Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi w Poznaniu

MT00 włącz . Opublikowano w Sport

   Smocze łodzie to drużynowy sport wodny. Wywodzi się z południowej Azji (Chiny), gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci. Współczesne, sportowe łodzie, mniejsze od tradycyjnych, mieszczą 22 osoby, w tym 20 wioślarzy.

   Dwie osoby z załogi mają inne zadania - sternik, który "trzyma" kierunek oraz wybijający rytm bębniarz. Rola bębniarza nie jest wcale łatwa. Krzesełko, na którym siedzi (umieszczone na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia), nie jest stabilne, bęben rusza się na boki i ciężko utrzymać równowagę. No i emocje - nie może osadzie pomóc siłowo - próbuje ją zmotywować do walki krzykiem. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce. Ławki umieszczone są w 10 rzędach, twarzą do kierunku płynięcia. Pierwsza para wioślarzy (licząc od dziobu) to szlakowi. Oni narzucają całej osadzie rytm wiosłowania.

   Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z dyscyplin sportu. Liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Początek sportu łodzi smoczych w Polsce to rok 1997, kiedy to na Motławie w Gdańsku zorganizowano pierwsze zawody międzynarodowe. W Poznaniu zawody smoczych łodzi nie są niczym nowym. Wielokrotnie takie wyścigi odbywały się na Malcie. Od 28 do 31 sierpnia br. można było zobaczyć w akcji najlepsze osady świata. W mistrzostwach startowało łącznie ponad 600 zawodników z 15 państw świata, m.in. Filipin, Francji, Szwecji, Węgier, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Polski.

   W polskiej reprezentacji to m.in. zawodnicy, którzy na co dzień reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych w kajakarstwie, wśród nich m.in. olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Zawody odbywały się na dystansie 200, 500 i 2000 metrów w kategoriach junior i senior: Mężczyzn, Kobiet i Mikstów (minimum 8 kobiet). Polska reprezentacja na mistrzostwach świata smoczych łodzi w Poznaniu zdobyła 18 medali, w tym 2 złote, 5 srebrnych i 11 brązowych. To najwięcej w całej historii startów polskiej ekipy.

MT

smocze łodzie1 smocze łodzie2 smocze łodzie wyniki

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej