Wyspy Galapagos
Galapagos zwane inaczej Wyspami Żółwimi leżą na Oceanie Spokojnym, ponad 900 km od wybrzeża Ekwadoru. Archipelag tworzy 19 wysp oraz 107 wysepek i dużych odsłoniętych skał. Tylko pięć wysp jest zamieszkana przez ludzi. Galapagos to górzyste wyspy, pochodzenia wulkanicznego. Kilka wulkanów położonych na zachód od Wysp Żółwich nadal jest czynnych. Wyspy te narodziły się z morza i nigdy nie miały połączenia z kontynentem. Galapagos stanowią część Ekwadoru i zostały przyłączone do tego państwa w 1832 r. Wyspy odkrył w 1535 r. Tomas de Berlanga.
Klimat jaki tam panuje określa się mianem równikowego co oznacza, że występują tam dwie pory roku: sucha (od lipca do grudnia) i deszczowa (od stycznia do czerwca). Dzięki wpływowi zimnego Prądu Peruwiańskiego przez cały rok temperatura utrzymuje się na poziomie 27 stopni. Wyspy Galapagos leżą w samym sercu zjawiska El Nińo, czyli anomalii temperatury wód Pacyfiku. Galapagos to miejsce rozsławione także przez Karola Darwina i jego teorię ewolucji.
Wyspy słynne są z licznych endemitów - występuje tu prawie setka niespotykanych gatunków zwierząt, z czego ogromna większość nie występuje nigdzie indziej - są to m.in. legwany, gekkony, żółwie, nielotne kormorany czy zięby Darwina. Galapagos są Parkiem Narodowym Galapagos od 1959, chroniącym 97,5% obszaru archipelagu. W 1986 otaczający ocean został ogłoszony morskim rezerwatem. UNESCO uznało wyspy jako Miejsce Światowego Dziedzictwa w 1978, które było poszerzone w grudniu 2001 przez włączenie rezerwatu morskiego. Do ochrony wysp została powołana w Belgii w 1959 r. Fundacja Karola Darwina.
Ciekawą przygodą może być podróż do miejsca, które zainspirowało i dostarczało argumentów Darwinowi do sformułowania teorii ewolucji i napisania pracy o pochodzeniu gatunków i doborze naturalnym. Jeżeli mieszkasz w dużym, tłocznym mieście, na wyspach Galapagos na pewno wypoczniesz i poczujesz że w końcu żyjesz w zgodzie z naturą. Zatem nie ma na co czekać!
MT