Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Wycieczka do Sali Tradycji KWP w Poznaniu

dwcho włącz . Opublikowano w Turystyka

   W dniu 22 października 2015 r. grupa ponad dwudziestu seniorów zrzeszonych w Klubach Młodych Duchem, Domu Dziennego Pobytu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy zwiedziła Salę Tradycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy ul. Taborowej 22. Niedługi spacer po prawie stuletniej historii Policji Państwowej przedstawiał nam  kustosz sali Pan podinspektor Jarosław Szemerluk. Oto kilka faktów.

   24 lipca 1919 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową. Być policjantem oznaczało wówczas być dostojnym reprezentantem kraju, któremu towarzyszył określony splendor. Wymagany był od policjantów określony zbiór norm postępowania i życia, zarówno społecznego jak i prywatnego. W pierwszej sali można podziwiać rekwizyty obejmujące okres od chwili utworzenia policji do roku 1939. Okazuje się, że niezbędnym sprzętem do poruszania się  i pełnienia służby był rower, koń z przedstawionym eksponatem i uprzężą ułańską. W sali można także zobaczyć kolekcje zdjęć pn 'Z dni ich powszednich” oraz rekwizyty pochodzące z tragicznych zdarzeń pod Miednoje.

   W kolejnej sali dowiadujemy się, że jeszcze przed końcem II wojny światowej bo w 1944 r. powstaje formacja M.O. Tutaj zwiedzamy sprzęt m. in. techniki kryminalistyki, walizkę do zabezpieczenia śladów na miejscu przestępstwa, przyrząd do sporządzania portretów pamięci czy książeczkę do określania kolorów lakieru pojazdów. W sali generalskiej natomiast uznawanej za zacny fragment Sali Tradycji w gablotach wystawione są mundury nadinspektorów (generałów Policji). Naszym największym zainteresowaniem cieszyło się pomieszczenie poświęcone współczesnej formacji Policji powołanej 6.IV.1990 r. z rzeźbą św. Michała Archanioła (patrona policjantów). Mimo, że wyposażenie tej sali jest dość ubogie, to rodzaj eksponatów bardzo interesujący np.: drukarki, mundury antyterrorystycznej formacji, czy budzący respekt sprzęt chuliganów, który podkreślano, że nie jest w żadnym stopniu oznaką bezpieczeństwa.

   Podsumowując wycieczka ta była dla nas nowym ciekawym doświadczeniem. Zwiedzanie Sali Tradycji odbyło się w ramach cyklicznych zajęć „Bezpieczny senior”.

Małgorzata Pawlik - MGOW

sala 1 sala 2 sala 3

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej