Ostatki
Ostatki, inaczej zapusty - to ostatnie dni karnawału. Tradycyjnie rozpoczynają się one w tłusty czwartek, a kończą we wtorek - nazywany często "śledzikiem". W ostatki bawimy się huczniej i bardziej intensywnie - troszkę na zapas.
Zwyczaje ostatkowe
Pożegnanie karnawału, to okres nasilonych zabaw i bali karnawałowych. Najbardziej chyba znanym i największym balem karnawałowym jest oczywiście Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni, aż do środy nad ranem. Inne słynne bale ostatkowe, to np. wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji kończący słynny wenecki karnawał; Carnival of Binche w belgijskim mieście Binche; Carnaval of Salvador de Bahia w Salwadorze, Barranquilla's Carnival w Kolumbii; bal i parady karnawałowe w Nicei (Francja); Carnaval in Chipiona w Hiszpanii; karnawał w Nowym Orleanie (USA).
W Polsce niestety nie odbywają się aż tak spektakularne bale, jak w Brazyli czy Wenecji, ale jest to także okres nasilonych imprez i zabaw. Większość klubów, pubów i niektóre restauracje organizują specjalne bale ostatkowe. W Wielkopolsce wtorkowy bal znany jest jako „podkoziołek”. Nazwa pochodzi od figurki kozła, która jest centralnym elementem tejże zabawy. Na świecie ostatni dzień karnawału nazywany jest często Mardi Gras (fr: Tłusty wtorek). Nazwa ta znana i używana jest w USA, Kanadzie (niekiedy też Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy Wtorek), Europie i Ameryce Łacińskiej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii ostatki nazywane są Shrove Tuesday, w Niemczech Fasnacht.
W tłusty czwartek objadamy się pączkami, faworkami - w ostatki (wtorek przed środą popielcową) urządzamy wieczór zabaw. Dzień ten kończy okres zapustów, czyli karnawału, oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
MT