Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Święto Tanabata

MT00 włącz . Opublikowano w Turystyka

   7 lipca to w kulturze japońskiej dzień o wyjątkowym, romantycznym znaczeniu. Japońska legenda głosi, że to właśnie tego dnia łączą się kochankowie rozdzieleni za swoją miłość boskim gniewem. Niebiańska szwaczka (gwiazda Vega) szyła piękne ubrania bogom, gdy pewnego dnia spotkała niebiańskiego pasterza (gwiazda Altair), kochanków połączyła miłość tak wielka, że zupełnie zapomnieli o swych obowiązkach. Rozgniewani bogowie rozdzielili ich za karę drogą mleczną. Jednak widząc ich wielką rozpacz i tęsknotę zlitowali się pozwalając im raz do roku siódmego dnia, siódmego miesiąca spotykać się. Od tej pory w Japonii lokalne święta Tanabaty (skrót od imienia szwaczki Tanabatatsume) różnią się w zależności od lokalnych uwarunkowań kulturalnych, czasem obchodzone 7 lipca, czasem 8 sierpnia.

   Dziś Japończycy w czasie Tanabata piszą na tanzaku (małych paskach papieru) życzenia i przyczepiają je do bambusowych gałęzi. Bywa, że życzenia te zapisywane są w formie wiersza. Wielu Japończyków mieszka w blokach, a co za tym idzie nie ma ogródka z bambusowym krzewem. Dlatego to centra i pasaże handlowe oraz główne ulice przejęły rolę miejsca celebracji Tanabata. Miejsce festynu dekorowane jest specjalnymi ozdobami przeważnie wykonanymi z papieru. Każda z dekoracji ma swoje znaczenie.

MT

tanabata-3 tanabata-1 tanabata-2 tanabata-4

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej