Aktywny Obywatel
15 września 2015 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Wsparcia w Swarzędzu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Aktywny Obywatel” finansowanego ze środków Wojewody Wielkopolskiego dotyczyło zagadnień związanych m.in. z zatrudnieniem oraz uprawnieniami do ulg i świadczeń.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy, które warto poznać.
Aby ubiegać się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy złożyć stosowny wniosek wraz załączoną dokumentacją medyczną. Pytanie istotne po co mam osobom wieku 60, 70 lat potrzebne powyższe orzeczenie, przecież Zakład Ubezpieczeń Społecznych z automatu naliczy przyzna nam zasiłek opiekuńczy jak skończę 75 lat. Nic mylnego. Posiadając przyznany stopień niepełnosprawności daje mi możliwość korzystania z ulg i uprawnień jeżeli o takie wystąpię (nie mylić z ZUS!).
Zatrudnienie dla osób w przedziale wiekowym od 18 lat bez ograniczeń wiekowych
I tu Pani ładnie wytłumaczyła Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdza niezdolność do pracy z powodu choroby, a Powiatowe Orzecznik do pełnieni ról społecznych jak sobie radzimy we wspólnocie społecznej. Bo tak naprawdę to niepełnosprawny to sprawny inaczej. I to nie znaczy że ja jestem niepełnosprawny, posiadam grupę chorobową, i nie mogę wykonywać żadnej pracy. Pomimo swojej niepełnosprawności np. brak jednej kończyny dolnej sprawia że jestem niepełnosprawny, ale przecież mogę wykonywać inne zajecia dostosowane do swojego schorzenia. Posiadając przyznana orzeczenie mogę podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej. Korzysta na tym zakład pracy bo może starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych o utworzenie takiego stanowiska i dofinansowanie miejsca pracy. A my możemy być zatrudnieni i dorobić do skromnej renty chorobowej.
Dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych
Należy złożyć odpowiedni wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul Słowackiego 8 w Poznaniu o przyznanie dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego (jest to uzależnione od stopnia niepełnosprawności). I tak np. osoba nie może wyjechać na turnus rehabilitacyjny sama, ponieważ wymaga opieki w czasie podróży i na miejscu to składając wniosek odnotowuje ten fakt i ma przyznane dofinansowanie dla opiekuna. Opiekunem może być osoba z grona rodziny, sąsiadka, sąsiad lub wolontariusz.
Ulga w przejazdach autobusami lub pociągiem
Do zniżek uprawnione są:
-
osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji – osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej nie utraciło mocy
-
dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne – do ukończenia 24 roku życia oraz niepełnosprawni studenci – do ukończenia 26 roku życia
-
opiekunowie lub przewodnicy – jedna osoba pełnoletnia, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej – osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies – przewodnik.
Wydanie karty parkingowej – wiele osób uważa, że im się karta parkingowa nie należy z uwagi na brak samochodu czy też prawa jazdy. Okazuje się, że jest to bardzo mylne stwierdzenie bowiem wystarczy, że jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu. Kierować nim może ktoś inny, np. nasz opiekun. Posiadanie owej karty daje duże możliwości: możemy nie stosować się do niektórych przepisów ruchu drogowego, możemy parkować samochód w miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
Posiadanie stopnia niepełnosprawności o symbolu N – neurologicznym lub R – ortopedycznym daje możliwość odpisu od podatku kwoty z tytułu posiadanego samochodu tj. kwota ok. 2000,00 co roku inna. Warunkiem jest wykorzystanie go w celu rehabilitacji i dowozu osoby niepełnosprawnej do lekarza np. specjalisty. Dodatkowo posiadając jeszcze symbol np. 04 – wada wzroku lub 07- choroby krążeniowe mogę kwotę wydaną na leki odpisać od podatku, pod warunkiem posiadania zaświadczenia dotyczącego stałego zażywania leków, pomocy zatrudnionej do opieki nad osobą niepełnosprawną.
Mogę ubiegać się o dofinansowanie do zaopatrzenia medyczno – ortopedycznego np. kuli, obuwia ortopedycznego, łózka, samochodu, pielucho-majtek i innych w/g potrzeb.
Jeżeli dana osoba sama nie może złożyć stosownego wniosku, w jej imieniu może go złożyć np. sąsiad, lub inny członek rodziny pod warunkiem wypełnionego i podpisanego wniosku o wydanie w/w orzeczenia, posiadana dokumentacji medycznej od lekarza leczącego i specjalistów, ksera dowodu osobistego. Po wydaniu przez zespół ds. orzecznictwa stosowny dokument zostanie przesłany drogą pocztową.
Osoby dorosłe posiadające stosowne orzeczenie, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia mogą ubiegać się o rentę socjalną. Posiadając takową rentę również można sobie do niej "dorobić”, warto jednak na bieżąco sprawdzać kwoty przychodu jakich nie można przekroczyć. W przypadku ich przekroczenia można utracić prawo do renty socjalnej. Mogą otrzymywać rentę socjalną i rentę rodzinną po zmarłych rodzicach jeżeli byli na wyłącznym ich utrzymaniu. Ciekawostką było wyjaśnienie różnic pomiędzy wydawanymi orzeczeniami dotyczącymi niepełnosprawności przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Dopiero podczas spotkania stało się dla nas - uczestników jasne, dlaczego ktoś może mieć przyznany stopień niepełnosprawności w stopniu lekkim czyli tzw. III grupę, natomiast Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie przyznał mu stopnia niepełnosprawności (ocenili jego aktywność społeczną i uznali, że jest zdolny do pełnienia ról społecznych oraz do pracy w ograniczonym stopniu).
Spotkanie było bardzo ciekawe, dynamiczne, można było pogłębić wiedzę, zadawać pytania na które też otrzymywało się wyczerpującą odpowiedz. Na co dzień spotykamy ludzi tak naprawdę bezradnych nie umiejących sobie poradzić w gąszczu zmieniających się ciągle przepisów. Nie posiadają dostatecznej wiedzy, że mogą z czegoś skorzystać tak aby w portmonetce miesięczne zostało kilka złotych na coś ekstra. Warto więc wziąć udział w następnym spotkaniu, na które z niecierpliwością czekamy.
Irena Prokop