Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Poznaniu

W.R włącz . Opublikowano w Kultura

     Kiedy w Klubach Młodych Duchem pojawiła się informacja, że 8 czerwca odbędzie się wycieczka do Muzeum Narodowego i że zostaniemy oprowadzeni po wystawie stałej w ramach ścieżki TOP 10, czyli dziesięciu najważniejszych arcydziełach, które można podziwiać jedynie w poznańskiej kolekcji, lista chętnych do uczestnictwa zapełniła się błyskawicznie.

   Spacer po muzealnych salach z przewodnikiem, p. Martyną Łukasiewicz rozpoczęliśmy od galerii darczyńców, czyli od kolekcji Atanazego Raczyńskiego. Z tego zbioru obejrzeliśmy Portret Rodziny Raczyńskich Karla Adolpha Henninga, wielkie płótno Wilhelma von Kaulbacha – Bitwa Hunów, Madonnę z Dzieciątkiem i barankiem Quentina Massyasa, a także Madonnę Różańcową adorowaną przez kartuzów, pędzla hiszpańskiego malarza Francisa de Zurbana. Na piętrze, zatrzymaliśmy się przed jedynym w Polsce obrazem francuskiego impresjonisty Claud'ea Moneta, przedstawiającego Plażę w Pourville. W przestrzeni nowego gmachu muzeum, zapoznaliśmy się ze sztuką polską, oglądając Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym – Marcella Bacciarellego oraz Elekcję Stanisława Augusta na Woli, malowaną przez Bernardo Bellotta (Canaletto). Oczywiście nie pominęliśmy twórczości Jana Matejki zatrzymując się przy dziele obrazującym Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu.

   Zakończyliśmy zwiedzanie w galerii Młoda Polska, analizując symbolikę obrazów Jacka Malczewskiego, takich jak: Thanatos i Błędne koło. Dodać trzeba, że p. Martyna oprowadzała nas, stwarzając lekką, pogodną atmosferę zwiedzania. Przybliżała nam nie tylko historię danego dzieła, ale także jego ukryte tajniki, które bez tej ciekawej narracji na pewno by nam umknęły. Za co też na pożegnanie otrzymała od nas serdeczne brawa. Składamy też podziękowania za tę duchową ucztę organizatorkom tej wyprawy p. Małgosi i p. Dominice.

Liliana Szczepańska - KMD Słoneczny Wiek

 

20170608 101613 20170608 105342 20170608 110345 20170608 111943

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej