Rosomak i skunksy
Chociaz rosomak i skunksy to ssaki należące do tej samej rodziny łasicowatych, to jednak nie są one ze sobą blisko spokrewnione. Skunksy są znane z tego, że w zagrożeniu wydzielają substancję o odrażającym zapachu, a rosomak słynie ze swojej siły.
Na świecie występuje 13 gatunków skunksów, a rosomak jest jedynym przedstawicielem w swojej grupie. Obszar występowania skunksów jest ograniczony do terenów obu Ameryk, natomiast rosomak zasiedla północne rejony Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Rosomak jest największym przedstawicielem rodziny łasicowatych. Wygladem przypomina małego niedźwiedzia. Skunksy są o wiele mniejsze, wyróżniają się czarno-białym futrem, którego rysunek jest charakterystyczny dla danego gatunku.
Rosomaki posiadają kryjówki w jaskiniach, pomiędzy skałami lub zwalonymi drzewami. Ssaki te prowadzą zwykle nocny tryb życia. W poszukiwaniu zdobyczy pokonują duże odległości – czasami nawet do 45 km w ciagu dnia. Rosomak to wielki żarłok. Drapieżnik ten, dzięki temu że w trakcie jednego posiłku potrafi zjeść bardzo dużo mięsa, może przetrwać długie okresy bez pożywienia. Pomimo dużego ciężaru ciała mogą biec galopem nawet przez 10 kilometrów.
Skunksy są bardziej towarzyskie niż rosomaki i często posiadają wspólne terytoria, a nawet te same kryjówki. Większość skunksów to ssaki o nocnym trybie życia. Skunksy i rosomak to zwierzęta mięsożerne.
Wszystkie gatunki z rodziny łasicowatych posiadają gruczoły odbytowe, których wydzielina najczęściej służy do zaznaczania terytorium. Gruczoły te są najlepiej rozwinięte u skunksów, które potrafią w stanie zagrożenia spryskiwać ich wydzieliną atakujących je napastników. Skunks zwyczajny produkuje tak dużo tej substancji obronnej, że może opryskać nią wroga nawet kilka razy. Jednak już jedna taka porcja wystarczy, aby wywołać intensywny ból lub, jeśli dostanie się do oczu, chwilową utratę wzroku. Skunks potrafi strzelać tą śmierdzącą substancją na dwa, trzy metry.
Źródło: Świat Wiedzy
MT