Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Barszcz Sosnowskiego

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

   Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to dwuletnia roślina o rodowodzie w rodzinie baldaszkowatych, inaczej nazywanych roślinami selerowatymi (z łac. Umbelliferae). Pierwszy rok wzrostu to pojawienie się rozety, dopiero w czasie drugiego roku powstają pędy nasienne, które owocują dając nasiona. Z czasem po etapie owocowania roślina zamiera. Zdarza się czasami wydłużony okres wegetacji, kiedy po pierwszym roku z utworzonej rozety nie wyrastają pędy nasienne, wówczas roślina przeobraża się w wieloletnią, a nasiona pojawiają się znacznie później niż w drugim, a nawet trzecim roku. Barszcz Sosnowskiego zwany również zemstą Stalina jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Rozrasta się w niebywałym tempie, a jego zwalczanie jest bardzo ciężkie, ponieważ barszcz wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę. Jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija.
   Barszcz Sosnowskiego pojawił się także w Swarzędzu: u zbiegu ulic Szafirowej, Żonkilowej i Cmentarnej (Jasin). Teren występowania rodziny został oznaczony taśmą przez strażaków. Nie należy zbliżać się do tego terenu, gdyż może powodować oparzenia także z bliskiej odległości.
Oparzenie barszczem Sosnowskiego – objawy: pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).
Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
• podrażnienia dróg oddechowych,
• nudności,
• wymioty,
• bóle głowy
• zapalenie spojówek.
W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry (erythema) i pęcherzy z surowiczym płynem (oedema). Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.
Oparzenia barszczem Sosnowskiego – jak je leczyć?
Jeśli podejrzewamy, że mieliśmy styczność z barszczem, dokładnie przemywamy zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej kontaktujemy się z lekarzem. Pamiętajmy, aby unikać słońca przez dwie doby – poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn. Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

DW

barszcz sos.1 barszcz sos.2 barszcz sos.3

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej