Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Informacje

SFAJCYRKULACJE 2021r

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu w ramach konkursu grantowego pod nazwą „GOZpodarne wyzwanie 2021”, którego organizatorem jest Stena Recycling Spółka zo.o z siedzibą w Warszawie spośród 72 firm otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Sfajcyrkulacje 2021 r.” w kwocie 5000,00 złotych. Przedmiotem konkursu GOZpodarne wyzwanie była promocja gospodarki obiegu zamkniętego oraz wynikające z niej korzyści. W ramach projektu odbyły się trzy cykliczne spotkania w Centrum Aktywności Seniora ul. Piaski 4 w Swarzędzu.

 

Tematyka warsztatów niezwykle urozmaicona i innowacyjna została skierowana do międzypokoleniowej grupy seniorów i dzieci. Cele strategiczne, jakimi były ponowne odzyskiwanie materiałów codziennego użytku zostały osiągnięte. 64 osoby skorzystały z warsztatów między innymi: renowacji starych mebli i szkatuł, szycia toreb i plecaków z koszulek bawełnianych oraz ścinków materiałowych. Niekonwencjonalną metodą recyclingu było wykonanie rozwijających gier umysłowych przez międzypokoleniowe zespoły robocze. Uczestnicy mieli bowiem okazję stworzyć z zakrętek do napojów i tektur gry rozwijające. W czasie warsztatów dla zwierząt uszyto poduszki relaksacyjne oraz wykonano domki, które przekazane zostaną do Schroniska w Skałowie. Jako organizacja, która jest otwarta na potrzeby społeczności lokalnej, cenimy współpracę nacechowaną empatią. Dlatego postanowiliśmy stworzyć z materiałów eko alfabet Braille-a. Doświadczenie takie przez moment pozwoliło Nam wejść w odczucia osób niewidzących i poczuć, jakie muszą codziennie pokonywać bariery. Seniorzy z zaciekawieniem przystąpili do realizacji tego zadania.

 

W trakcie intensywnych, 2 dniowych warsztatów wypracowaliśmy modele gospodarnego zarządzania odpadami, aby ponownie stworzyć coś unikatowego i interesującego „rodem” ze Swarzędza.

 

26 października 2021 nadszedł czas na uwieńczenie inicjatywy „Sfajcyrkulacje 2021 r” w formie podsumowania projektu wraz z organizatorami firmą Stena Recycling oraz beneficjentami grantu: Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora, Dziennym Domem „Senior – WIGOR”, Dziennym Domem Pomocy, „Motylim Wolontariatem”, Świetlicą Wiejska w Jasinie, Świetlicą Socjoterapeutyczną „Nasza Dziupla” i Środowiskowym Domem Samopomocy w Swarzędzu. Zaproszeni goście mogli podziwiać przygotowaną na ten cel galerię zdjęć oraz wystawę prac, które z zachwytem oglądali. Galerię nadal można zobaczyć w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu ul. Piaski 4. Zapraszamy.

 

Koordynator Projektu
Małgorzata Pawlik

 

539A5054 539A4973 539A5070 539A5087 539A5121  
539A5208 539A5235 539A5244 539A5351    
539A5370 539A5428 539A5460 539A5484    

Nowe zajęcia w Centrum Międzypokoleniowym „Pogodna”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy na nowe zajęcia do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna” ul. Kórnicka 110 w każdą środę 17.00-19.00: Podróże Małe i Duże, Giętki Umysł, Pod Lupą, Retro seans.

Kontakt: 505 912 370

 

cmp zajecia 2021

Muzyka Filmowa z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

W dniu 27 października w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbył się koncert w wykonaniu Sławomira Sikory, wybitnego pianisty, kompozytora, pedagoga, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu każdego roku z okazji przypadających w październiku świąt, czyli 1.10 Międzynarodowy Dzień Osób Starszych oraz 20.10 Europejski Dzień Seniora przygotowuje atrakcje umilające czas seniorom.

W tym roku mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu pianistycznego, spotkania się przy kawie i herbacie, a co najważniejsze możliwości rozmowy w większym gronie, której brakowało nam przez ten ostatni czas.

Magdalena Tyblewska
/ OPS /

resized 20211027 165709 resized 20211027 165735 resized 20211027 165744 resized 20211027 171357 resized 20211027 171646

Odwiedzamy naszych strażaków.

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

29-tego września Uczestnicy Dziennego Domu Pomocy odwiedzili kolejne niezwykle istotne miejsce na mapie Swarzędza, mianowicie Ochotniczą Straż Pożarną. Niegdyś na ul. Bramkowej, a od 2015 na ul. Dworcowej 24 w kompleksie Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego przylegającego do zabytkowego dworca swoje pomieszczenia mają strażacy ochotnicy. W jednym budynku swoje siedziby posiadają również Straż Miejska i Pogotowie Ratunkowe, stanowiąc namacalny dowód zintegrowanego systemu ratownictwa.

 

Przeszłość:

Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu rozpoczęły się z dniem 1 lipca 1907 roku, ówczesny skład osobowy remizy liczył 46 ochotników z których tylko 2 było Polakami. Po odzyskaniu przez naród niepodległości, w straży obsadzeni zostali wyłącznie nasi rodacy. W czasie II wojny światowej, działania odważnych Wielkopolan ograniczyły się do czyszczenia sprzętu po akcjach, w których mogli brać udział tylko Niemcy. Kolejną przeszkodą ponownego funkcjonowania był fakt że pozostawiony sprzęt w remizie został zdewastowany przez Sowietów. Nie zatrzymało to jednak pragnienia dalszej działalności ochotników pod Polską banderą w wyzwolonym kraju. Przez następne dziesięciolecia OSP funkcjonowała dostosowując się do nowych realiów. Utworzono żeńską i młodzieżową sekcję pożarniczą. W remizie próby miała Orkiestra Dęta, a przez ok. 20 lat pomieszczenia dzielone były z Państwową Strażą Pożarną, by w 1995 stać się w pełni samodzielną organizacją.

 

Teraz:

Na 100 lecie jednostka otrzymuje nowy samochód gaśniczy GBA MAN. Ochotnicy ciągle się szkolą na profesjonalnych kursach, są w stanie zmierzyć się z każdym zagrożeniem dla społeczeństwa. Umiejętności „zapaleńców” wykorzystywane są również na wodzie, dzięki będącej w swoim „materialnym CV” łodzi hybrydowej X-pro. Na dowód najwyższej klasy możliwości naszych firefighters niech świadczy fakt że rodzima OSP to jedna z najczęściej alarmowanych jednostek w kraju.

 

Prelekcja ochotników pochłonęła seniorów do reszty. Uczestnicy z zaciekawieniem oglądali prezentowany sprzęt ratowniczy, wsłuchując się w opowieści o rozmaitych akcjach ratunkowych. Seniorzy mieli również możliwość obejrzenia nowoczesnego komputerowego centrum powiadamiania i poznali schemat obiegu dyspozycji wydawanych do akcji ratunkowych. Jedna z pań powiedziała cytuję : „jesteśmy dumni że mamy w naszym mieście taką straż ogniową”. Pamiątkowe zdjęcia na tle nowoczesnego sprzętu przysporzyły dużo radości zwiedzającym. Na uwagę zasługuje fakt, iż z powrotem weseli „turyści” wrócili o własnych siłach korzystając z warunków pogodowych.

 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” to hasło przewodnie OSP w Swarzędzu, jak i innych tego typu placówek w Polsce. Altruistyczne motto doskonale oddaje poświęcenie się służbie, zero jedynkową postawę w stosunku do ratowania ludzkiego życia. Działania ochotników na terenie kraju stanowią ogromne wsparcie dla zawodowych Straży Pożarnych i polskiego społeczeństwa, to „Oni” pierwsi często docierają na miejsce zdarzenia. Postawa strażaków jest kwintesencją umiłowania życia jako takiego, nadając mu głęboką wartość.

