Fort III
Zbudowany w latach 1877-1881, przez armię pruską. Jest jednym z 18 fortów artyleryjskich wchodzących w skład Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 9 fortów typu głównego. Od nazwiska pruskiego generała, otrzymał nazwę Graf Kirchbach. Otoczony jest suchą fosą o długości 850 m. Od 2011 roku fort udostępniony jest do zwiedzania. Oprowadzanie z przewodnikiem umożliwia zobaczenie najważniejszych elementów fortu.
Trasa obejmuje zarówno cześć naziemną, jak i podziemną fortu. Stałe wystawy prezentują w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, wyposażenie armii pruskiej. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. Na wale artylerii znajdziemy pancerną kopułę obserwacyjną i stanowisko z dobrze zachowanymi śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, które miało zasięg aż 7700 metrów. W blokhauzie placu broni znajduje się wystawa dotycząca bitwy o Poznań stoczonej w 1945r.
Część podziemna obejmuje koszary, wielką prochownię, która mogła pomieścić 35 ton czarnego prochu, kaponierę barkową oraz labirynt pomieszczeń kaponiery czołowej, której grubość murów przekracza 3 metry. W podziemiach panuje stała temperatura ok 12 st. (klimatyzacja jest w cenie biletu). Podziemia są oświetlone, jak w czasach budowy fortu, światłem lamp naftowych, co dostarcza dodatkowych wrażeń.
Trasa Turystyczna jest czynna od początku maja do końca września (tylko w weekendy i święta), w godzinach od 11 do 18. Fort znajduje się na terenie Nowego ZOO w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, dlatego żeby go zwiedzić, oprócz biletu na Fort, należy wykupić bilet do ZOO.
Operatorem trasy turystycznej jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego.
UWAGA !!!
Możliwość zwiedzania fortu poza wyznaczonymi terminami: maj-wrzesień (weekendy i święta) - tylko po wcześniejszym (min. 1,5 tygodnia przed planowanym terminem zwiedzania) kontakcie z koordynatorem trasy turystycznej.
MT