Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Dlaczego włosy siwieją? Jak rosną?

MT00 włącz . Opublikowano w Zdrowie i Uroda

   Pierwsze siwe włosy pojawiają się około trzydziestki. W wieku 50 lat połowa ludzi traci kolor swoich włosów. Niektórzy uważają ten proces za wręcz atrakcyjny, inni panicznie boją się takich oznak starzenia. Badacze wyjaśniają, dlaczego nasza czupryna traci barwę.

Dlaczego mamy taki, a nie inny kolor włosów
Kolor włosów jest zależny od komórek zwanych melanocytami, które migrują do cebulek włosów w okresie życia płodowego. Melanocyty wytwarzają barwnik, który jest włączany do rosnących włókien włosów i wywołuje określoną gamę naturalnych odcieni.
Na daną barwę włosów ma wpływ obecność i stosunek dwóch form melaniny: eumelanina (brązowe i czarne barwniki) oraz feomelanina (czerwone i żółte barwniki). Podczas gdy różnice w stosunku tych pigmentów mogą wytwarzać znaczną ilość kolorów i odcieni, rodzeństwo często posiada bardzo podobną barwę czupryn.
Kolor włosów jest inny w zależności od miejsca ich występowania na ciele. Brwi są zwykle ciemniejsze ze względu na wyższy poziom eumelaniny, Włosy na głowie są zazwyczaj jaśniejsze niż łonowe, które nierzadko mogą mieć rudawe zabarwienie w związku z obecnością większej liczby barwników feomelaniny. Czerwony odcień jest również powszechny we włosach brody i pod pachami, także u osób o ciemnobrązowych czuprynach.
Ponadto hormon stymulujący melanocyty może przyciemniać jasne włosy, podobnie jak wysokie poziom estrogenów i progesteronu, które są intensywniej produkowane w ciąży. Co więcej, pewne leki, np. te, zapobiegające malarii, mogą rozjaśnić włosy, a niektóre medykamenty na padaczkę mogę je przyciemnić.

Wzrost włosów
Wzrost włosów ma charakter cykliczny. W fazie anagenu wzrastają w sposób ciągły z szybkością ok. 1 cm na miesiąc. Anagen może trwać od trzech do sześciu lat w przypadku włosów na głowie. Następnie mieszek zostanie „wyłączony" i wzrost zatrzymuje się na kilka tygodni (katagen). W kolejnym etapie (telogen) włos zostaje wypchnięty i mieszek pozostaje pusty aż do fazy kolejnego anagenu.

Kolor
Jeśli chodzi o proces siwienia, wydaje się, że na jego przebieg mają wpływ czynniki genetyczne. Z badań wynika bowiem, że identyczne bliźnięta w podobnym wieku dostrzegają u siebie srebrne nitki i siwieją w podobnym tempie. Niemniej jednak, nie zidentyfikowano jeszcze genów kontrolujących ten proces.
Dotychczasowe teorie dotyczące szybkości siwienia nie znalazły potwierdzenia w analizach naukowych. Zatem, prawdopodobnie nie jest ono związane z poziomem stresu, dietą, lub stylem życia. Prawdą jest natomiast, że niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak bielactwo i łysienie plackowate, mogą uszkadzać komórki pigmentowe i sprzyjać siwieniu. Jednakże takie problemy zdrowotne są rzadkie i mogą wyjaśnić jedynie niewielki ułamek procesu siwienia.

MT   Źródło: Senior.pl 

siwe-włosy-1 siwe-włosy-3 siwe-włosy-2

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej