Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Z wizytą u Sienkiewicza

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     9 sierpnia br. swarzędzcy seniorzy mieli przyjemność gościć w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, mieszczącym się na Starym Rynku pod numerem 94. Nie była to wycieczka przypadkowa, bowiem rok 2016 ustanowiony został rokiem Henryka Sienkiewicza (w listopadzie b.r. minie sto lat od śmieci pisarza). Mimo pochmurnej pogody, nasi seniorzy pełni pozytywnej energii stawili się na miejscu zbiórki.

     Poznańskie muzeum laureata Nagrody Nobla to niezwykle bogaty zbiór pamiątek i kopalnia wiedzy o pisarzu. Zwiedziliśmy ekspozycję stałą oraz wystawę czasową – „Podróże Sienkiewicza”. Podczas ponad godzinnej prelekcji poznaliśmy szczegóły z życia tego wielkiego Polaka. Dowiedzieliśmy się między innymi od czego zaczęły się podróże Sienkiewicza i dlaczego nie potrafił tworzyć w Warszawie, dlaczego nie brał udziału w powstaniu styczniowym i skąd wziął się tytuł „Ogniem i mieczem”. Przewodniczka opowiedziała nam o zaginięciu oryginalnego medalu noblowskiego pisarza, zobaczyliśmy też jak wyglądało jego świadectwo szkolne. Zapoznaliśmy się z historią powstawania największych dzieł: Trylogii, Qvo vadis, Krzyżaków, W pustyni i w puszczy.

     Nie zabrakło także praktycznej części wycieczki. Warsztaty historyczno – plastyczne umożliwiły nam poznanie poszczególnych części stroju szlacheckiego, co zobrazowane było fragmentami dobrze nam znanych adaptacji powieści historycznych Sienkiewicza. Bez problemu rozwiązaliśmy krzyżówkę dotyczącą tego zagadnienia, a następnie samodzielnie, na specjalnie przygotowanych szablonach kreowaliśmy XVII – wieczny strój szlachcianki. Przy tej pracy było wiele śmiechu i rozmów o literaturze.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Sienkiewicza za poświęcony nam czas. Z uwagą będziemy śledzić kolejne projekty tej instytucji i na pewno weźmiemy w nich udział.

Dominika Bazaniak - Centrum Aktywności Seniora

muzeum.hs 1 muzeum.hs 4 muzeum.hs 2 muzeum.hs 3 muzeum.hs 5

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej