Zawał - objawy i pomoc
Przyczyną zawału serca jest zwężenie lub zamknięcie jednej z tętnic wieńcowych, przez blaszkę miażdżycową albo powstający skrzep, który utrudnia przepływ krwi do mięśnia sercowego, martwica niedotlenionego fragmentu serca. Serce najbardziej narażone jest na zawał w godzinach wczesno rannych i przedpołudniowych. Do zawału przyczynia się też wrodzona wada zastawek i naczyń wieńcowych, skurcze tętnicy wieńcowej.
Najczęstsze objawy zawału:
- silny, utrudniający oddychanie ból w centralnej części klatki piersiowej, jest on określany jako gniotący, piekący, dławiący, rozpierający
- dyskomfort w klatce piersiowej trwający dłużej niż 20 – 30 minut
- ból promieniujący z klatki piersiowej do barku, żuchwy, rąk, czasami między łopatkami
- drętwienie kończyn dolnych
- bladość skóry, sinienie ust i paznokci
- silne pocenie się
- wzrost i spadek ciśnienia tętniczego
- zawroty głowy, nudności, wymioty i duszności
Gdy zauważymy u siebie takie objawy lub u kogoś innego należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (telefon 112 lub 999).
Jak pomóc sobie i innym
Chorego należy ułożyć w pozycji półleżącej, podłożyć coś pod plecy, poluzować ubranie, okryć kocem. Nie należy podawać nic do picia i jedzenia. Jeżeli pacjent nie jest uczulony na aspirynę, możemy ją podać jeśli mamy przy sobie. Chorzy się boją, są niespokojni, trzeba być przy nich i ich uspokoić. Jeśli chory straci przytomność, należy go położyć w pozycji bezpiecznej, bocznej i kontrolować jego funkcje życiowe. Jeśli ustanie praca serca i oddech, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i czekać na przyjazd pogotowia ratunkowego.
Poradnik - Jak żyć z chorobami układu sercowo- naczyniowego - M. Grosman
JCH