Nadciśnienie tętnicze
Połowa mieszkańców Europy ma wysokie ciśnienie tętnicze krwi. W Polsce około 9,5 mln osób, między 18 a 79 rokiem, życia choruje na nadciśnienie. Nadciśnienie tętnicze nie boli, może doprowadzić do wielu groźnych chorób: udaru mózgu, zawału oraz niewydolności serca, przewlekłej choroby nerek i cukrzycy. Stwierdza je lekarz.
Objawy: bóle głowy, bezsenność, nadmierna potliwość, szybkie męczenie się, czasami uczucie kołatania serca, zaczerwienie twarzy. Ciśnienie należy mierzyć w przychodni lub w domu, własnym aparatem,zapisywać w dzienniczku samokontroli ciśnienia tętniczego lub w notesiku. W domu należy mierzyć ciśnienie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej porze, w pozycji siedzącej po 5 minutach odpoczynku. Rękę należy oprzeć na stole i rozluźnić. Mankiet powinien znajdować się na wysokości serca - powyżej stawu łokciowego. W trakcie pomiaru nie należy się ruszać i rozmawiać. 30 minut przed mierzeniem ciśnienia, nie powinno się palić papierosów, pić kawy i wykonywać ćwiczeń fizycznych.
Zapobieganie nadciśnieniu: zmiana stylu życia. Normalizacja wagi ciała, przestrzeganie diety, zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, ograniczenie soli, tłuszczy, zwiększenie aktywności fizycznej. Ograniczając sól należy uważać na sól ukrytą w produktach spożywczych: pieczywo, zupki w proszkach, kostki rosołowe, nabiał. Po 48 godzinach organizm przyzwyczaja się do mniej solonych potraw. Sól można zastąpić ziołami. Należy spożywać więcej warzyw i owoców, w których znajduje się potas i magnez, regulujące pracę mięśnia sercowego i układu nerwowego. Jemy ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe. Kilka dni w tygodniu przez 30 - 45 minut, zaleca się ruch: spacer, jazdę rowerem lub pływanie. Należy też unikać stresu, prowadzić spokojny tryb życia. Podczas leczenia farmakologicznego należy wykonać okresowe badania ciśnienia, krwi i moczu oraz EKG i badanie dna oka, o tym decyduje lekarz prowadzący.