Wu wei
Wu wei oznacza „niedziałanie”, czyli zaufanie temu, co się wydarza. Niech wszystko płynie zgodnie z harmonią wszechświata. Czasem potrzebujemy takiego właśnie podejścia, pełnego spokojnego pogodzenia się z tym, co się dzieje.
Jest takie powiedzenie zmieniaj to, co możesz zmienić, zaakceptuj to, czego zmienić nie możesz.... Generalnie wiemy, co mamy w zasięgu swoich możliwości. Człowiek, który ma dynamiczną naturę robi wiele rzeczy, traci mnóstwo czasu. A sztuka polega na tym, by nie robić tego, co zbędne.
Gdyby poukładać główne zasady Wu-Wei w punkty, wyglądałoby to mniej więcej tak:
1. Akceptujmy to, co się pojawia, cokolwiek to będzie
Jeśli sytuacje nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami, zapewne są dla nas ważnym drogowskazem. Każde trudne doświadczenie jest dla nas lekcją. Bez wątpienia jest zgodne z harmonią Wszechświata, po co zatem się buntować? Jeśli stawimy mu opór, może pojawić się ból – fizyczny lub emocjonalny. Spokojna akceptacja pozwala energii swobodnie płynąć.
2. Decyzje podejmujmy w oparciu o intuicję
Taki sposób zazwyczaj przynosi najlepsze efekty. Intuicja to pierwsza myśl, która się pojawia w zetknięciu z osobą lub sytuacją. Jest głosem płynącym z naszego Wyższego Ja. Potrafi wyczuć to wszystko, czego nie jesteśmy w stanie ogarnąć logiką.
3. Bądźmy tu i teraz
Nie ma przeszłości, nie ma przyszłości. Czas nie jest liniowy, jest punktem, w którym jesteśmy. Jest chwilą obecną. Przeszłość to tylko wspomnienia, to historia. Przyszłość jeszcze się nie wydarzyła, jest w ruchu, więc wszystko, co mamy – to chwila obecna.
4. Nie zamartwiajmy się
Odpuśćmy wszystkie troski i nie dokładajmy sobie smutków. Zwróćmy uwagę, jak często zamartwiamy się drobiazgami, które w ogóle nie mają znaczenia. Życie jest zbyt piękne, by tracić cenne chwile na niepotrzebne troski.
5. Nie przejmujmy się tym, na co nie mamy wpływu
Być może czasem trudno jest pogodzić się z czymś, co wydarza się nie po naszej myśli. Ale widać tak właśnie musi być, bo nie ma przypadków. Czasem jakieś marzenie nie daje się spełnić od razu. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać trochę. Czekając cieszmy się chwilą, bo każdy moment może przynieść niespodziankę i okazać się większym cudem niż to, na co tak czekamy.
6. Nie przekonujmy innych do swoich poglądów,
ponieważ to powoduje utratę energii, nawet jeśli nie spowoduje żadnego konfliktu. Każdy ma prawo do własnego zdania, jakiekolwiek by ono nie było. Dlatego akceptujmy odmienny punkt widzenia. Inny człowiek ma swój świat i swoje postrzeganie wszystkiego, co go otacza. My także mamy własne zdanie, które komuś może się nie podobać. Szanujmy również swoje prawo do własnych poglądów.
7. Pracujmy z pasją i radością
Praca zajmuje nam co najmniej ½ życia, powinna zatem być źródłem samospełnienia i realizacji wymarzonych celów. Praca pełna radości i dobrych emocji, to praca życia. Powoduje, że u ramion wyrastają nam skrzydła. Takie uczucie oznacza, że robimy dokładnie to, po co przyszliśmy na Ziemię. Oznacza bycie w harmonii ze sobą.
8. Akceptujmy swoje uczucia
Wyparte lub tłumione uczucia obracają się przeciwko nam, kumulując się w ciele fizycznym i wyrastając w postaci choroby. Wszystkie uczucia są dobre i potrzebne. Bycie wrażliwym nie oznacza słabości, lecz dojrzałość emocjonalną. Dobre dają nam siłę i poczucie wartości, są paliwem dla twórczości. Negatywne stają się drogowskazem do zmiany na lepsze.
9. Porzućmy pogoń za bogactwem, władzą czy sukcesem
Nie traćmy z oczu tego cudu, jakim jest samo nasze istnienie, aby dążyć do czegoś, co inni nazwali wielkim osiągnięciem. Nie żyjemy, by zadowalać innych – żyjemy dla siebie. Nie pożądajmy władzy ani pieniędzy, jeśli mamy wszystko, czego potrzebujemy. Szczęście jest tu i teraz, w naszych dłoniach. Może w wygodnym fotelu ze szklanką ulubionego napoju? Może w beztroskiej zabawie z dzieckiem lub na spacerze z psem.
10. Kochając kogoś, dajmy mu wolność
Nie zawłaszczajmy innego człowieka i nie czyńmy z niego naszego przedmiotu. Nie bądźmy zaborczy. Miłość daje prawo do swobody i dba o szczęście innej osoby. Kochając, niczego nie oczekujmy w zamian – po prostu kochajmy. To najpiękniejsze, czego możemy doświadczyć.
11. Nie uzależniajmy się
Każde uzależnienie rodzi ból i tęsknotę. Nie tylko nałogi są cierpieniem, ale także uzależnienie od słodyczy, seksu, zakupów, a nawet od drugiego człowieka. To wszystko są więzy, które nas ograniczają i nie pozwalają swobodnie oddychać. Powodują lęk. Prawdziwa wolność jest przedsionkiem szczęścia, ale wymaga od nas zerwania więzów.
Bogusława M. Andrzejewska