 

Dzienny Dom Pomocy

Rafał Wójtowicz

 

20210929 094431 20210929 095117 20210929 103018 20210929 104433

Koncert pianistyczny Sławomira Sikory pn. „Muzyka Filmowa”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zapraszamy na Koncert pianistyczny Sławomira Sikory pn. „Muzyka Filmowa” 27.10.2021 godz. 17.00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie. Zapisy 61 622 73 57.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona

koncert slawomira sikory 2021

We wrześniu odwiedziliśmy pszczółki

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

We wtorek 14 września uczestnicy Dziennego Domu Pomocy w Swarzędzu zwiedzili Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Romana Kosteckiego w mieście stolarzy.

Skąd w mieście słynącym z produkcji mebli muzeum pszczelarstwa?

Należałoby sięgnąć do roku 1956 kiedy to profesor weterynarii Stanisław Kirkor przeniósł zorganizowany i prowadzony przez siebie Zakład Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Weterynaryjnego z Gorzowa Wielkopolskiego do będącej od dwóch lat w granicach Swarzędza Nowej Wsi. Losy pana Romana zasługują na osobny artykuł gdyż to postać nietuzinkowa, oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych. W 1963 po śmierci profesora kierownictwo nad placówką przejął inny wybitny naukowiec, wówczas doktor nauk weterynaryjnych, Stanisław Kostecki.

Marzeniem nowego kierownika było utworzenie skansenu pszczelarskiego, co stopniowo wcielał w życie dostosowując ogród przyległy do terenu placówki badawczej. Kolejne marzenie już profesora Kosteckiego o utworzeniu muzeum zostało wcielone w życie w roku 1999.

Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy mieli okazję poznać historię i rozwój bartnictwa polskiego potem przekształconego w pszczelarstwo jako bardziej nowoczesną formę hodowli pszczół. Wśród eksponatów znajdują się ule figuralne np. przedstawiające niedźwiedzie czy św. Ambrożego, architektoniczne – miniatura poznańskiej opery, ratusz w Poznaniu niegdyś zamieszkały przez „pasiaste owady”, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe, w tym wydobyta z "królowej polskich rzek” barć wiślana datowana na rok 1472. Na zakończenie przesiąknięci wiedzą uczestnicy pośród lip, klonów, dębów, czy kasztanowców odpoczęli przy kawie i ciachu.

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu jest kolejnym dobrym przykładem przekształcenia starych przestrzeni w ciekawy projekt edukacyjno – przyrodniczy. Zebrane w placówce eksponaty są nieocenione pod względem wiedzy z dziedziny pszczelnictwa, stanowią bowiem żywy dowód historii rzemiosła zajmującego się hodowlą tych pracowitych stworzeń. Stworzeń które pożywiając się pyłkiem i nektarem kwiatowym zapylają jednocześnie odwiedzane rośliny. Pszczoły pełnią kluczową rolę w przyrodzie zapewniając ludziom i zwierzętom wyżywienie, dając przykład jak wiele korzyści powoduje działanie w grupie.

Rafał Wójtowicz
Dzienny Dom Pomocy

 

20210914 101042 20210914 100452 20210914 101349 20210914 113950

Plan Zajęć Klubów Młodych Duchem

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Centrum Aktywności Seniora - ul. Piaski 4 (I piętro)
Poniedziałek:

10.00 – 11.00 Gimnastyka
11.30 – 13.30 Nordic Walking
14.00 – 15.00 Trening pamięci
Wtorek:

10.00 – 12.00 Nordic Walking
11.00 - 11.45 Aqua Senior Gr 1 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
12.30 – 14.30 Warsztaty malarskie
Środa:

10.00 – 10.45 Aqua Senior Gr.2 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Środa Senioralna w Muzeum (w trzecią środę miesiąca; kontakt 504 932 301)
12.30 – 14.30 Zajęcia muzyczne
Czwartek:

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W KLUBACH MŁODYCH DUCHEM NA TERENIE GMINY SWARZĘDZ
Piątek:

7.15 – 7.55 Aqua Senior Gr.3 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 11.00 Gimnastyka
11.30 – 13.00 Dekoratornia
11.30 – 13.00 Gry planszowe, prasa, książki, rozmowy i wspólnie spędzony czas…

 
Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna” - ul. Kórnicka 110 (wejście od ul. Pogodna 33)
Poniedziałek:

10.30 – 11.30 Zajęcia taneczne SALSA (gr.1)
11.30 – 12.20 Zajęcia taneczne SALSA (gr.2)
Wtorek:

10.00 – 12.00 Trening pamięci
11.00 - 11.45 Aqua Senior Gr 1 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
12.00 – 14.00 Zajęcia muzyczne
Środa:

10.00 – 10.45 Aqua Senior Gr.2 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Brydż
10.00 – 12.00 Gry planszowe, czytelnia…
10.00 – 12.00 Spotkanie z kulturą
10.00 – 12.00 Środa Senioralna w Muzeum (w trzecią środę miesiąca; kontakt 504 932 301)
Czwartek:

10.00 – 12.00 Trening pamięci
Piątek:

7.10 - 7.55 Aqua Senior Gr.3 (Pływalnia Wodny Raj w Swarzędzu; kontakt 512 052 677)
10.00 – 12.00 Dekoratornia (zajęcia plastyczne)

 
KLUBY MŁODYCH DUCHEM NA TERENIE MIASTA I GMINY SWARZĘDZ

 
Amorki – Swarzędz, ul. Działkowa 61A

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

 
Gadu Gadu - Zalasewo (świetlica wiejska, ul Kórnicka 220)
Środa:

10:00 - 12:00 Nordic Walking/ Trening Pamięci

 
Jaskółki - Wierzonka (świetlica wiejska, ul. Gminna 6A)
czwartek:

12.30 – 14.30 Nordic Walking/ Trening Pamięci

 
Jaśminy - os. Czwartaków 14, Swarzędz

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

 
Klub Seniora „Seniorita” – Kobylnica (świetlica wiejska, ul. Poznańska 4)
Czwartek:

17.00 – 19.00 Plastyka/ Trening pamięci/ Zajęcia muzyczne

 
KMD w Łowęcinie – ul. Owocowa (świetlica wiejska)

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

 
Pod Kasztanami – Uzarzewo, ul. Akacjowa 14 (świetlica wiejska)
Czwartek:

10.00 – 12.00 Nordic Walking/ Trening Pamięci

 
Promyk - Jasin (świetlica wiejska, ul. Wrzesińska 152)
Wtorek:

Zajęcia ruchowe:
15.00 – 16.00 I grupa
16.00 – 17.00 II grupa
Czwartek:

17.00 – 19.00 Zajęcia muzyczne
Piątek:

15.00 – 17.00 Trening pamięci

 
Słoneczny Wiek - os. Cegielskiego 34, Swarzędz

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

 
Stokrotki - CAS, ul. Piaski 4 (I piętro) Swarzędz

Zajęcia odbywają się zgodnie z grafikiem Centrum Aktywności Seniora

 
Wesoła Paczka - Paczkowo (świetlica wiejska, ul. Szkolna 16)
Wtorek:

15.00 - 17.00 Nordic Walking / Trening pamięci

 
Wrzosowisko – Bogucin ul. Wrzosowa 81 (świetlica wiejska)

Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora oraz do Centrum Międzypokoleniowego „Pogodna”

 

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerami telefonów:

504 932 301, 505 912 370, 512 052 677

Kontakt do Klubów: Centrum Aktywności Seniora 61 651 26 53 wewnętrzny 34

„Sfajcyrkulacje 2021 r.”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu w ramach konkursu grantowego pod nazwą „GOZpodarne wyzwanie 2021”, którego organizatorem jest Stena Recycling Spółka zo.o z siedzibą w Warszawie otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Sfajcyrkulacje 2021 r.” w kwocie 5000,00 złotych. Przedmiotem konkursu GOZpodarne wyzwanie jest promocja gospodarki obiegu zamkniętego oraz wynikające z niej korzyści. W ramach projektu odbędą się cykliczne spotkania w Centrum Aktywności Seniora ul. Piaski 4 w Swarzędzu (I piętro).

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z ciekawej oferty zajęć warsztatowych z udziałem grup międzypokoleniowych, czyli dzieci i seniorów z terenu Miasta i Gminy Swarzędz. Szczegółowy grafik spotkań:

 

15.10.2021 (piątek) g.10.00 - 13.00

  1. Spotkanie wprowadzające do projektu z udziałem reprezentantów firmy Stena Recycling;
  2. Promowanie aktywności w obszarze gospodarki cyrkularnej w obiegu zamkniętym, prezentacja firmy.

 

18.10.2021 (poniedziałek) g.12.00 - 17.00

Warsztaty Ecodesign:

  1. Przygotowanie pomysłów, omówienie ich przed przystąpieniem do pracy;
  2. Naprawa i renowacja starych mebli drewnianych;
  3. Odzyskiwanie drewna, w tym: taboretów, skrzynek drewnianych, szaf, krzeseł itp.
  4. Szycie worków z koszulek bawełnianych m.in. na warzywa, materiały gimnastyczne do szkoły i przedszkola, poduszki relaksacyjne dla dzieci, seniorów.

 

25.10.2021 (poniedziałek) g. 12.00 - 17.00

  1. Tworzenie materiałów edukacyjnych z kapsli, nakrętek plastikowych i puszek, które będą służyć jako materiały dydaktyczne do zajęć: alfabet Braille’a, gra Scrable, gra warcaby;
  2. Projektowanie „papierowych domów” dla zwierząt, z wykorzystaniem kartonów m.in.: dla zwierząt ze schroniska w Skałowie;
  3. Przygotowanie ze ścinek materiałów poduszek relaksacyjnych dla zwierząt w trakcie choroby.

 

26.10.2021 g. 10.00 - 14.00

Podsumowanie warsztatów, wystawa prac, galeria zdjęć w świetlicy wiejskiej w Jasinie.
Zachęcamy do zapisów pod nr. tel. 504 932 301 (ilość miejsc ograniczona).
Małgorzata Pawlik – Koordynator projektu „Sfajcyrkulacje 2021 r.”

„Działania zostały zrealizowane w ramach konkursu grantowego GOZpodarne wyzwanie organizowanego przez firmę Stena Recycling.”

1540 stenarecycling 03

logo stow md

Konkurs literacki dla osób 60+

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literackim dla osób 60 +, mieszkańców Miasta i Gminy Swarzędz.

Warto pamiętać jaka iskra rozproszyła obawy, czyje dobre słowo rozświetliło zachmurzony dzień. Co sprawiło, że poradziliśmy sobie z czymś dla nas trudnym. Zachęcamy, aby to opisać i zgłosić w konkursie pod znamiennym tytułem: „To niesamowite co jeden promień słońca może zrobić dla człowieka”. Motto jest cytatem z twórczości znanego pisarza Fiodora Dostojewskiego.

Często staramy się określić co nam pomaga na co dzień... Prosimy, aby napisać czym jest tytułowy „jeden promień słońca”. Co ma tak dobry, zbawienny wpływ... Uśmiech? Drugi człowiek? Chwile spędzone na łonie natury? Współpraca z kimś z młodszego pokolenia? Może zanurzenie w pięknych wspomnieniach lub samo pisanie, które powoduje, że spływające na papier słowa porządkują rzeczywistość?

Prace literackie można dostarczać od 27 sierpnia do 18 października - osobiście lub elektronicznie wraz z deklaracją uczestnictwa do Dziennego Domu „Senior-WIGOR”, z siedzibą przy ul. Sienkiewicza 21 w Swarzędzu. Już 22 października czterech autorów nagrodzimy bonem upominkowym do księgarni o wartości 50 zł. Wybrane prace będą umieszczone w tomiku literackim. Zapraszamy i życzymy „lekkiego pióra”!

Informacje na temat konkursu dostępne są pod numerem telefonu: 61 622 73 57 w godz. 9.00 - 17.00.

Konkurs literacki organizowany jest w ramach działań „Aktywność osób 60+ w czasie pandemii” dofinansowanych w Programie Wieloletnim „Senior+” na lata 2021-2025, edycja 2021.

Pliki do pobrania:

Deklaracja uczestnictwa - Konkurs_literacki (.docx 76KB)

Regulamin - Konkurs_literacki (.docx 74KB)

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej