Swarzędzcy Seniorzy na UAM-ie i w Collegium Da Vinci
Październik nazywany jest miesiącem seniora, bowiem 1 X obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 20 X Europejski Dzień Seniora. W związku z tym wiele instytucji i organizacji szczególną uwagę zwraca na potrzeby i oczekiwania naszych nestorów. W Poznaniu, z tej okazji pod hasłem „Senioralni”, organizowane były przez cały miesiąc wycieczki, spotkania i warsztaty.
Silna reprezentacja Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza również wzięła udział w czterech wykładach organizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Collegium Da Vinci. Uczestniczyliśmy w spotkaniach naukowych mówiących o teatrach poznańskich w dziewiętnastym stuleciu, twórczości Bolesława Prusa oraz strategii opisu kobiet w relacjach podróżników po imperium otomańskim. Jednak naszym zdecydowanym faworytem był ostatni z cyklu wykładów pt. „Muzyka a geny - czy jest tu jakiś związek?”, który odbył się 20 października w szkole przy ul. Kutrzeby. Pan profesor Michał Witt, z wykształcenia genetyk, a z zamiłowania meloman, w niezwykle ciekawy sposób przybliżył nam zależność miedzy genami, a talentem muzycznym. Dowiedzieliśmy się między innymi na jakie choroby cierpieli słynni muzycy i kompozytorzy, czym jest zespół Williamsa oraz co zakończyło karierę Maurice’a Ravela. Ponadto poznaliśmy kulisy autopsji serca Fryderyka Chopina, przeprowadzonej przez zespół ekspertów w 2014 roku w Warszawie.
Spędzone w uczelnianych budynkach godziny były bardzo pouczające i okazały się doskonałym punktem wyjścia do dyskusji podczas spotkań w poszczególnych klubach. Każde tego typu wydarzenie utwierdza nas w przekonaniu, że warto zdobywać nową wiedzę bez względu na wiek, a swarzędzcy Seniorzy są ludźmi, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty.
Dominika Bazaniak - CAS