Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Wykład profesora Radosława Fiedlera w CAS

dwcho włącz . Opublikowano w Kultura

     W poniedziałek 10 września br. zaproszono swarzędzkich seniorów do Centrum Aktywności Seniora na otwarty wykład prof. UAM w Poznaniu Radosława Fiedlera pt. Nowy Jedwabny Szlak - szanse i wyzwania poświęcony Chinom. Po krótkim wprowadzeniu prelegent skoncentrował się na współczesnych problemach tego wielkiego kraju. Przywołał chińskiego przywódcę  Chin Xi Jinpinga, który w 2013 r.  ogłosił koncepcję określoną później jako Nowy Jedwabny Szlak (w przeszłości istniał Jedwabny Szlak). Proponuje ona połączenia drogą lądową między Chinami a pozostałymi krajami oraz rozbudowanie transportu morskiego (porty, infrastruktura). Działaniami tymi - stwierdził profesor "Chiny weszły w nową epokę, w epokę globalizacji." Ta inicjatywa (Pas i Szlak) zrzesza 65 krajów, w których mieszka 60 %  ludności, łączy różne elementy (ekonomiczne, finansowe, polityczne, dyplomatyczne). W 2014 r., dla zapewnienia inicjatywie finansowania, powołano Fundusz Jedwabnego Szlaku oraz Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, zrzeszający obecnie 70 państw, w tym także Polskę.

    Chiny - podkreślił profesor Fiedler - to druga potęga światowa, wyraźnie  dążąca do dominacji, to ona będzie wyznaczać nowe trendy w gospodarce, nauce, kulturze, a także w polityce. Jej rozwój będzie wpływać na inne kraje, a Europa do współpracy z tą potęgą winna się jednoczyć i nie pozwolić rozbić solidarności europejskiej.

    Prelegent mówił też o poprawiającym się poziomie życia Chińczyków, o ich mentalności, postawie wobec polityki państwa, pracy, nastawieniu na zysk, o nieliczeniu się z jednostką, która nie ma żadnego znaczenia - bo najważniejsza jest zbiorowość. Usłyszeliśmy jak ważna jest w Chinach budowa relacji międzyludzkich, trwająca nieraz latami, dowiedzieliśmy się, że Chińczycy są bardzo cierpliwi, że przytakiwanie wcale nie oznacza zgody, że w kraju tym istnieje tylko 438 nazwisk.

     Wykład był bardzo interesujący, zgromadził wiele osób zainteresowanych tematem, poszerzył naszą skromną wiedzę o tym ogromnym kraju.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

jedwabny2018 1

jedwabny2018 2 jedwabny2018 3 jedwabny2018 4 jedwabny2018 5 jedwabny2018 6

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej