Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Ruch to zdrowie - Dolina Cybiny

dwcho włącz . Opublikowano w Turystyka

     Jezioro Swarzędzkie i urokliwa Dolina Cybiny stwarzają cudowne warunki dla czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

W dniu 15.10.2019 roku jak co tydzień w każdy wtorek tygodnia wybrałyśmy się z grupą nordic walking na trening brzegami Jeziora Swarzędzkiego i Doliną Cybiny.

     Rzeka Cybina jest podłużną osią obszaru Natura 2000, jest prawym brzegiem dopływu Warty. Charakterystyczną cechą Cybiny jest zdolność retencjonowania wód. Jest jedynym z głównych zbiorników wód podziemnych Polski – zwany Wielkopolską Doliną Kopalną. Tereny chronione sprawiają że pełni ważną rolę korytarza ekologicznego z możliwością migracji zwierząt i roślin co zapewnia ciągłość ich występowania. Będąc w tak wyjątkowej okolicy przy aktywnym treningu nordic walking nie tylko widzimy zmiany zachodzące w przyrodzie lecz oddychając wspaniałym powietrzem mamy możliwość zdobywania lepszej kondycji zdrowotnej. Spacerując tak aktywnie również wpływamy na wzrost naszej energii i poziomu sportowego życia. Wszystko to sprawia że jesteśmy weselsze i poznajemy naszych sąsiadów ze Swarzędza i okolic. W czasie spacerów wymieniamy się różnymi ciekawostkami. Dowiedziałyśmy się, że pierwotnie rzeka Cybina nosiła nazwę TIBINA co oznacza po staropolsku określenie KOZY lub DŁUGIE NOGI.

     Co trening idziemy dalej wzdłuż doliny. Nie tylko podziwiamy okolice, ale co najważniejsze żyjemy wspomnieniami, ale również urokami doliny, W czasie treningów wzbogacamy naszą wiedzę przyrodniczą czytając informacje zamieszczone na planszach ustawionych wzdłuż jeziora i doliny. Mamy możliwość podziwiać bogatą roślinność, zwierzęta i ptaki będącymi naszymi sąsiadami. W trakcie wspólnych spacerów i rozmów okazało się ,że są także osoby, które mieszkają w Swarzędzu od urodzenia, ale po raz pierwszy szły doliną i zobaczyły przepiękne uroki i krajobrazy.

     Szłyśmy od Placu Niezłomnych, wzdłuż jeziora , dalej doliną do ul. Kapela, Fabryczną i dalej trasą pomiędzy jeziorem a os. Kościuszkowców, Czwartaków, Dąbrowszczaków i przez urokliwe uliczki Swarzędza, aż doszłyśmy do Centrum Aktywności Seniora, ul. Piaski 4. Czyli Długie Nogi zażyły wspaniałego treningu, oddychałyśmy świeżym powietrzem. Choć zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.

Uczestniczka Marszów Nordic Walking

 

Urszula Dembińska – KMD Stokrotki

długie 1 długie 2 długie 3 długie 4

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej