Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Spotkanie edukacyjne - profilaktyka zaparć

dwcho włącz . Opublikowano w Zdrowie i Uroda

   25 stycznia br. w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne dla seniorów z Klubów Młodych Duchem oraz z Domu Dziennego "Senior -Wigor". Spotkanie poświęcone było profilaktyce zaparć, a temat ten zaprezentowała Natalia Furmankiewicz, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

   Wprowadzając do tematu prelegentka wskazała fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie seniorów. Zwróciła uwagę na wzrastającą zawartość tkanki tłuszczowej, a  równocześnie zmiejszająca się zawartość  tkanki mięśniowej i składników mineralnych w organizmie, co prowadzi do demineralizacji układu kostnego.

   Po części wstępnej wykładowczyni przeszła do zaprezentowania głównego problemu- profilaktyki zaparć. Mówiła o pracy jelit, rodzajach zaparć, różnnorodnej diecie i aktywności fizycznej. Są zaparcia na tle organicznym (przyczyną są nieprawidłowości w budowie jelita grubego, guzy, nowotwory) oraz czynnościowe (tu spastyczne - kurczowe i atoniczne - rozleniwienie jelit). Podkreśliła, że w przypadku zaparć na tle organicznym, jeśli nie pomoże dieta oraz aktywność fizyczna konieczna jest pomoc lekarza.

   Pani dietetyk więcej czasu poświęciła zaparciom czynnościowym, wskazując wiele przyczyn ich powstania, jak np. niewłaściwa dieta, mało błonnika i wody, brak aktywności fizycznej, różne choroby. Wskazała na znaczenie błonnika dla właściwego funkcjonowania jelit. Wiemy, że ważny jest błonnik, jadanie ciemnego pieczywa, warzyw, owoców, ale jest to bardzo ogólna wiedza. Istotne jest rozpoznanie typu zaparć i wskazanie właściwej diety. Musimy więc wiedzieć, czy stosować błonnik rozpuszczalny, czy nierozpuszczalny, pieczywo białe czy pełnoziarniste, owoce ze skórką, czy tylko miąższ, kasze grubo- czy drobnoziarniste itd.

    Na zakończenie spotkania dowiedzieliśmy się, że siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Prelegentka zwróciła uwagę na aktywność mieszaną: a więc nie tylko ćwiczenia tzw. wytrzymałościowe (spacery), ale również siłowe (aerobik wodny, rajdy rowerowe) oraz rozciągające.

     Wykład był bardzo ciekaw, jasny, zwięzły, wzbogacony prezentacją, odniesieniami do naszej rzeczywistości, poparty konkretnymi przykładami - podobał się wszystkim.

   Tak więc zgodnie z zaleceniami Pani Natalii pamiętając o diecie, ruszamy na spacer z kijkami, a potem uczymy się salsy i idziemy na bal, pod hasłem Lata 70- 80- 90-te.

DW

spotk.ed 1 spotk.ed 2 spotk.ed 3

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej