Walentynki - święto zakochanych
Walentynki z ang. Valentine's Day – dzień zakochanych, który przypada 14 lutego, jego nazwa pochodzi od św. Walentego. Święto to obchodzono w południowej i zachodniej Europie już w średniowieczu, w Europie północnej i wschodniej znacznie później.
Mimo katolickiego patrona tego święta, wiązane jest ono ze zwyczajami pochodzącymi ze starożytnego Rzymu. Brytyjczycy jednak uważają je za własne święto, które rozsławił na cały świat sir Walter Scott.
Do Polski Walentynki trafiły z Bawarii i Tyrolu wraz z kultem świętego Walentego, a popularność zyskały dopiero w końcu XX w. Jedyne, ogólnomiejskie i największe w Polsce obchody tego święta odbywają się corocznie, od 2002 r., w Chełmnie (woj. kujawsko- pomorskie), znane jako Walentynki Chełmińskie, ato za sprawą przechowywanej (prawdop. od średniowiecza) w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (XIII/XIV w.) relikwii św.Walentego. Połączono tu lokalny kult świętego z tradycją anglosaską. Konkuruje ono o miano święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z 21 na 22 czerwca.
Zwyczaj nakazuje wysyłanie w tym dniu listów (często pisanych wierszem - wyrażających miłosne wyznania), wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek, często czerwonych, w kształcie serca, z wierszykiem, niejednokrotnie z miłosnym wyznaniem. Ze świętem tym łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek, czy bardziej osobistych elementów garderoby.
W Polsce nie wszystkim ten zwyczaj się podoba. Wiele osób uważa go za przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Dla osób nie będących w związkach - tzw. singli, święto to ma charakter opresywny (związany z tyranią bycia w związku i piętnujący ich życie w pojedynkę). Z tego powodu 14 lutego uznali oni za międzynarodowy dzień singli, mający być w zamierzeniu antywalentynkami.
Święto to odrzucają Świadkowie Jehowy z powodu pogańskiego pochodzenia, a w takich krajach, jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.
Życzymy Wszystkim miłych Walentynek
DW