Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Jemioła

jolanta.ch włącz . Opublikowano w Zdrowie i Uroda

   Jemioła, to zielony kulisty krzew, który rośnie na drzewach. Tradycyjnie kojarzy się z wieszaną pod sufitem ozdobą świąteczną pod którą trzeba się pocałować ( ludzie zakochani, szczęśliwi, domownicy). Jemioła od najdawniejszych czasów, była uważana za wyjątkową roślinę, oddawano jej boską cześć oraz składano ofiary.
Jemiołę, jej właściwości lecznicze i występowanie jako pierwszy opisał Teofrast, uczeń Arystotelesa. W Europie przez długi czas uważano ją za najskuteczniejszy lek przeciw epilepsji, zwłaszcza jemiołę rosnącą na drzewach.
W Japonii przyrządzano z niej lek przeciw niepłodności kobiet.

Właściwości lecznicze jemioły:

  • działa moczopędnie i uspokajająco
  • zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi
  • znajdujące się w niej ziele lektyny i wiskotoksyny wykazują działania cytoksyczne (niszczą komórki nowotworowe) pobudzają układ odpornościowy.

Jemioła ma też działanie lecznicze, stosuje się ją w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy, a także przy dolegliwościach związanych z menopauzą.
Preparaty z jemioły stosowane są głównie w leczeniu nadciśnienia, w zaburzeniach rytmu serca oraz miażdżycy a także zaburzeniach miesiączkowych.

W Polsce występują 3 gatunki jemioły, z których najpopularniejsza jest zwyczajna, rosnąca głównie na drzewach liściastych. Szczególnie cenione są rośliny zbierane z dębów i jabłoni, które zawierają więcej lektyn. Zbiory odbywają się od grudnia do marca, surowcem są liście oraz cienkie łodygi bez owoców ( białych lepkich kulek), które oddziela się zaraz po zerwaniu rośliny. Suszymy w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni, wtedy roślina zachowuje cenne substancje. Prawidłowo wysuszone liście powinny mieć kolor zielony lub żółtozielony. Przechowujemy w papierowych torebkach, w przewiewnym miejscu.

Oto dwa przepisy, może wam się przydadzą.

Macerat z jemioły:

Łyżkę rozdrobnionego ziela, zalać szklanką przegotowanej letniej wody i odstawić na 30- 60 minut. Następnie przecedzić i odcisnąć ziele.
Pić 2- 3 razy dziennie po 1/3 szklanki. Pomaga obniżyć i wyregulować ciśnienie krwi, łagodzi nadpobudliwość i rozdrażnienia w okresie menopauzy.

Odwar z jemioły:

Garść ziela zalać 2 szklankami wody i powoli podgrzewać, nie dopuszczając do zagotowania. Przykryć i podgrzewać jeszcze 5 minut, utrzymując
w stanie prawie wrzenia. Następnie przecedzić, stosować do nasiadówek jako wspomaganie w leczeniu upławów i stanów zapalnych narządów płciowych

Źródło: Poradnik Zdrowia.pl ; autor KB

JCH

jemiola2 jemiola3

 

 

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej