Bralin – kościół na Pólku
Świątynia usytuowana wśród pól, 2 km na południowy wschód od centrum Bralina, ściśle związana jest z pielgrzymką św. Jadwigi Śląskiej do Krakowa w 1229 r. Do dziś – mimo upływu kilku wieków – Pólko zachowało swój niepowtarzalny charakter kościoła pielgrzymkowego i odpustowego.
Drewniany kościół zbudowano na planie równoramiennego krzyża, ale jego ramiona mają formę trapezu. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Równie nietypowo, bo pośrodku kościoła umieszczono ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, stojącej na półksiężycu wspartym na smoku. Dla licznie przybywających tu pielgrzymów wybudowano krużganki otaczające kościół z trzech stron. Wielkość wnętrza tego drewnianego kościoła prezentuje się imponująco – ma bowiem 592 m2 i podobno może pomieścić 2 tys. ludzi. Jego wnętrze jest jednoprzestrzenne, z częścią centralną wyższą.
Ściany wewnętrzne świątyni pokrywa temperowa polichromia architektoniczna wzorowana na miedziorytach z mszału weneckiego z 1638 r. Dachy kościoła kryte są gontami. Od wschodu oraz częściowo od północy i południa kościół otaczają podcienia. Ludowa tradycja nazywa je również sobotami, gdyż w dawnych czasach licznie przybywający pątnicy często przychodzili do świątyni już w przededniu uroczystości kościelnych, tym dniem była najczęściej sobota. Tu zgromadzeni znajdowali schronienie przed wiatrem, deszczem czy chłodem. Na skrzyżowaniu naw ustawiony jest centralnie ołtarz główny. Powstał prawdopodobnie w XVII lub na początku XVIII w. Jest to ołtarz drewniany, polichromowany, dwustronny. Ołtarz otacza balustrada założona na planie prostokąta. W jej narożach na cokołach ustawiono uskrzydlone postacie aniołów.
25 lutego 1993 r. kościół na Pólku otrzymał medal przyznany przez organizację Europa Nostra. Medal przyznano za wspaniałą restaurację XVIII - wiecznego drewnianego kościoła będącego wybitnym przykładem niegdyś powszechnej, a obecnie zanikającej architektury kraju. Taki werdykt wydał sąd konkursowy złożony ze światowych ekspertów, znawców z dziedziny konserwacji, architektury i historii sztuki.
MT