Sałata zielona - to samo zdrowie
Sałaty: roszponka, rukola, masłowa, lodowa, rzymska – każda jest ważnym składnikiem diety. Posiada walory smakowe i zdrowotne. Jest smaczna, wartościowa dla organizmu i do tego tania.
Liście sałaty
Sałatę warto jeść z wielu powodów. Jest źródłem witamin i soli mineralnych: witaminy D, C, E, A i z grupy B oraz potasu, magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, manganu i kwasu foliowego. Dzięki temu przyczynia się do uzupełniania zapotrzebowania organizmu na witaminy i sole mineralne. Zawiera także antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i opóźniają starzenie się skóry. Wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego i przemianę materii, jak również poprawia trawienie, ponieważ jest źródłem błonnika oraz odkwasza organizm. Wzmacnia układ odpornościowy, krążenia i nerwowy. Z racji tego, że jest bogata w kwas foliowy jest zalecana jest przyszłym mamom. Jest lekka i niskokaloryczna, może więc być składnikiem diety odchudzającej. 100 g sałaty to 12 kcal. Obecność witaminy A wpływa na poprawę procesu widzenia i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Poprawia także kondycję i wygląd naszej skóry.
Sałata na talerzu
O jej wartościach zdrowotnych decyduje odpowiednie przechowywanie w lodówce i właściwe przygotowanie do podania na talerzu. W żadnym wypadku nie należy przechowywać jej w zamkniętej foliowej torbie, ponieważ to powoduje zamianę azotanów w szkodliwe azotyny. Każdy liść należy umyć osobno, starannie i krótko pod bieżącą chłodną wodą, unikając długiego moczenia, następnie porwać je na małe kawałki rękami (nie używając noża), dodać zioła i inne dodatki, np. ogórek, pomidor, cebula, jajka na twardo, oliwa z oliwek lub soku z cytryny (zob. przepisy w Kulinariach).
Pamiętajmy: sałata - to zielona bomba witaminowa !
Danuta-Wereszczyńska-Choryńska