Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Wycieczka na Ligowiec

dwcho włącz . Opublikowano w Turystyka

   Wybraliśmy się na Ligowiec - zobaczyć - póki jeszcze funkcjonuje, być może w najbliższych latach lotnisko przestanie istnieć. Droga wiodła wokół naszego jeziora, mijaliśmy pięknie kwitnące kwiaty - tabliczka informuje, że są pod ścisłą kontrolą i trujące, a takie urokliwe. Dojechaliśmy do lasu i skręciliśmy  lewo, a dalej prosto do celu.

   Lotnisko w Kobylnicy, popularnie nazywane Ligowcem - od Ligi Lotniczej, która przez 6 lat po wojnie prowadziła tu szkolenia szybowcowe, działa od ponad 70 lat, jest wykorzystywane przez Aeroklub Poznański, a pojawiła się opcja przeniesienia jego siedziby do Bednarów (byłe lotnisko wojskowe posiadające betonowo-asfaltowe pas o długości 2400 m i dodatkową drogę kołowania, dające więcej możliwości organizacji lotów szkolnych, komfort i bezpieczeństwo dla pilotujących).    Lotnisko w Kobylnicy (niemiecka nazwa Rossgarten) zostało założone w 1942 r. przez Niemców, którzy trenowali tu do końca wojny na szybowcach wytwarzanych m.in.w halach Fabryki Stołów i Krzeseł A.Tabaki. Po wojnie  lotnisko przejął ośrodek szkoleniowy Ministerstwa Komunikacji udzielając gościny Aeroklubowi Poznańskiemu.
   Lotnisko ma trawiastą nawierzchnię, jest tu niewielka betonowa płyta do startu modeli, a przy torach hangary i budynki administracyjne. Teren lotniska ma kształt trójkąta, ograniczony z trzech stron 2 kilometrowymi zelektryfikowanymi liniami kolejowymi.
   Aeroklub Poznański powstał w październiku 1919 r. Inicjatorem powstania była redakcja czasopisma „Polska Flota Napowietrzna”, w 1931 r. z połączenia Aeroklubu Akademickiego i Wielkopolskiego Klubu Lotników powstał Aeroklub Poznańskiistniejący do dzisiaj. Podczas wojny piloci wywodzący się z Aeroklubu brali udział w walkach powietrznych w kampanii wrześniowej i na froncie zachodnim. W 1994 r.  na Ligowcu odbywały się Mistrzostwa Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni. W 2003 r. Aeroklub Poznański otrzymał imię Wandy Modlibowskiej (polska lotniczka sportowa i szybowniczka, instruktor-pilot, pilot eskadry sztabowej we wrześniu 1939 roku, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego).

   Kolejna fajna wyprawa.

DW

Ligowiec 1 Ligowiec 2 Ligowiec 3 copy Ligowiec 4

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej