najważniejszych kultur świata: egipskiej, chińskiej, greckiej i rzymskiej, są także freski o motywach groteskowych. W salonie krajobrazowym również dekoracje oparte na motywach krajobrazu polskiego. Szczególnie bogata jest dekoracja w buduarze pani, saloniku złotym tzw. egipskim i westybulu. Wyposażenie wnętrza niestety nie zachowane. Całość ogrodzona murem i poprzedzona przeddziedzińcem typu avant-cour. Wokół pałacu krajobrazowy park w stylu angielskim, założony w końcu XVIII wieku z urozmaiconym drzewostanem, stawem i wyspą. Pomimo tego, iż nie zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza warto jest odwiedzić tą rezydencję, uważaną zresztą za jedną z piękniejszych w Wielkopolsce. W muzeum zgromadzono m. in. meble z epoki, portrety sarmackie oraz kolekcję obrazów o treściach patriotycznych.
Lewków leży 7 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.
MT