Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Wesoła Paczka w Kórniku

W.R włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Udało nam się pojechać do Kórnika. Najpierw zwiedziłyśmy park obok zamku tzw. arboretum. Ponieważ był maj, więc kwitły rododendrony i azalie. Pełno kolorów: fioletowy, czerwony i kremowy co jest rzadkością. Zobaczyłyśmy też cyprysik błotny, który rośnie na bagnach i tworzy pneumatofory. Wyrastają one pionowo w górę i powodują napowietrzenie systemu korzeniowego. Potem zwiedzałyśmy zamek z przewodnikiem. Początki rezydencji sięgają średniowiecza a obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku  i jest w stylu neogotyku angielskiego. Rezydowały tu rody Górków i Działyńskich.

     Tytus Działyński gromadził starodruki i razem z zamkiem miały służyć jako biblioteka i muzeum dla narodu polskiego. Mnie zainteresowała postać Jadwigi Zamojskiej córki Tytusa, która założyła w Kórniku szkołę dla dziewcząt. Uczono w niej gotowania, prania i innych prac domowych. Do tej szkoły uczęszczała moja babcia. Nauczyła się tam wspaniale gotować, co mogę potwierdzić, bo próbowałam babcinego jedzenia. Dziękujemy za miłą wycieczkę.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

 

wesoła paczka 2017

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej