Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     4.09.2017 r. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu zorganizowała Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Udział w akcji wzięli członkowie Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza. Biblioteka i seniorzy już po raz trzeci włączyli się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP. W 2014 r. członkowie klubów Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu czytali Trylogię H. Sienkiewicza, a w 2015 r. przystąpili do wspólnej lektury Lalki B. Prusa.

     W tym roku spotkanie przy Weselu rozpoczęło się od wyświetlenia prezentacji na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Kierownik filii przypomniała wszystkim uczestnikom, na kanwie jakiego wydarzenia powstał najsłynniejszy utwór artysty oraz przybliżyła dorobek wybitnego przedstawiciela Młodej Polski.

     Wspólne czytanie rozpoczęło się od fragmentu rozmowy Racheli z Poetą. W dalszej części spotkania uczestnicy odczytywali, z podziałem na role, wybrane sceny III aktu dramatu, w którym konwencja realistyczna przeplata się z symboliczno-wizyjną. Po lekturze Wesela wszystkie osoby, które przybyły na spotkanie, obejrzały fragmenty ekranizacji dramatu z 1972 r. w reżyserii A. Wajdy.

     Na zakończenie tegorocznej odsłony Narodowego Czytania uczestnicy akcji rozwiązywali quiz znajomości cytatów z Wesela. Osoby, które uzyskały największą liczbę punktów, otrzymały nagrody książkowe. Spotkanie zakończyło się rozdaniem pamiątkowych zakładek do książek dla wszystkich uczestników VI edycji Narodowego Czytania.

Kornelia Choryńska

narodowe czyt. bibliot. 2017 1 narodowe czyt. bibliot. 2017 2 narodowe czyt. bibliot. 2017 3

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej