Przygotowywanie ozdób świątecznych w Centrum Międzypokoleniowym
Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Odwiedzamy naszych strażaków.

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

29-tego września Uczestnicy Dziennego Domu Pomocy odwiedzili kolejne niezwykle istotne miejsce na mapie Swarzędza, mianowicie Ochotniczą Straż Pożarną. Niegdyś na ul. Bramkowej, a od 2015 na ul. Dworcowej 24 w kompleksie Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego przylegającego do zabytkowego dworca swoje pomieszczenia mają strażacy ochotnicy. W jednym budynku swoje siedziby posiadają również Straż Miejska i Pogotowie Ratunkowe, stanowiąc namacalny dowód zintegrowanego systemu ratownictwa.

 

Przeszłość:

Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu rozpoczęły się z dniem 1 lipca 1907 roku, ówczesny skład osobowy remizy liczył 46 ochotników z których tylko 2 było Polakami. Po odzyskaniu przez naród niepodległości, w straży obsadzeni zostali wyłącznie nasi rodacy. W czasie II wojny światowej, działania odważnych Wielkopolan ograniczyły się do czyszczenia sprzętu po akcjach, w których mogli brać udział tylko Niemcy. Kolejną przeszkodą ponownego funkcjonowania był fakt że pozostawiony sprzęt w remizie został zdewastowany przez Sowietów. Nie zatrzymało to jednak pragnienia dalszej działalności ochotników pod Polską banderą w wyzwolonym kraju. Przez następne dziesięciolecia OSP funkcjonowała dostosowując się do nowych realiów. Utworzono żeńską i młodzieżową sekcję pożarniczą. W remizie próby miała Orkiestra Dęta, a przez ok. 20 lat pomieszczenia dzielone były z Państwową Strażą Pożarną, by w 1995 stać się w pełni samodzielną organizacją.

 

Teraz:

Na 100 lecie jednostka otrzymuje nowy samochód gaśniczy GBA MAN. Ochotnicy ciągle się szkolą na profesjonalnych kursach, są w stanie zmierzyć się z każdym zagrożeniem dla społeczeństwa. Umiejętności „zapaleńców” wykorzystywane są również na wodzie, dzięki będącej w swoim „materialnym CV” łodzi hybrydowej X-pro. Na dowód najwyższej klasy możliwości naszych firefighters niech świadczy fakt że rodzima OSP to jedna z najczęściej alarmowanych jednostek w kraju.

 

Prelekcja ochotników pochłonęła seniorów do reszty. Uczestnicy z zaciekawieniem oglądali prezentowany sprzęt ratowniczy, wsłuchując się w opowieści o rozmaitych akcjach ratunkowych. Seniorzy mieli również możliwość obejrzenia nowoczesnego komputerowego centrum powiadamiania i poznali schemat obiegu dyspozycji wydawanych do akcji ratunkowych. Jedna z pań powiedziała cytuję : „jesteśmy dumni że mamy w naszym mieście taką straż ogniową”. Pamiątkowe zdjęcia na tle nowoczesnego sprzętu przysporzyły dużo radości zwiedzającym. Na uwagę zasługuje fakt, iż z powrotem weseli „turyści” wrócili o własnych siłach korzystając z warunków pogodowych.

 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” to hasło przewodnie OSP w Swarzędzu, jak i innych tego typu placówek w Polsce. Altruistyczne motto doskonale oddaje poświęcenie się służbie, zero jedynkową postawę w stosunku do ratowania ludzkiego życia. Działania ochotników na terenie kraju stanowią ogromne wsparcie dla zawodowych Straży Pożarnych i polskiego społeczeństwa, to „Oni” pierwsi często docierają na miejsce zdarzenia. Postawa strażaków jest kwintesencją umiłowania życia jako takiego, nadając mu głęboką wartość.

 

Dzienny Dom Pomocy

Rafał Wójtowicz

 

20210929 094431 20210929 095117 20210929 103018 20210929 104433

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej